חצי מיליארד שקל לחיבור מפעלים לגז ועמדות טעינה לרכב חשמלי

במשרד הכלכלה שמחים על תוספת גדולה ליישום תוכנית נטו תעשייה, אבל למרות ההבטחות - תקציבי המחקר והפיתוח של רשות החדשנות לא גדלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס

תקציב משרד האנרגיה ל–2019 כולל תוספת של מאות מיליוני שקלים לחיבור מפעלים לגז טבעי — כחלק מהרשאה להתחייב בסך כ–1.3 מיליארד שקל. חיבור המפעלים לגז נחשב פרויקט דגל של המשרד ל–2018–2019, לאחר שרק כ–40 מפעלים חוברו בשנים האחרונות לרשת החלוקה של הגז מתוך מאות מפעלים פוטנציאליים. חיבור המפעלים יחסוך בעלויות אנרגיה לתעשייה ולגופים כמו בתי חולים ובתי מלון ויקטין את הזיהום הסביבתי.

משרדי האנרגיה והאוצר גיבשו תוכנית מקיפה בסך 525 מיליון שקל, שממתינה כעת לגיבוש קווים מנחים ליישומה. התקציב מיועד אמנם ל–2019, אך אם משרד האנרגיה ייערך בהקדם, ניתן יהיה להסיט חלק מהמענקים ל–2018. חלק מהסכום ממחזר מענקים שהוקצו למשרד האנרגיה לאותן מטרות ב–2017 בהיקף של כ–350 מיליון שקל, שמהם מומשו 17% בלבד משיקולי המשרד.

התוכנית מקצה 500 מיליון שקל לסיוע בחיבור מפעלים לגז. חלק הארי יוקצה לפרישת צינורות גז למפעלים. כ–300 מיליון שקל יממנו קווי גז לא־רווחיים. כ–130 מיליון שקל יושקעו בשדרוג קווים. כ–40 מיליון שקל יוקצו לחיבור שכונות מגורים גדולות חדשות, שדייריהן יצרכו גז טבעי במקום גז בישול. בנוסף, יוקצו למשרד האנרגיה 20 מיליון שקל לתכנון קוי גז טבעי לפריפריה הרחוקה, לאזורים שמחוץ לרישיונות של חברות החלוקה.

סעיף נוסף כולל 25 מיליון שקל תמיכה בעמדות טעינה לרכב חשמלי. משרד האנרגיה ביקש תקציב גדול יותר, אך במשרד האוצר הוחלט לבסס את התוכנית על השקעה זהה (מצ'ינג) של הגוף שאצלו יותקנו עמדות הטעינה — חניונים של בתי חולים, חברות אוטובוסים ורשויות מקומיות. הנחת העבודה היתה שמחסור בעמדות טעינה הוא חסם גדול במעבר לשימוש ברכב חשמלי.

סכום נוסף של 65 מיליון שקל יוקצה לחיבור תחנות דלק לגז טבעי דחוס, כדי לקדם שימוש ברכב שיונע בגז. תקציב זה יופעל כצעד משלים לביטול המדורג של ההחזר על הסולר שניתן לנהגי מוניות או משאיות. בד בבד יוטל מס על שימוש בגז טבעי בכלי רכב, שיהיה נמוך בשנים הראשונות ויעלה בהדרגה.

עדנה לתעשייה

תקציב 2019 מבשר עדנה לתעשייה. משרד הכלכלה והתעשייה יקבל כ–720 מיליון שקל ב–2018–2020 במסגרת תוכנית נטו תעשייה. אפילו בהתאחדות התעשיינים מרוצים, לאחר שנים של כעסים על תקצוב התמיכות בתעשייה.

תקציב רשות החדשנות — שאמורה להיות חלק מתוכנית נטו תעשייה — לא עלה. ברשות לא מרוצים מהתקציב וטוענים כי אין בו בשורה לעומת שנים קודמות. מ–2017 מתוקצבת רשות החדשנות ב–1.87 מיליארד שקל, אך בפועל למסלולי התמיכות הישירים שלה מיועדים כ–1.6 מיליארד שקל בלבד, והשאר מופנה לשיתופי פעולה עם משרדי ממשלה אחרים — כמו הטבות לביצוע הגנות סייבר ולשיתופי פעולה בנושא תחליפי נפט. זאת אף שלתעשיינים נמסר כי תוכנית נטו תעשייה תכלול תוספת של 150 מיליון שקל (בשלוש שנים) לרשות החדשנות.

לאור התרחבות המשימות לטיפוח הון אנושי ולתמיכה בתעשייה המסורתית ביקשו ברשות החדשנות תקציב של עד 2 מיליארד שקל, אבל לא נענו.

תקציב מרכז ההשקעות התרחב בעקבות תוכנית נטו תעשייה ל–720 מיליון שקל, מתוך כ–950 מיליון שקל שהוקצו לתמיכות במגזר העסקי. 160 מיליון שקל הוקצו לקידום היצוא ועסקים קטנים ובינוניים.

פילוח אחר של התקציב על פי סעיפי נטו תעשייה ל–2018–2020 כולל תוספות תקציביות של 150 מיליון שקל למדען הראשי, 180 מיליון שקל להעלאת הפריון בתעשייה, 120 מיליון שקל להטמעת טכנולוגיות חדישות של ייצור מתקדם ו–45 מיליון שקל לקידום היצוא.

סכומים חד־פעמיים שהוקצו לתעשייה כוללים 20 מיליון שקל תוספת לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, 15 מיליון שקל למכון מחקר תעשייתי בגליל, וסכום גבוה יחסית של 51 מיליון שקל להקמת מרכז סביבתי, שיכוון את השקעות התעשייה בתהליכי ייצור שיפחיתו את הזיהום הסביבתי. 15 מיליון שקל יושקעו בפיתוח אזורי תעשייה ו–10 מיליון שקל יהיו תוספת ערבויות להלוואות מדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker