טלי חרותי-סובר

בית הדין הארצי לעבודה בירושלים הורה הבוקר (ה') לעובדי נמל חיפה לשוב מידית לעבודה מלאה ותקינה. בתוך כך, לאחר שפנו השבוע לשרי התחבורה, הכלכלה והאוצר, כתבו אתמול נציגי לקוחות הנמלים לראש הממשלה - בבקשה שיתערב בנעשה בנמלי חיפה ואשדוד.

במכתב, שעליו חתומים יורם זבה, נשיא לשכת הספנות הישראלי, שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים, אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר וגבי בן-הרוש יו"ר מועצת המובילים המאגדים את חברות המשאיות, נכתב: "הסיבות להתפתחות המצב הנוכחי כוללות שורה ארוכה של סכסוכי עבודה, החל מהמאבקים ברפורמה ובנמלים החדשים, וכלה בהתנגדות לגיוס עובדים. כתוצאה מכך, אניות רבות לא מצליחות לפרק את מלוא היבוא ו/או לטעון את מלוא היצוא בפרק זמן סביר".

"בעיות בנמלים נובעות מפעילות לא תקינה של סקטורים מסוימים שמנצלים את כוחם בכדי להכתיב את רצונם על הנהלת הנמלים. כתוצאה מהתנהלות של חלק מעובדי הנמלים, כלל המגזר העסקי נפגע, כאשר מטענים מעוכבים. המשמעות של העיכובים היא: פגיעה בכושר הייצור של המגזר העסקי (נזק ישיר ועקיף), פגיעה בקבלת סחורות, מוצרים וחומרי גלם לחג הפסח, פגיעה בלקוחות של היצואנים בחו"ל, תשלומי אחסנת מכולות בנמלים המושתים על בעלי המטענים, היטלי צפיפות, אניות המאיימות לא לפקוד את מדינת ישראל, פגיעה בנהגים המובילים סחורות ונאלצים לעמוד בפקקי ענק שעות רבות ועוד. כאשר הנזק למשק הישראלי גדל מידי יום.

"המשך ההפרעות בפעילות השוטפת של נמלי חיפה ואשדוד מסוכנות למגזר העסקי ועלולות להביא לידי פגיעה חמורה בכלכלת מדינת ישראל, לפיכך אנו מבקשים את התערבותך הדחופה בנושא".

העתקים מן המכתב נשלחו גם להנהלות הנמלים, אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות, שר האוצר, שר התחבורה, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל וכן יו"ר ועדת הכספים משה גפני.

כיוון שמדובר ביחסי עבודה - לא ברור מה יכול ראש הממשלה לעשות שהשר האחראי – שר התחבורה, אינו יכול. ההנהלה והעובדים נמצאים בדיונים ארוכים בנושא מתווה תוכנית ההתייעלות שדרשו האוצר ומשרד התחבורה, שתמורתה קיבלו בנמלים ביטחון תעסוקתי ל-15 השנים הבאות. כיוון שההסתדרות חלשה, בעיקר באשדוד שם רוצים את ההסתדרות הלאומית, היא מתקשה להגיע להחלטות משותפות בין העובדים וההנהלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker