ועידת ההזדמנויות

אלי גרונר: "אזרחים נפלו למלכודת ההסתה בביקורת שהוטחה על מתווה הגז"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה התבטא בנוגע להסכם היצוא הטרי של חברות הגז, והאשים: "האם ההצלחה משבוע שעבר קיבלה את אותו הד ציבורי כמו הביקורת לפני שנתיים?" ■ עורך TheMarker: "אזרחי ישראל משלמים מיליארדי שקלים מיותרים בגלל שהממשלה החליטה שלא לפרק את מונופול הגז"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה
אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הבוקר בכנסצילום: מוטי מילרוד

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, התייחס הבוקר (ב') בכנס ההזדמנויות הכלכליות של TheMarker ובנק הפועלים לחתימה של חברות הגז על הסכם ליצוא גז למצרים: "לפני שבוע חתמו חברות הגז על יצוא גז בכ–50 מיליארד שקל", אמר. "כמה אנשים יצאו לפני שנתיים נגד מתווה הגז וטענו שהיצוא הוא פיקציה, ושאנו זורים חול בעיני הציבור? כמה אנשים זרו בהלה, ניסו לסחוף מתנגדים? אזרחים נפלו למלכודת ההסתה. והנה — גז ב–50 מיליארד שקל ייוצא. מתווה הגז נושא פרי, ואנו רק בהתחלה.

"עם כמה פופוליזם היינו צריכים להתמודד אז? עם כמה טענות מוטעות ומטעות — וגם עם שקרים. עכשיו, האם ההצלחה מהשבוע שעבר קיבלה את אותו הד כמו הביקורת לפני שנתיים?" תהה גרונר. "זה מהלך שישפיע על האזרחים בזכות האומץ של נבחרי הציבור והפקידים. זה אתגר המדיניות הציבורית. היכולת להתמודד עם הפופוליזם. הזדמנויות כלכליות יש מסביב. החוכמה היא לזהות אותן בזמן ולאסוף די כוחות מול זרם ההתנגדות. נמשיך לזהות אותם ולהילחם למען מימושים".

עורך TheMarker, אבי בר־אלי, הגיב על דברי גרונר, ואמר כי "מערכת TheMarker מברכת את חברות הגז על יצוא הגז למצרים. עם זאת, יש לזכור שבזמן שאנו חותמים על הסכם ליצוא גז ב–15 מיליארד דולר, אזרחי ישראל משלמים מיליארדי שקלים מיותרים, מכיוון שהממשלה החליטה לא לפרק את מונופול הגז".

"מפחיתים את הרגולציה"

גרונר התייחב לקדם חקיקה שתפקיע מידי הרשויות המקומיות את היכולת להעניק רישוי לעסקים בעלי חשיבות לאומית. חוק רישוי העסקים, שאושר שלשום בוועדת הפנים של הכנסת, נועד להפקיע את סמכות הרשות המקומית להעניק רישיונות עסק למפעלים בעלי חשיבות לאומית, ולהעביר את ההחלטה לידי הממשלה. יש המכנים את החוק "חוק חיפה כימיקלים", מפני שהוא נועד לטפל בין היתר בבעיה שנוצרה לאחר שעיריית חיפה סירבה להעניק רישון למכל האמוניה של החברה.

"בימים הקרובים תעלה הצעת חוק בנוגע לרישוי עסקים בעלי חשיבות לאומית", אמר גרונר. "זו החלטה להפחתת רגולציה, המאפשרת לממשלה להעביר סמכות לרישוי עסקים כאלה מהרשות המקומית לממשלה. אלה עסקים שבהקמתם יש שיקולים לאומיים, כמו מפעלים ביטחוניים. כאלה שייגרם נזק של ממש למשק אם הם ייתקעו עקב שיקולים ואינטרסים מקומיים. אלה עסקים שכדי להפעילם צריך ראייה כוללת של כלל אינטרסים של המדינה.

"הרי מי רוצה מפעל טילים או אסדת גז בחופיו? אבל כל אחד צריך לתרום את חלקו. כתוצאה מהצעה זו, כבר כמה ימים שאני מקבל מאות הודעות מאנשים המתנגדים להחלטה, שאומרים שלא יהיה פיקוח ראוי אם החוק יעבור והתושבים יופקרו ולא ישמרו על בטיחות. אני רוצה לומר שלא יהיה כל שינוי בבטיחות. לא כל מפעל יופקע, אבל בחקיקת רגולציה צריך לפעמים להפקיע סמכויות של שחקני וטו. הרבה מאוד אמירות פופוליסטיות של בעלי אינטרסים עולות כדי לגרום להחלטה זו ליפול — אבל עלינו לעשות מהלכים לא נעימים".

הוועידה נערכת בחסות קסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker