גגות קטנים, רווחים גדולים: כמה ישלמו לכם על החשמל שתייצרו בעצמכם?

מליאת רשות החשמל פירסמה את הסדרת שילוב מערכות החשמל הסולאריות ברשת החשמל הארצית ולשימוש עצמי ■ הסדרות נוספות יפורסמו לשימוע ציבורי בשבועות הקרובים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאנלים סולאריים בגג בית
אורה קורן

מליאת רשות החשמל בראשות ד"ר אסף אילת אישרה אתמול (ב') הסדרות למתקנים סולאריים, בעיקר על גגות, וקבעה תעריף גבוה שיקבלו מתקיני המערכות. זאת, מתוך תפישה שלפיה גגות קטנים (עד 100 קו"ט) מהווים מרכיב חיוני לעמידה ביעד האנרגיות המתחדשות לקראת 2020.

הרשות קבעה מכסה ראשונית של 300 קו''ט למתקני גגות קטנים (עד 15 קו"ט) ובינוניים (עד 100 קו"ט). התעריף ל-100 מגהוואט הראשונים יהיה 48-45 אגורות לקילוואט שעה. לגגות שיפיקו עד 15 קו''ט התעריף יהיה 48 אגורות ולגגות שיפיקו מעל 15 קו''ט התעריף יהיה 45 אגורות. התעריפים מובטחים ל-25 שנה ואינם צמודים למדד.

לצרכנים תתאפשר בחירה בין שתי שיטות התחשבנות. בשיטה בה התמורה תהיה לפי ייצור, יינתן תשלום בתעריף קבוע לכל קוט"ש המיוצר במתקן בין אם נצרך ובין אם לאו. בשיטה זו, שהיתה נהוגה עד היום, הצרכן משלם על הצריכה מהמתקן לפי תעריף הצריכה מהרשת.

השיטה השנייה תהיה התחשבנות לפי הזרמה. היא תכלול התחשבנות לפי צריכה עצמית, ותשלום על עודפים המוזרמים לרשת בלבד. חלופה זו תתאפשר לאחר ביצוע התאמות במערכות המיחשוב בחברת חשמל.

רשות החשמל מקדמת שורה של הסדרות למתקנים סולאריים במטרה להגיע לייצור של 10% מהאנרגיה בישראל ממקורות מתחדשים ב-2020. הסדרות אלה גובשו כחלק מתפישה כוללת המפשטת את תהליכי החיבור, המימון, ההקמה והתפעול של מתקני ייצור, בדגש על מתקנים סולאריים. הסדרות נוספות שהן חלק מתפישה זו, ובכללן פיתוח רשת החלוקה והקלה על תהליך שילוב מתקנים ברשת החלוקה, יפורסמו לשימוע ציבורי בשבועות הקרובים.

מטרת ההסדרות היא לאפשר למגוון אוכלוסיות בעלי גגות, קרקעות ומאגרי מים לייצר חשמל סולארי לשימוש עצמי ולמכור את העודפים לרשת החשמל הארצית. הרשות מאפשרת להקים את המתקנים על גגות ביתיים קטנים, גגות תעשייתיים, גגות מבני ציבור, חניונים, פרגולות, מאגרי מי שתיה ומי קולחין ובריכות דגים. הקמת המתקנים תתאפשר ככיסוי עילי של מבנים ומאגרים אלו או על דפנות המבנים והמאגרים.

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, אמר בתגובה כי "לאחר שנים של פיגור ישראל עולה על דרך המלך לקידום אנרגיה סולארית. התעשייה בתחום ממתינה להסדרה יזמית לגגות סולאריים זמן רב וכעת נראה כי רשות החשמל ומשרד האנרגיה נחושים לקדם את התחום".

לדבריו, בעשור האחרון חוברו קרוב ל-12 אלף גגות לרשת החשמל. בהשוואה למדינות OECD, ישראל נמצאת הרחק מאחור ביישום אנרגיה מתחדשת.  הסיבה המרכזית לכך היתה העלויות העודפות בהשוואה לייצור החשמל הקונבנציונלי, נתון שהשתנה באופן דרמטי לאור ירידת מחירי המערכות הסולאריות שמרביתן מיוצרות כיום בסין.

פרנס הוסיף כי האסדרות החדשות יאפשרו ליזמות לצמוח. כיום פועלות בשוק הסולארי כ-20 חברות שמשווקות ומתקינות מערכות סולאריות. מספר זה צפוי לצמוח משמעותית נוכח התעריפים החדשים שאושרו והצפי לפרסום מכרזים לגגות סולארית בהמשך השנה.

ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל בתחום האנרגיה הסולארית, אמר בתגובה כי "ההסדרות החדשות צפויות להביא לשני שינויים משמעותיים בתחום: כניסתם של יזמים חדשים ומתן הלוואות בתנאים אטרטקטיביים עבור ההסדרות התעריפיות בהן מכירת החשמל בתעריף מובטח ל-25 שנה הוא מקור פרעון מהימן עבור גופי המימון. הדבר צפוי להביא לתנופה נוספת לתחום שטבעי שישראל תוביל בו. אחרי מהפכת דודי השמש של שנות השישים והשבעים, על ישראל למצב את עצמה כמעצמה סולארית".

אביעד מור, מנכ"ל חברת סינרג'י המתמחה בהתקנת מערכות סולאריות, אמר כי "התקנת מערכת לייצור חשמל ביתי באנרגיה סולארית היא השקעה עם רווח מיידי. ההכנסה של משק בית יכולה להגיע לאלפי שקלים בשנה ולמאות אלפי שקלים לאורך 25 שנים. תעריפי ההזנה (מכירה לחברת החשמל) משופרים ב-25% עד 36% מהתעריפים הקודמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker