יצרני החשמל הפרטיים: תנו לנו 2,500 מגה-וואט - ונמשוך את הבג''ץ נגד הרפורמה בחשמל

מקור ממשלתי: "הם לא יקבלו את מה שהם רוצים, זה יביא למונופול מטורף. הצגת תמונה שלפיה הם מתנגדים לרפורמה היא צביעות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח אורות רבין של חברת החשמל, בחדרה
אורה קורן

בניגוד לאופן בו הם מתבטאים בפומבי, יצרני החשמל הפרטיים לא ממש מתנגדים לרפורמה בחברת החשמל - כך אמר אתמול מקור ממשלתי בכיר. לדבריו, היצרנים שיגרו מכתב לצוות המשא ומתן על הרפורמה, שבו הציעו להסיר את התנגדותם לרפורמה ואת הבג''ץ שהגישו נגד הרפורמה - תמורת תנאים שניתנו כתוספת לרפורמה. 

"הביקורת שלפיה היצרנים הפרטיים מתנגדים לרפורמה היא צביעות", אמר המקור. "כבר לפני כחודש הם העבירו מכתב למשרד האוצר, שבו הם בירכו על הרפורמה ורק ביקשו 2,500 מגה-וואט לחלוקה בין שלושתם, בטווח זמן קצר מאוד - מה שלא צפוי לקרות. לא ניתן להתחייב לזה, ובנוסף - זה ייצור מונופול מטורף מצדם", הוסיף.

המקור התייחס למכתב ששיגר עמוס לסקר, יו''ר פורום יצרני החשמל הפרטיים, למנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד ולחברי הפורום. במכתב ציין לסקר כי חברי הפורום סבורים שכדי שהרפורמה אכן תוכל להשיג את מטרתה וליצור תנאים לפיתוח תחרות במשק החשמל בכלל, ובמקטע היצור בפרט - יש להוסיף לכל הפחות לנושאים לעיל (העקרונות שסוכמו בין הממשלה לחברה ולהסתדרות) שני נושאים מהותיים נוספים".

הנושא הראשון הוא הדרישה ל-2,500 מגה-וואט שיוקצו תוך חצי שנה לתחנות כוח שיקימו היצרנים הפרטיים בחמש השנים הבאות. "במסגרת תיקוני החקיקה ייקבע במפורש, כי למעט שתי היחידות שיוקמו על ידי חברת החשמל בחדרה במטרה להחליף את יחידות 4-1, יתר תחנות הכוח החדשות יוקמו על ידי המגזר הפרטי", דרש לסקר. זאת עמדת הממשלה המוצהרת, שהיתה בסיס לשיחות עם חברת חשמל, וצפויה להיות מעוגנת בהסכם המפורט ממילא.

"בהקשר זה, ייקבע כי בחמש השנים הקרובות יוקמו על ידי המגזר הפרטי תחנות כוח בגז טבעי בהספק של לפחות 2,500 מגוואט, בהתאם לאסדרה שתפורסם על ידי רשות החשמל, וזאת תוך שישה חודשים מיום החתימה על מתווה הרפורמה", ציין לסקר. "כמו כן, תיקבע תוכנית פיתוח מואצת למקטע ההולכה, שתאפשר הקמת רשת שתוכל לקלוט 2,500 מגה-וואט לכל הפחות של היצרנים הפרטיים, על פי האסדרה החדשה", הוסיף.

עמוס לסקר, יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים צילום: תומר נויברג

הדרישה הנוספת של היצרנים הפרטיים לביטול התנגדותם למתווה היא שחברת החשמל תוכל להקים את תחנת הכח השנייה רק לאחר מכירת שני אתרי ייצור על פי תוכנית הרפורמה. לפי ההסכמות ברפורמה, היא תוכל לעשות זאת לאחר מכירת תחנה אחת לפחות.

בנוסף, היצרנים הפרטיים ציינו כי כדי שהרפורמה תצליח, על רשות החשמל לוודא שחברת החשמל תמלא את חובותיה בהתאם לרישיון ההולכה שלה, ותפתח את רשת ההולכה באופן שיאפשר את חיבורן של תחנות הכוח החדשות לרשת. 

"ככל שהרפורמה תכלול את שמונת הסעיפים שפורטו (שישה קיימים ושתי דרישות היצרנים הפרטיים; א"ק), חברי הפורום יסירו את התנגדותם לרפורמה וימשכו את הבג''ץ שהוגש על ידם כנגד הרפורמה", ציין לסקר.

מפורום יצרני החשמל הפרטיים נמסר בתגובה כי "לצערנו, הדיון בנוגע לרפורמה במשק החשמל התנהל בין האוצר לבין ועד העובדים מבלי לשמוע את מי שבפועל אמור לייצר תחרות בחברת חשמל, ומייצר כבר כיום 30% מהחשמל בישראל. מאחר ולא היינו צד לדיונים, גם לא יכולנו להשפיע על תוכן הרפורמה, ולהתנגד או לתמוך בה. אכן ניסינו להעביר את עמדתנו הנוגעת לייצור והולכת החשמל, שהם ליבת הרפורמה והנושאים שיקבעו את עתיד משק האנרגיה הישראלי, אך לצערנו, מעבר להדלפת תכתובת מקצועית, לא זכינו למענה. לגופו של עניין, יובהר כי כדי לפתוח תחרות שתשרת את הציבור בישראל - יש להוציא את חברת החשמל ממקטע הייצור ולשדרג באופן מיידי את רשת ההולכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker