גפני הפיל את ההצעה להגדלת המס על דלק מזהם

לאחר שיו"ר ועדת הכספים ביקר במפעל הר טוב, הוא הודיע כי יתנגד להעלאת המס על הפטקוק המזהם, מכיוון שיוביל לסגירת מפעל: "אצלי עובד בבית זה פיקוח נפש"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל הר טוב בבית שמש
אורה קורן

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ויו"ר הקואליציה, דוד אמסלם (הליכוד) הוזמנו לסיור במפעל הר טוב בבית שמש לקראת הדיון בוועדת הכספים על הגדלת המס על הפטקוק, סוג דלק המשמש ליצור מלט. בעקבות הסיור הודיעו השניים היום בוועדה (ג') על התנגדותם להעלאת הבלו על הפטקוק. גם ב-2010 החריג גפני את הפטקוק מהעלאת הבלו על הדלקים לבקשת בעלי השליטה בנשר.

את הביקור בהר טוב חשף ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, היום בדיון. שני חברי הכנסת קיבלו את טענת נציג מפעל הר טוב, שלפיה העלאת הבלו על הפטקוק תוביל לסגירת המפעל. עם זאת, להערכת הממשלה, בתוך שנה וחצי יוכל המפעל להשתמש בגז טבעי.

בדיון השתתף גם מנכ"ל נשר, משה קפלינסקי, שחזר על טענתו, שלפיה הזיהום הנגרם משימוש בפטקוק אינו גבוה מהזיהום הנגרם משימוש בגז טבעי. ואולם המשרד להגנת הסביבה בדק בימים האחרונים את הטענה, וקבע כי אינה נכונה. המשרד המליץ להגדיל את הבלו על הפטקוק פי תשעה לעומת המצב כיום, כדי שישקף את הנזק הכלכלי שהוא גורם.

גפני הוסיף על העלאת הבלו על הפטקוק: "אני צריך לדבר על זה עם שר האוצר. אי אפשר לקבל החלטה. זה לא יהיה צמוד לתקציב. לא אתן ידי לעניין הזה. אביא את זה להצבעות ואצביע נגד. אצלי עובד בבית זה פיקוח נפש - והוא יהיה בבית". גפני כנראה לא יודע, אבל הסכם רכישת הר טוב מנשר ב-2015 קובע כי עובד שיפוטר מהר טוב יוכל להיקלט בנשר אם רצונו בכך.

גפני התייחס גם להעלאת המס על הפחם: "העלאת הבלו על הפחם משמעותה שעומדים מול אזרחים ואומרים להם שלא הורדנו את שימוש - אבל תשלמו יותר. נקיים על זה דיון. זו העלאה של מחיר החשמל. נצביע בהמשך, אם נחליט להביא את זה להצבעה".

משה גפני, יו"ר ועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי

אין תשתית לרכב היברידי

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) התייחס לנושא אחר בדיון שעסק בתמרוץ נהגי מוניות, אוטובוסים ומשאיות לעבור לשימוש ברכב היברידי (חצי חשמלי) ולשימוש בגז דחוס. לדבריו, יש לקיים את הדיון בנושא כשתהיה תשתית של תחנות דלק.

קונסטנטין בלוז, סגן מנהל רשות הגז במשרד האנרגיה, טען כי ללא צרכנים לא תהיה השקעה של המגזר הפרטי בתחנות, כפי שקורה בעניין רשת החלוקה של הגז הטבעי למפעלים.

רוזנטל סיפר כי "באיטליה יש אלפי תחנות גז והמס כמעט אפסי. כשיהיו תחנות נאשר העלאה. אתם (נציגי האוצר; א"ק) מדברים על מה קודם, הביצה או התרנגולת - השקשוקה קודמת לכולם. אתם קודם כל רוצים את הכסף".

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אוליבייה פיטוסי

גפני סיכם את הדיון ואמר כי יהיו דיוני המשך, שבהם תעלה להצבעה הצעתו להגביל את עליית הבלו המתוכננת על גז טבעי ל-200 שקל לטונה לעומת 1,900 שקל בהצעה הממשלתי. עוד אמר כי בנושא הדלק והתמריצים לעבור מסולר לגז דחוס, יש להחיל את התקנות לפי התקדמות הכנת התשתיות.

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, הסביר את הרקע לרפורמת המיסוי הירוק ואמר כי היא "חלק ממהלך גדול שיתחיל ב-2019. מעבר לעניין הירוק, זהו חלק אינטגרלי מגיבוש המקורות התקציביים, חבילה גדולה של מסים שנועדה לאפשר למשק הישראלי לצרוך דלקים בהתאם לעלויות החיצוניות. זה חלק מהרצון שלנו לראות את המשק כולו עובר לשימוש בדלקים נקיים יותר ושייעשה שימוש קטן ככל האפשר". לדבריו, אם החלטות הממשלה בנושא לא יתקבלו, יהיה צורך למצוא מקורות תקציביים אחרים לכ-500 מיליון השקלים שמגולמים בהצעות בתקציב 2019.

רכז אנרגיה ותשתיות באגף תקציבים, אמיר רשף, אמר כי ההצעות הממשלתיות כוללות  ביטול מנגנון ההישבון על הסולר, העלאת הבלו על הסולר, על הפחם ועל הפטקוק, דלקים שכבר היום ממוסים. עידוד המעבר לגז טבעי ותועלות פיסקאליות לתקציב המדינה. השאיפה היא לייצור שינוי הדרגתי של הבלו על הגז הטבעי הדחוס ותמריצים למעבר לשימוש בו ותמריצי מעבר כלי רכב כבדים לגז דחוס.

סמנכ"לית כלכלה ברשות החשמל, תניב רופא, אמרה כי "ההשפעה שאנחנו צופים להעלאת הבלו על הפחם תהיה התייקרות ייצור החשמל בכ-420 מיליון שקל לשנה בגלל צמצום השימוש בפחם, כ-2% מהתעריף החשמל לצרכנים". סמנכ"ל שיווק ורגולציה בחברת החשמל, אורן הלמן, אמר כי המס יעלה אבל השימוש המינימלי כיום בפחם לא יקטן.

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, ציין כי המתווה שהוצג על ידי הממשלה מעודד מעבר לגז טבעי. "המדינה מחויבת לומר לאזרחים מה צופן העתיד ושבסוף המיסוי יעלה. חצי מזיהום האוויר בישראל מגיע מהתחבורה. 80% מהזיהום בתחבורה מגיע מרכבים כבדים, משאיות ואוטובוסים".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי "הטלת הבלו על הפחם משמעותה הטלת מסים על הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker