מנכ"ל משרד האנרגיה מפריך את עמדת הממשלה: התנגדתי לייקור הגז בחצי מיליארד דולר

בתצהיר לקראת הדיון בבית המשפט על מחיר הגז, הוסיף אודי אדירי כי הנוסחה שהתקבלה לתמחור הגז הוצעה על ידי חברת החשמל ומפיקות הגז ■ עד כה טענו בממשלה כי הנוסחה השערורייתית הוצעה על ידי רשות החשמל

אורה קורן
אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים באוצר
אודי אדירי

מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי חושף כי את הנוסחה השערורייתית למחיר הגז שרוכשת חברת חשמל ממאגר תמר הציעה חברת חשמל לרשות החשמל. זאת בניגוד לטענת גורמי ממשלה אחרים, לפיה הנוסחה הוצעה על ידי רשות החשמל ומי שעמדה אז בראשה, אורית פרקש. הדברים נכתבו בתצהיר שהגיש אדירי לבית המשפט - לקראת הדיון בתביעה ייצוגית נגד מחיר הגז. את התביעה הגישו עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי ב-2014, עוד לפני אישור המתווה.

הנוסחה קבעה מחיר של 5.042 דולרים ליחידת אנרגיה, בהצמדה למדד יוקר המחיה בתוספת 1%. נוסחה זו מייקרת מאוד את מחיר הגז לאורך שנים, מכיוון שהשיעור מצטבר, ועולה בפועל משנה לשנה. כיום לדוגמה, כבר הביאה הנוסחה את המחיר לכ-6 דולרים.

"באשר למנגנון ה-1%, זה הוצג על ידי חברת החשמל כתוצאה של משא ומתן מסחרי בין הצדדים", כתב אדירי בתצהיר. "לאור כל הנתונים עמדתי היתה שאין פסול בהצמדה למדד כשלעצמה, ללא תוספת 1%", הוסיף. בין השאר הסביר אדירי, כי המסקנה לא היתה ששיטת ההצמדה עדיפה על אחרת, אלא שאין מקום להתערבות ממשלתית בעניין. לאחר מכן הכירה רשות החשמל בעלות רכישת הגז מתמר, וזו אף משוקללת במחיר החשמל שמשלמים הצרכנים.

בהמשך התצהיר מציין אדירי כי ב-2009 הגיעו חברת חשמל ושותפויות הגז להסכם עקרונות. זאת, לדבריו, מכיוון ששררו באותו הזמן בשוק תנאי תחרות - קביעה שעליה לא מעטים הם המערערים - וכי הוא ראה בהסכם שהושג תוצאה מסחרית סבירה. "בשל כך, בין היתר, הובהר לחברת החשמל כי לא יתקבל הסכם החורג מתנאים אלה", כתב. "סעיף ההצמדה שהוכנס בסופו של דבר בהסכם, ובפרט התוספת הריאלית למחיר הגז, חורג מתנאים אלה בהיקף מצטבר שאותו הערכנו בסדר גודל של חצי מיליארד דולר (אין פירוט לגבי התקופה אליה מתייחס הנתון, וככל הנראה מדובר על כל שנות ההסכם, א''ק). בשל טענת החברות כי שינוי תנאים אלה יביא לפתיחת הסכם המימון, הוכנסו תיקונים משמעותיים בתנאי אופציית הרכישה לכמות נוספת - אשר צפויים היו להשיב סכום זה שלא דרך שינוי הסכם הבסיס", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker