בשורה טובה - כבר לא בטוח שתהיה שנת בצורת; רשות המים: חלה תפנית

ברשות מרוצים מירידת משקעים גדולה במקומות שתורמים למאגרי המים - ומעריכים שאם חודש פברואר יהיה גשום במיוחד, לא תהיה בצורת ■ מאז יום חמישי עלה מפלס הכנרת ב-15 ס"מ

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גשם בתל אביב
גשם בתל אביב צילום: דודו בכר

הגשמים שירדו בימים האחרונים ובמיוחד ביממה האחרונה חוללו תפנית במשק המים. ברשות המים מרוצים מכמות משקעים גדולה במקומות שתורמים למאגרי המים - ומעריכים שאם חודש פברואר יהיה גשום במיוחד, לא תהיה בצורת. 

"בשקלול ארצי מסתכמות כמויות המשקעים מתחילת העונה ועד כה בכ-93% ביחס לממוצע העונתי, וכ-50%-55% ביחס לכמות השנתית הכוללת, כך ש'גורל' החורף הנוכחי תלוי בעיקר בגשמי פברואר", נמסר אתמול (ו') מרשות המים.

עוד נמסר, כי מרבית הגשמים שירדו ביממה האחרונה חוללו תפנית מכיוון שירדו במקומות "הנכונים" בעיקר ברחבי הגליל, כך שהם מיטיבים עם משק המים. זאת, לעומת הגשמים שירדו ביום חמישי, ואף שגרמו לשטפונות לא היטיבו עם משק המים, מכיוון שלא תרמו למילוי מאגרי המים.

ביומיים האחרונים ירדו כמויות גדולות של גשם בעיקר בגליל המערבי, הכרמל, החוף הצפוני ורמות מנשה (135 מילימטר גשם בממוצע). באזורים אלה יסתיים ינואר כיותר גשום משמעותית מהממוצע הרב שנתי לחודש זה – כ-150% ביחס לממוצע ואף מעבר לכך בכרמל ובגליל המערבי.

באגן ההיקוות של הכנרת (גולן, גליל עליון) ירדו כ-100 מילימטר גשם וגם כאן עברה הכמות את הממוצע לחודש זה. באגן ההר (מרכז הארץ) ירדו כמויות קטנות (50-20 מילימטר) אולם שם צפוי גשם נוסף ביממה הקרובה.  

בנחלי הכנרת ישנה זרימה מוגברת, ואפילו נהר הירדן זורם בספיקה גבוהה מזו של השנתיים האחרונות (35 מ''ק בשניה) אם כי זו נמוכה מהממוצע לחודש זה, העומד על 100 מ''ק בשנייה. זרימה חזקה במיוחד ניכרת בנחלים אלכסנדר, חדרה ומנשה.

מאז יום חמישי ועד מוצ"ש עלה מפלס הכנרת ב-15 ס"מ, אך הוא עדיין נמוך בכמטר מהקו האדום התחתון. בשל כך, ברשות המים נערכים לביצוע פעולות חירום כדי להתכונן למחסור עתידי.

מרשות המים נמסר הערב (מוצאי שבת), כי הגשמים שירדו בימים האחרונים העלו את מיפלס הכינרת ב-15 סנטימטרים מיום חמישי. עם זאת, המפלס עדיין נמצא כמטר מתחת לקו האדום התחתון. לפיכך רשות המים נערכת לביצוע פעולות חירום במטרה להתכונן למחסור עתידי.

"גשמי הברכה שפקדו אותנו בימים האחרונים מאפשרים להימנע מהכרזה על שנת בצורת, לפחות לעת עתה", אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ. "יחד עם זאת, גם אם הבצורת האקלימית מאחורינו, ודבר זה אינו ודאי בשלב זה, עדיין קיים מחסור דרמטי במים במאגרי המים הטבעיים שלנו, והכנרת עדיין צפויה לרדת במהלך הקיץ הקרוב, לראשונה בהיסטוריה, מתחת לקו השחור. המשמעות היא שעלינו להמשיך בתוכנית לשדרוג מערכת המים הארצית, כולל הקמת מתקני התפלה חדשים, כדי שנוכל להתמודד עם שינויי האקלים, ולספק מים לאוכלוסייה הגדלה, לחקלאות ברחבי הארץ, ולהצלת הכנרת ונחלים ברחבי הארץ ולעידוד חסכון בצריכה".

ממקורות נמסר כי בעקבות ההנחיה של השר שטייניץ, החברה ממשיכה להיערך במתכונת חירום וכי רק בסוף פברואר ניתן יהיה להעריך את מידת המחסור במים. על-פי מקורות, ב-2017 הגיעה צריכת המים הכוללת המסופקת על ידה לשיא של 1.65 מיליארד קוב, לעומת 1.6 מיליארד קוב ב-2016. הצריכה הביתית היתה 908 מליון קוב - עלייה של 16% לעומת 2016. צריכת מי הקולחין לחקלאות עלתה ב-5.2% ל-738 מיליון קוב. בחברה ציינו כי הסבירות שהצריכה תמשיך לעלות, לצד החשש מהמשך הבצורת, מחייב פיתוח מהיר של תשתיות מים חדשות.

"האיום הגדול ביותר במחסור הוא בגליל המערבי, שם מערכת אספקת המים הגיעה לקצה גבול היכולת ולא תוכל לתת מענה להתיישבות החדשה באיזור אם לא יעובו תשתיות המים ויוקם מתקן התפלה", נמסר ממקורות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker