תשובה מקטין החוב של איתקה: מוכר שדה נפט פעיל באנגליה בכ-53 מיליון דולר

איתקה חייבת כ-285 מיליון דולר לבנקים, ועוד כ-300 מיליון דולר למחזיקי האג"ח ■ באחרונה חתמה איתקה על ארגון מחדש של החוב הבנקאי, ובמקביל דלק הזרימה כ-30 מיליון דולר ■ סך ההשקעות של דלק באיתקה מסתכמות בכ-2.7 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חודשים אחדים לאחר שרכשה את מלוא הבעלות על איתקה (Ithaca Energy), קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, פונה להקטנת חובה הפיננסי של מפעילת הקידוחים. איתקה דיווחה כי מכרה את זכויותיה (7.4%) בשדה הנפט Wytch Farm שבאנגליה, לחברת Verus Petroleum בכ-53 מיליון דולר. מדובר בשדה המפיק כ-1,000 חביות נפט ביום ומכיל רזרבות מוכחות של 4.8 מיליון חביות נפט או שווה ערך לנפט (BOE).

בנוסף, המכירה שיחררה את איתקה מהתחייבות עתידית מגובה בקו אשראי בסך של 16 מיליון דולר. בכוונת דלק להתשמש בתמורת העסקה לפירעון אשראי בנקאי קיים, כלומר להקטנת חובה הפיננסי (נטו) של איתקה, שמסתכם בכ-600 מיליון דולר. לפי מקורב, העסקה נעשתה בפרמיה של 20% על עסקה דומה מלפני כמה שבועות שבה מכרה חברת פרמייר 33.8% מהזכויות בשדה. במקביל, איתקה הודיעה שתפרסם את תוצאותיה השנתיות ולרבעון הרביעי של 2017 ב-15 במארס 2018.

קבוצת דלק השלימה לפני כשמונה חודשים את רכישת מלוא המניות של איתקה, הפועלת באזור ים הצפוני, הסמוך לנורבגיה ובריטניה. הרכישה נעשתה בהשקעה מצטברת של 2.1 מיליארד שקל, סכום מהותי עבור דלק, כ-45% מהונה העצמי. הדו"חות הכספיים האחרונים שפירסמה דלק לימדו כי הקבוצה הגדילה את החשיפה לאיתקה ב-600 מיליון שקל נוספים – כך שסך ההשקעות הישירות והעקיפות באיתקה מסתכם בכ-2.7 מיליארד שקל.

איתקה היא חברה ממונפת מאוד, כך שרכישתה מכבידה על קבוצת דלק – ואף עשויה לעלות לה בהפחתת דירוג (רמה נוכחית של A2 ממידרוג). במהלך הרבעון השלישי של 2017 חתמה קבוצת דלק על ארגון מחדש של החוב הבנקאי של איתקה, בסכום של כ-375 מיליון דולר, לא כולל חוב בכיר של 300 מיליון דולר למחזיקי האג"ח. ארגון החוב איפשר לאיתקה להקטין את עלויות המימון, המכבידות על תוצאותיה הכספיות, ובמקביל להאריך את תקופת החוב עד למאי 2019, סמוך למועד פירעון החוב האג"חי.

במסגרת ההסכם החדש, איתקה נטלה הלוואה בנקאית של 245 מיליון דולר (חוב בכיר). ההלוואה תשמש בעיקר לצורכי המימון השוטף של איתקה, ולמימון השקעות הדרושות לפיתוח שדה הנפט Vorlich. במקביל, איתקה נטלה הלוואה בנקאית נוספת של 140 מיליון דולר; 70 מיליון דולר מכספי ההלוואה הובטחו בהלוואת בעלים שהזרימה דלק והושמה בפיקדון, עם מנגנון המאפשר שימוש בכספים להשקעות חדשות, ו-70 מיליון דולר הובטחו בערבות של דלק. בנוסף לאלה, דלק העמידה הלוואה של 30 מיליון דולר לאיתקה לצורך פעילותה השוטפת.

לאחר הארגון מחדש, יתרת החובות של איתקה לבנקים, למחזיקי האג"ח ולבעלת השליטה מסתכמת בכ-715 מיליון דולר. מבחינה תפעולית, איתקה עדיין הפסדית. הכנסות איתקה ברבעון השלישי הסתכמו ב–74 מיליון דולר — עלייה של 64% לעומת הרבעון המקביל. העלייה נבעה בעיקר מגידול במכירות עקב תחילת ההפקה ממאגר סטלה (Stella) שבים הצפוני, לצד העלייה במחירי הנפט וירידה בעלויות ההפקה.

למרות הגידול במכירות, איתקה רשמה הפסד של 6 מיליון דולר בשורת הרווח הגולמי, לעומת הפסד של מיליון דולר ברבעון המקביל — שנבע מכך שההפקה מאיתקה טרם הגיעה למלוא התפוקה. ההפסד לפני מס הסתכם ב-18 מיליון דולר, לעומת 6 מיליון דולר ברבעון המקביל. עם זאת, יש כמה סימנים מעודדים: בינואר־ספטמבר ירדה עלות הפקת חבית נפט של איתקה ל-20 דולר, לעומת 23 דולר בתקופה המקבילה ב-2016. הירידה נבעה מעלות הפקה נמוכה יותר במאגר סטלה.

מניית קבוצת דלק נפלה מאז השיא ב-2014 בכ-55%. באוקטובר האחרון אישרה מידרוג את דירוג האשראי של דלק ברמה של A2 — אך הזהירה כי סיכון האשראי של הקבוצה עלה כתוצאה מרכישת איתקה. נכון לסוף ספטמבר, לדלק חוב פיננסי נטו גדוש של 6 מיליארד שקל, ירידה של כחצי מיליארד שקל ביחס לסוף יוני. מינוף הקבוצה עלה באחרונה ליותר מ-50% (LTV — היחס בין החוב לשווי הנכסים), על רקע צניחת שותפויות הגז בבורסה.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker