שטייניץ: לא יהיה איזון דלקים - נעבור לגז

בוועידת האנרגיה השנתית של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה אמר השר כי "הפחם הורג. זיהום האוויר הורג. לא ניתן לזה להימשך בעבור איזון דלקים" ■ במהלך דבריו שיבח שטייניץ את מתווה הגז והרפורמה בחברת חשמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץצילום: אוליבייה פיטוסי

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר היום (ג') כי אין בכוונתו לפעול לאיזון דלקים במשק - אלא למעבר לייצור באנרגיה לא מזהמת בלבד עד 2030. "אין איזון דלקים במדיניות שלי, התוכנית שלי היא להשתמש בהזדמנות הנדירה - שילוב בין שדות הגז הענקיים והתפתחויות באנרגיות מתחדשות - ולהפוך את ישראל לאחת המדינות הראשונות בעולם המערבי שבה אנרגיה תהיה עם פחות או יותר אפס זיהום ופגיעה בסביבה ובבריאות הציבור". את הדברים אמר שטייניץ בוועידת האנרגיה השנתית של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה בתל אביב.

שטייניץ התייחס לנזקים הסביבתיים הנגרמים משימוש בתחנות פחמיות, ואמר כי "הפחם הורג. זיהום האוויר הורג. לפי ה-OECD, ב-2015 נהרגו בישראל 2,500 איש מזיהום אוויר. בתאונות דרכים נהרגו 350 איש. לא ניתן לזה להימשך בעבור איזון דלקים. הגישה החדשה של הממשלה היא אם אפשר לקיים אנרגיה נקייה תוך שמירה על הביטחון האנרגטי. נשאיר את התחנות הפחמיות נצורות ונמגן את המערכת ונשמור על ביטחון אנרגטי. נשאיר מאחור את הקונספציה של איזון דלקים".

במהלך דבריו התפרצו לאולם מפגינים נגד פיתוח מתקן לקליטת הגז באיזור חוף דור. בתגובה לכך אמר שטייניץ, "ב-2011 בגלל הפגנות בחוף הכרמל היה עיכוב של שנה וחצי בהזרמת גז. זה עלה למדינה 20 מיליארד שקל אבל חמור מזה - שנה וחצי כולם נשמו עוד פחם מזוט וסולר ומי יודע כמה חיי אדם אבדו בגלל השטות של מפגיני NIMBI (לא בחצר שלי). אני לא מתכוון להיכנע למפגינים, חברות אנרגיה וחברות דלק כשאני משוכנע שאנחנו עושים את הדבר הנכון".

לדברי שטייניץ, נאמר בוועידה כי אין תחליף לסולר ודיזל בתעשיית הרכב בטווח הנראה לעין. "אני כופר בזה", אמר. "אנחנו מתכוונים ב-2030 להגיע למצב שכל התעשייה בגז טבעי, והתחבורה בישראל תתבסס על גז טבעי דחוס או חשמל ש-80% ממנו ייוצר בגז טבעי או על מנועים מימניים. אנחנו עובדים על כך שמ-2030 יהיו חלופות תדלוק והמדינה לא תאפשר יבוא מכוניות בנזין ודיזל. אני מתכוון להשיק תוכנית אב שנשתחרר מזיהום האוויר בחשמל ובתחבורה תוך 12 שנים. נהיה עם הולנד ונורווגיה בין 3 המדינות הראשונות במערב שיילכו על אפס זיהום בחשמל, תעשייה ותחבורה".

שטייניץ הוסיף כי "מתווה הגז הוא הצלחה עצומה. תוך פחות משנתיים נחתמו שני חוזים עם ירדן ומצרים ב-25 מיליארד דולר סך הכל, ועם אופציה להגיע ל-30 מיליארד דולר. יש לזה ערך של חיזוק ציר השלום במזרח התיכון. פיתוח לווייתן מתקדם, לא ניתן לאף אחד לדחות את זה. תושבי חדרה ונתניה כבר נושמים אוויר יותר נקי. אנחנו נדאג בזמן לקשר את לווייתן, כריש ותנין ואז רוב תחנת חדרה תפסיק לעבוד בפחם, ואף אחד לא יעצור את התהליך".

על הרפורמה בחברת חשמל, שנבלמה בינתיים, אמר כי "זו רפורמה מעולה. טובה בהרבה מזו שלפני 3 שנים. אנחנו משלמים פחות ומקבלים יותר ופותחים את משק החשמל לתחרות. היא תבריא את חברת חשמל ותאפשר משק חשמל מודרני ומבוזר יותר". הוא הוסיף כי המשק מתקדם בתחום החשמל הסולארי. "נתקדם ונבקיע גם במיקרוגנרציה למפעלים ואחר כך אולי לשכונות. אנחנו מתקדמים במהירות בכל הכיוונים", אמר.

לגבי המחלוקת על גבול המים הכלכליים עם לבנון אמר שטייניץ כי "עוד כמה חודשים אני מקווה לפתור את המחלוקת עם לבנון לגבי תיחום המים הכלכליים באמצעים דיפלומטים. נגן על האינטרסים שלנו אבל נעדיף פתרון מדיני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker