ייצוגית הגז: התובעים ייאלצו לתקן את המחיר עקב טעות בחישוב

המחיר שיציגו התובעים נגד מונופול הגז ליחידת אנרגיה יעלה מ-2.3 דולר ל-3.5 דולר ■ גם סכום התביעה - 42 מיליארד דולר - צפוי לרדת בעקבות התיקון

אורה קורן
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

התובעים שמבקשים להגיש תביעה ייצוגית נגד מונופול הגז צפויים להציג מחר (ה') בפני בית המשפט תיקון לניתוח הכלכלי שערכו בעקבות טעות של המומחה הכלכלי מטעמם. על-פי התיקון, המחיר הראוי ליחידת אנרגיה הוא 3.5 דולר, ולא 2.34 דולר כפי שטענו בתחשיב המקורי. כתוצאה מכך צפוי גם לקטון סכום התביעה, שמגיע ל-42 מיליארד שקל.

הדיון שמתקיים בבית המשפט המחוזי מרכז - לוד עוסק בבקשה לאשר תביעה ייצוגית נגד המחיר שבו נמכר הגז ממאגר תמר לחברת החשמל. המומחה הכלכלי מטעם התביעה, ג'יימס סמית', הולך במהלך הדיונים כי החישובים הראשוניים שלו התבססו על נתון שגוי בנוגע לממדי מאגר הגז. הוא התחייב להציג בפני בית המשפט נתון חדש שישקף את גודל המאגר בפועל.

גורמים שמקורבים לתובעים טוענים כי הנתון החדש לא צפוי לשנות מהותית את הניתוח הכלכלי שבבסיס התביעה. ההערכות הן כי המחיר החדש שיציגו התובעים ישקף גם ירידה בעלויות הפיתוח בהתאם לירידה בגודל המאגר.

בדיונים שהחלו כבר היום הציגו עורכי הדין מטעם מונופול הגז את דו"ח אסקארי מ-2012. סרג'יו אסקארי, מומחה איטלקי לנושאי אנרגיה, נשכר על-ידי רשות החשמל והממשלה לבחון את מחיר הגז הראוי. לטענתם, בדו"ח שלו התנגד אסקארי למתודולוגיית התמחור של סמית'. לדבריו, לפי המודל של סמית' המחיר ליחידת אנרגיה היה צריך להיות 5.2 דולר. נציגי מונופול הגז טוענים כי דו"ח אסקארי מעיד על בעיה בשיטת החישוב ובתוצאה שאליה הגיעו התובעים.

מקורבים לתביעה הביעו תמיהה כיצד הגיע הדו"ח הממשלתי החסוי לידי הנתבעים, והוסיפו כי סרג'יו אסקארי כתב דו"ח שני ב-2014 ובו קבע כי המחיר הראוי ליחידת אנרגיה הוא כ-2.5 דולר.

עורכי הדין מטעם מונופול הגז הציגו נתוני מחירים מרחבי העולם - בעיקר מארצות הברית ומאוסטרליה - שגבוהים מהמחירים של תמר. מנגד, מקורבים לתביעה אמרו שאחד המחירים שהציג מונופול הגז מארה"ב נקבע אחרי שלושה ימי סופה קשה, שגרמו לעליות מחירים.

המומחה הכלכלי מטעם התביעה התייחס לדוגמאות מהעולם שהציגו הנתבעים ואמר כי המחיר נגזר ממשתנים ייחודיים לכל מדינה ומעומק הקידוח. הוא הוסיף כי אינו מכיר את המשתנים המדוברים באוסטרליה או במדינות האחרות שנתוניהן הוצגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker