הדו"ח החסוי שהזהיר כבר ב-2012: מחיר הגז בישראל יהיה גבוה מדי - אנרגיה ותשתיות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדו"ח החסוי שהזהיר כבר ב-2012: מחיר הגז בישראל יהיה גבוה מדי

הדו"ח, שהזמינה רשות החשמל, מצא כי בעלי מאגר תמר יכלו למכור גז ב-3.5 דולרים ליחידת חום - כחצי מהמחיר כיום ■ הדו"ח חושף כי חברת החשמל הסכימה למחיר רצפה של 4 דולרים ליחידה, ללא מחיר תקרה, וכי מחיר הבסיס של תחנות הכוח הפרטיות הגיע ל-5.9 דולרים

22תגובות
תחנת הכוח דוראד שבאשקלון
אריאל גריפין / Griffi

משרדי הממשלה קיבלו כבר ב–2012 התרעה על כך שחוזה הגז הטבעי שנחתם בין חברת החשמל לבין השותפות במאגר הגז תמר עלול להיות כרוך בעלות מופרזת.

דו"ח פנימי שהזמינה אז רשות החשמל, והגיע לידי TheMarker, העריך כי בעלי המאגר יכולים היו לגבות בעבור הגז מחיר של 3.24 –3.5 דולרים ליחידת חום בלבד. זאת, בעת שהחתימו את צרכני הגז במשק על חוזים במחיר של 5–6 דולרים ליחידת חום.

הדו"ח קובע כי החוזה עם תמר מגלם סיכונים רבים שעלולים להתגלגל לצרכני חברת החשמל. כמו כן, הוא חושף את התנאים המסחריים שבהם נסגרו אז חוזי הגז הגדולים במשק - ומגלה לראשונה את מחירי הגז שגבה מונופול תמר מיצרני החשמל הפרטיים.

כך, למשל, הדו"ח מגלה כי בעלי תחנת הכוח דוראד שבאשקלון שילמו לתמר בעבור הגז מחיר בסיס של 5.89 דולרים ליחידת חום — לעומת מחיר של 4.9 דולרים שעליו חתמו במקור מול EMG המצרית, לפני שקרסה. לפי הדו"ח, תחנות הכוח בקוגנרציה (ייצור משולב של חשמל וקיטור) חויבו כולן במחיר בסיס של 5.86 דולרים. כמו כן, עולה מהדו"ח כי כל תחנות הכוח דאז, לרבות דליה אנרגיות, הסכימו למחיר רצפה של 4.7 דולרים, ולא כללו בחוזים מחיר תקרה.

מחיר הגז הוכפל בתוך עשור
חוזי הגז הטבעי של חברת החשמל, מחיר בסיס בדולרים
למיליון BTU
*מזכר הכוונות **מחיר בפועל בשקלול הצמדה
ספק
הגז:
תמר**
2017

באשר לחברת החשמל, זו חתמה מול שותפות תמר על חוזה שבו הסכימה למחיר בסיס של 5.04 דולרים — ובחרה במנגנון הצמדה שהבטיח את האמרתו המדורגת של המחיר לאורך תקופת החוזה (15 שנים). המחיר וההצמדה לא הופיעו במזכר הכוונות שעליו חתמה חברת החשמל מול בעלי תמר לפני שנהפכו למונופול, ב–2009. לפני חצי שנה מצא מבקר המדינה כי השינוי שנעשה בין תנאי מזכר הכוונות לחוזה הסופי ייקר את עסקת הגז בסכום של עד 2.3 מיליארד דולר.

מנגנון ההצמדה כלל את הצמדת מחיר למדד המחירים האמריקאי (CPI) בתוספת של 1% בשמונה השנים הראשונות, ובניכוי 1% בשבע השנים הנותרות. מנגנון זה הביא את חברת החשמל לשלם כיום למונופול תמר מחיר של כ–6 דולרים ליחידת חום, ומהדו"ח עולה כי הסכימה למחיר רצפה של 4 דולרים — אף שלא היה ריאלי בהצמדה שהוצעה.

עוד עולה מהדו"ח כי חברת החשמל התחייבה לשלם בעבור 77% מכמות הגז שהסכימה לרכוש, גם אם לא תזדקק לו (Take or Pay). זאת, לעומת שיעור TOP מופחת יחסית, 65%, שעליו סוכם מול דוראד ודליה.

לאור זאת, צפו מחברי הדו"ח כבר לפני חמש שנים כי חברת החשמל לא תיהנה מירידה אפשרית במחיר הגז באירופה, או ממחירים תחרותיים בעתיד, תוך שהם מציינים במפורש כי זהו תרחיש שלא ניתן לשלול. הדו"ח מתח ביקורת על מנגנון ההצמדה של חברת החשמל, בטענה כי זה מסכן את צרכני החשמל הישראלים היות שבכך צפוי המחיר לעלות ללא זיקה לבסיס הגיאוגרפי של החברה וללא כל בסיס ענייני. המחברים הציעו להצמיד את המחיר לבסיס בעל זיקה לשוק המקומי, הנשען על מחיר הפחם, עד להתפתחות שוק הגז.

המספרים נחשפים פרטי החוזים של צרכניות הגז עם השותפות במאגר תמר
* דולרים למיליון BTU **שיעור הגז שהלקוח מתחייב לרכוש
חברת החשמל דליה אנרגיות דוראד
מחיר בסיס סופי* 5.89 5.66 5.04
מחיר לפני
היווצרות המונופול* 4.9 4.6 4.6
מחיר רצפה* 4.7 4.7 4
הצמדה מדד אמריקאי +/- 1% רכיב ייצור וסל דלקים רכיב ייצור וסל דלקים
שנות התקשרות 15 17 15
כמות,
במיליארד מ"ק 77 )אופציה ל 99- ( 23 12
65% 65%–60% 77% ** TOP

המליץ על רכש מרוכז

מי שחיבר את הדו"ח עבור רשות החשמל היה סרג'יו אסקארי, לשעבר יו"ר רשות החשמל והגז של איטליה. זאת, בחסות חברת ניו אנרג'י סולושנס מפורטוגל — שמולה התקשרה רשות החשמל. אסקארי נשען אז על נתונים חלקיים באשר לנפח הגז במאגר, ועדיין לא ידע כי התחרות בשוק הגז תגווע. בהינתן תנאי השוק דאז, העריך אסקארי כי לאור הסיכון שלקחו היזמים בקידוח, הם עשויים לגבות מחיר גז שינוע בין 4.2 ל–5.3 דולרים ליחידת חום. בה בעת, הוא פסל את מנגנון ההצמדה שנבחר.

בחלוף שנתיים, ולאחר שהתברר כי מאגר תמר נהפך מונופול, כתב אסקארי דו"ח מעודכן, שבו טען כי המחיר הסביר לגז במשק הישראלי צריך לנוע סביב 4.4 דולרים. יחד עם זאת, טען כי אם מחיר הגז היה משקלל את כיסוי העלויות הכרוכות בקידוחים, בצירוף תשואה מפוקחת של 12% (לאחר מס) — צריך היה הגז להימכר כיום בכ–3 דולרים בלבד.

הדו"ח השני שחיבר אסקארי שימש את רשות החשמל בגיבוש עמדתה ביחס למתווה הגז. הוא פורסם חלקית כדי שלא לחשוף את התנאים המסחריים של חוזי הגז.

כעת מתברר כי כבר בדו"ח הראשון שחיבר ציין אסקארי כי הדומיננטיות של תמר בצד האספקה ושל חברת חשמל בצד הייצור אינן טובות לתחרות במשק ולכן המליץ להגדיל את התחרות הן בצד ההיצע והן בצד הביקוש. הוא אף הציע לשקול הקמת גוף רוכש יחיד (single buyer) עד שתיווצר תחרות לתמר במכירת גז. מודל זה הוצע לימים גם בידי רשות ההגבלים העסקיים — אך באופן רפה, ורק לאחר אישורו השנוי במחלוקת של מתווה הגז.

נזק של 8.5 מיליארד שקל

סרג'יו אסקארי
צילום מסך מהיוטיו

הדו"חות שחיבר אסקארי עבור רשות החשמל צפויים לעמוד במוקד הדיונים שמתנהלים בבית המשפט המחוזי מרכז סביב בקשת התובענה הייצוגית שהוגשה נגד מחיר הגז המופרז לכאורה במשק. את התובענה הגישו עורכי הדין יצחק יערי וגלעד ברנע, והיום אמור לקיים בית המשפט דיון נוסף בסוגיית המחיר.

חוזה חברת החשמל אחראי כיום למחצית מאספקת הגז למשק. הוא נחתם במארס 2012 לתקופה של 15 שנה, ללא אפשרות להשתחרר ממנו או לצמצם את כמויות הגז שעליהן סוכם בין הצדדים. כל זאת בסכום כספי שנע בין 18.5 ל–23.7 מיליארד דולר.

לפי דו"ח מבקר המדינה שפורסם אשתקד, כשלי החוזה צפויים "לקנוס" את ציבור צרכני החשמל עד 2028 בסכום עודף של 2–2.3 מיליארד דולר (7.5–8.5 מיליארד שקל), באמצעות גביית יתר בתעריף החשמל הציבורי. סכום זה אינו כולל עלויות משקיות עקיפות, שהיקפן עשוי להיות כפול. לפי ממצאי המבקר, רק בגין רכיב ההצמדה הזה תחויב חברת החשמל בעלות עודפת של 370–640 מיליון דולר במצטבר — והכיסוי לכך יגיע מתעריף החשמל הציבורי.

המחדל התאפשר אף שמשרדי האוצר, האנרגיה והמשפטים התערבו באותה עת במשא ומתן שניהלה חברת החשמל מול ספקית הגז, ואף שהחוזה אושר לבסוף בידי רשויות החשמל וההגבלים (בכפוף לתיקונים שהוכנסו בו). בתצהירים שהגישו באחרונה לבית המשפט טענו פקידי הממשלה כי "המעורבות הרגולטורית הביאה לשיפור ניכר של התנאים בהסכם לטובת חברת החשמל ולטובת המשק הישראלי כולו, ובמקביל איפשרה את פיתוח משק הגז".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#