העובדים זיהמו את הנמל ושבתו. "העונש": התנדבות במחלקת הרווחה באשדוד - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העובדים זיהמו את הנמל ושבתו. "העונש": התנדבות במחלקת הרווחה באשדוד

עובדי נמל אשדוד מרוצים מההסכם שנחתם אתמול בינם לבין ההנהלה, שבו התקבלו כל דרישותיהם - לרבות קבלת בונוס שעד כה נמנע מהם ■ עם זאת, יחסי העבודה העכורים בנמל לא קשורים רק לבונוסים או קנסות, ועל אף ההסכם תוכנית ההתייעלות בלתי נמנעת

4תגובות
נמל אשדוד
אילן אסייג

חוסר השקט ביחסי העבודה בנמל אשדוד, שהתבטא בשבועות האחרונים באינסוף עיצומי פתע, הסתיים לכאורה אמש (ד') בהחלטה משותפת של ועדי העובדים, ההנהלה, ההסתדרות, וכן של רשות החברות והממונה על השכר.

בעוד ההנהלה התקפלה מדרישותיה, היא לא קיבלה הבטחה לשקט תעשייתי. ההסתדרות אמנם הבטיחה כי העובדים ישובו לעבודה סדירה ולהתנדבות בשעות נוספות, אלא שלא ברור כמה זמן בדיוק תקוים ההבטחה הזו. ההנהלה מקווה אמנם כי הנמל ישוב לעבודה סדירה לפחות עד אחרי יום העצמאות, אם לא אחריו, אלא שבנמל הכל נפיץ מאוד, ואם אין הבטחה לפרק זמן ידוע מראש, הרי שבתוך זמן קצר יכולים יחסי העבודה לעלות שוב על שרטון.

בהסכם הנוכחי סוכמו שתי דרישות מרכזיות. הראשונה היתה הדרישה שלא לחייב באופן אישי את העובדים שנמצאו אחראים על זיהום הסביבה בשל פריקה שלא על פי התקנות. הנמל ספג קנס של 10 מליון שקל, והעובדים האשמים נדרשו לשלם קנס בסך 5,000 שקל כל אחד. העובדים מחו על החיוב האישי ולא הסכימו לשלם מכיסם - וניצחו. הצדדים החליטו כי במקום התשלום, ובעזרת מחלקת הרווחה של העיר אשדוד, יחויבו העובדים לארוז ולחלק מזון בעיר במספר השעות שיכסה את סכום הקנס, על חשבון זמנם הפרטי.

הדרישה השנייה דרמטית בהרבה. עובדי הנמל זכאים לבונוס של 10% מהדיווידנד שמעביר הנמל למדינה. עבור 2015-2014 היה הבונוס 12 מיליון שקל לכ-1,200 עובדים, או בממוצע 10,000 שקל לכל עובד - הן לעובדי דור א' והן לעובדי דור ב'. על פי הוראת רשות החברות שנקבעה כבר לפני כשנתיים, עובד ששכרו מגיע לשכר מנכ"ל החברה  הממשלתית - 45 אלף שקל בחודש בנמל אשדוד - לא יהיה זכאי לבונוס. בנמל ישנם כ-120 עובדים שממוצע משכורותיהם השנתיות עבר את שכר המנכ"ל. סך הסכום שלא חולק מתוך 12 מיליון השקלים הוא מיליון שקל.

העובדים התקוממו כנגד ההחלטה. לטענתם, שכרם של מרבית העובדים שעברו את שכר המנכ"ל נובע משעות נוספות רבות שלהן התנדבו. כך נוצר מצב, טענו העובדים, שמי שהתנדב לעבוד יותר שעות – פגע לעצמו בבונוס. בנושא זה חברה ההנהלה לעובדים וביקשה מרשות החברות, יחד עם הממונה על השכר, להגיע למתווה שיאפשר חלוקת בונוס למי שאכן עבד יותר שעות. רשות החברות והאוצר נעתרו, וגם הנושא הזה ירד מהפרק.

בעוד שני הנושאים האלה נפתרו, לשמחת העובדים, לא ברור מדוע לא דרשה ההנהלה בתמורה שקט תעשייתי לפרק זמן כלשהו, בזמן שהיא מכירה היטב את המציאות בנמל - מציאות שלא קשורה לבונוסים או קנסות, המהווים רק סימפטומים של הבעיה המרכזית: כשל הייצוגיות, שפוגע גם ביכולת לדון בתוכנית ההתייעלות הנדרשת.

נמל אשדוד, בניגוד לנמל חיפה, מתאפיין ביחסים עכורים בין הוועדים השונים, וכן בינם לבין התסתדרות. כבר לפני למעלה משנה חתמו שליש מעובדי הנמל על בקשת הצטרפות להסתדרות הלאומית, תהליך שנעצר רק בשל החלטת בית הדין הארצי לעבודה שלא לאפשר לעובדים להחליף ארגון יציג תוך כדי דיונים על הרפורמה בנמלים.

במאי הקרוב אמור בג"ץ לדון בעתירה שהגישה ההסתדרות הלאומית בנושא. בינתיים, מרגיש חלק גדול מהעובדים כי הוא מיוצג בעל כורחו על ידי ההסתדרות. הדבר לא מאפשר ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, להפעיל את מלוא הכוח מחשש שירחיק את העובדים עוד יותר. מכאן ששליטת ההסתדרות חלשה עד בלתי קיימת.

במקביל, התחלפו שני הוועדים המרכזיים בנמל – ועד תפעול וועד ציוד מכני. יו"ר ועד חדש חייב להוכיח הצלחה ויהיה יותר מיליטנטי מיו"ר ועד ותיק. כשהעובדים מסוכסכים בינם לבין עצמם, וההסתדרות חלשה, מתקשים העובדים לעשות את הצעד החשוב הנוסף ולהיפגש עם ההנהלה לדיון בתוכנית ההתייעלות הנפיצה, שאותה דרשו משרדי התחבורה והאוצר בתמורה להבטחה לביטחון תעסוקתי ל-15 השנים הבאות.

במקום לדבר, מתנגחים העובדים בהנהלה על בסיס יום יומי. זו כבר הכריזה על מדיניות של אפס סובלנות ופונה מיידית לבית הדין לעבודה, שמשיב את העובדים לעבודה - עד המשבר הבא שמגיע כעבור כמה ימים, ומנומק פעמים רבות בטענות מופרכות. כך למשל, הושבתה העבודה בחנוכה האחרון לכמה שעות, לאחר שעובדים שנדרשו להגיע להכשרה מקצועית בנמל לא הופיעו בטענה כי אינם חשים בטוב. בפועל, הם מחו על כך שהתבקשו להגיע להשתלמות בת השעות הספורות כמה ימים לפני קיומה, ולא בהודעה של חודש מראש. כאשר ביקשו להגיע לעבודה באותו יום, הודיעה ההנהלה שלא ישובצו, והקולגות שלהם הפסיקו את העבודה בו במקום.

עיצומים נוספים אירעו על רקע החלטת ההנהלה לקלוט 80 עובדים חדשים לשיפור השירות. נושא הבונוס והקנסות הקפיצו את העובדים ממקומם, כמו גם בקשת ההנהלה לקבוע כי ההסתדרות והעובדים ביזו את בית הדין - בקשה שנדחתה על ידי בית הדין הארצי לעבודה. בימים האחרונים פנו יבואנים ויצואנים התלויים בנמל לשרי האוצר, התחבורה והכלכלה בבקשה שיטפלו בעיצומי העובדים, אך לא נענו.

על אף ההסכם שנחתם אתמול, הדרך לתוכנית ההתייעלות בנמל ארוכה ורבת מהמורות. העובדים וההנהלה יצטרכו לעבוד קשה על בניית יחסי אמון כדי להצליח לדבר על תוכניות פרישה מרצון של מאות עובדים, וכמובן כדי לעבוד במשותף באופן יומיומי.

מנמל אשדוד נמסר: "מנכ"ל חברת נמל אשדוד, יצחק בלומנטל, הגיע לסיכום מול יו"ר ההסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, ויו"ר ועד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שיחזיר את כלל עובדי הנמל לעבודה סדירה ובתפוקה מלאה. הסיכום הושג לאחר תקופה של מספר שבועות שבהם ועדי העובדים פתחו בעיצומים והשבתות פתע שגרמו לפגיעה בשירות הניתן ללקוחות.

"לאחר הסיכום מול ההסתדרות תשוב העבודה בנמל לסדרה באופן מלא, לרבות העלאה של התפוקות בכל המגזרים, בדגש על סקטור המכולות, בכל המשמרות וכן בהתגייסות לעבודה בשעות נוספות על פי צורכי העבודה. יינתן דגש על תגבור משמרות העבודה כדי לצמצם את הפער שנוצר ולמנוע הסטת אוניות מהנמל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר