משרד האנרגיה נאלץ לחשוף מידע שהוסתר על מאגרי הגז של ישראל

המשרד העלה לאינטרנט שישה מתוך שבעה סעיפים שעליהם התבקש לפרסם מידע. הסעיף השביעי יישאר בחלקו סודי, ויימסר רק למי שיחתום על הסכם סודיות ■ מנכ"ל המשמר החברתי: "הגז שייך לציבור, ולמידע אודותיו יש חשיבות עצומה לכל אזרחי ישראל"

אורה קורן
אסדת קידוח גז תמר
אסדת קידוח גז תמרצילום: אלבטרוס צילומי או

משרד האנרגיה פירסם אמש (א') את מרבית המידע על מאגרי הגז של ישראל. זאת, בהתאם להחלטת השופט אברהם רובין מבית המשפט המחוזי בירושלים בעתירה שביקשה להורות לממשלה לחשוף את כל המידע על מאגרי הגז של ישראל. העותרים, המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע, סבורים כי הפרסום יאפשר למומחי אנרגיה לאמוד כמה גז אכן יש בכל מאגר ומה השווי שלו, מבלי להיות תלויים בהודעות משרד האנרגיה בנושא.

המשרד העלה לאינטרנט שישה מתוך שבעה סעיפים שעליהם התבקש לפרסם מידע. הסעיף השביעי יישאר בחלקו סודי, ויימסר רק למי שיחתום על הסכם סודיות.

הארגונים עתרו לבית המשפט לפני כשנתיים בבקשה להורות למשרדי האוצר והאנרגיה לחשוף את כל המידע הטכני העומד בבסיס מתווה הגז, כולל הערכות כמויות הגז במאגרי הגז הגדולים (לוויתן ותנין), סקרים גיאולוגיים ותחזיות עתידיות. את העתירה הגישו בשם שני הארגונים עורכי הדין אילן יונש ואפרת גלר ניצן ממשרד חי בר-אל אילן יונש ושות'. ניצן מתן, רכז חופש המידע של המשמר החברתי, חבר מטה מאבק הגז ומומחה לכימיה, לגז ולאנרגיה, הכין את החלק המדעי שעמד בבסיס העתירה.

המשמר החברתי ביקש את המידע כבר בסוף 2015 והממשלה סירבה להעניק אותו, בנימוק שמדובר בסוד מסחרי. בתחילת 2017 התפרסם כי הממשלה מוכרת את המידע למדינות וחברות זרות במסגרת משא ומתן על ייצוא הגז. המשמר החברתי ביקש את המידע מחדש, אך נענה שיוכל לקבל אותו רק תמורת תשלום של 50 אלף דולר ובתנאי שישמור את פרטיו תחת סודיות. ביוני 2017 הוגשה העתירה - ומאז המשיכו נציגי המדינה לעכב את הדיונים המשפטיים. בדצמבר 2017 ביקשה הממשלה לקבוע מחדש את עמדתה בנושא ובית המשפט החליט שהממשלה צריכה להגיש לו את עמדתה עד אתמול, ה-28 בינואר. אתמול כאמור פורסם המידע.

מנכ"ל המשמר החברתי, יוסי צרפתי אמר כי "הגז שייך לציבור, ולמידע אודותיו יש חשיבות עצומה לכל אזרחי ישראל. הסתרת המידע סייעה ליצירת מתווה הגז, שעולה לציבור מיליארדים, ואנחנו עדיין נאבקים כדי לבטל אותו ולמזער את הנזק. המשמר החברתי יפרסם היום את כל המידע שהצלחנו לחשוף ונמשיך להיאבק כדי לחשוף את יתר המידע שהממשלה ממשיכה להסתיר מהציבור".

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, נירית בלייר, קראה לכל הפעילים במאבקי הגז ולאזרחים להגיע למשרד האנרגיה, לחתום על הסכם הסודיות ולעיין במסמכים "כדי שהציבור ידע הכול על הנכס שבידיו".

עורך הדין יונש אמר כי הפרסום מעיד על כך ש"הממשלה קיבלה את העיקרון המשפטי והמוסרי לפיו המידע שייך לציבור". מתן אמר כי העותרים ימשיכו להיאבק לחשוף את החלק שעדיין מוסתר. "חבל מאוד שהממשלה הסתירה מהציבור את המידע הזה בזמן הקריטי שבו נחתם הסכם הגז שפגע קשות באזרחי ישראל".

המידע המפורט פורסם באתר משרד האנרגיה בקישורים הבאים:

מצגת מידע טכני על המבנה של קרקעית הים התיכון.

המידע על 19 בארות הגז של ישראל (קידוחים) הכולל את שם הקידוח, מיקומו, החברה הקודחת, תאריך הקדיחה, עומק סופי, גיל גיאולוגי בעומק הסופי וכן מפת המיקום וקובץ המיקום של קווי הסקר הסיסמי.

דו"ח המכון הגיאולוגי מ-2008 המעיד על סיכוי גבוה למציאת מאגרי נפט וגז באגן הלבנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker