אנרג'יאן ישראל חתמה על הסכם מימון לפיתוח כריש בכ-1.3 מיליארד דולר

ההסכם נחתם עם קונסורציום שהוביל בנק הפועלים ■ בנוסף לכך מתכננת החברה לערוך הנפקה בבורסת לונדון, במטרה לגייס כ-500 מיליון דולר לפיתוח מאגרי כריש ותנין

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אורה קורן

ביום שישי האחרון נחתם הסכם המימון לפיתוח שדה הגז כריש על ידי אנרג'יאן ישראל. מימון העסקה בהיקף 1.275 מיליארד דולר יתבצע על ידי קבוצת מלווים בינלאומית בהובלת בנק הפועלים, מורגן סטנלי, סוסייטה ג'נרל ומטיקסיס. בנוסף לכך, מתכננת אנרג'יאן לבצע הנפקה בלונדון במטרה לגייס כ-500 מיליון דולר למימון פיתוח המאגרים כריש ותנין, שעלותו מוערכת בכשני מיליארד דולר. במהלך חודש מארס עשויים להצטרף למימון בנקים וגופים מוסדיים בישראל.

אנרג'יאן ישראל רכשה את רישיונות החיפוש בשדות כריש ותנין מול חופי ישראל מקבוצת דלק ב-2016. שדה הגז כריש הוא נכס איכותי שמכיל משאבים מותנים בהיקף 56-34 BCM (מיליארד מטר מעוקב) של גז טבעי, ו-21-16 מיליון חביות של נוזלים פחמימניים קלים (בכריש בלבד).

הפרויקט צפוי להבטיח את המשך אספקת הגז לישראל; הוזלת מחירי הגז וגיוון המקורות; ויתמוך בהסבת מפעלים תעשייתיים וגופים הצורכים אנרגיה רבה לשימוש בגז טבעי. אנרגי'אן חתמה על חוזים בהיקף של 4.2 BCM (מלוא ההפקה המתוכננת) עם יצרני האנרגיה והתעשייה המובילים בישראל, בהם תחנות הכוח דליה ודוראד וקבוצת החברה לישראל הכוללת את החברות הבנות בז"ן, כי"ל ו-OPC.

פיתוח כריש יבוצע על ידי חברת TechnipFMC באמצעות מתקן צף להפקה, אחסון ופריקה. הוא יהיה בעל קיבולת של 8 BCM בשנה, ובכך יהווה פלטפורמה זמינה לפיתוח שדות גז נוספים באזור מזרח הים התיכון. הטיפול בגז יתבצע במתקן הצף, שימוקם במרחק 90 ק"מ מהחוף. המתקן יתחבר ישירות למערכת ההולכה הארצית, ובכך ימזער את ההשפעה הסביבתית לאורך חופי ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker