הרפורמה בחברת החשמל תחכה: נתניהו חוסם דיל כחלון-ניסנקורן

ראש הממשלה הורה לא למשוך את העתירה שהגישה המדינה לבג"ץ נגד זכות השביתה במונופולים - לאחר ששר האוצר הסכים למשוך אותה, בתמורה לרפורמה שנויה במחלוקת בחברת החשמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא למשוך את העתירה שהוגשה על ידי המדינה לבג''ץ בנושא הגבלת זכות השביתה של עובדים במונופולים ממשלתיים. בדיון שנערך בלשכתו בימים האחרונים הבהיר נתניהו כי יש להמשיך בעתירה ובד בבד לבחון את הכדאיות למשק מהמגעים לרפורמה במשק החשמל.

העתירה הוגשה נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה שאיפשר לעובדי מונופול ממשלתי לשבות ללא הגבלה גם נגד רפורמות מבניות. במשרדי האוצר והאנרגיה העריכו כי אם העתירה לא תימשך תיסוג ההסתדרות מהרפורמה שהתגבשה איתה במשק החשמל ובעיקר בחברת החשמל. בפועל זה בינתיים לא קרה.

בסיכום דיון שהועבר היום למשרדי האוצר והאנרגיה נכתב כי אף שהמדינה מחוייבת להמשך ניהול המגעים בפתיחות ובתום לב עם חברת החשמל וועד העובדים, הרי שהמדינה תעמוד על קידום הדיון בעתירה ללא קשר לתוצאות המגעים בקשר לרפורמה בחברת החשמל, לרבות הוצאת צווי ביניים ככל שיידרשו.

באשר למתווה הרפורמה, לדברי ראש הממשלה מדובר במתווה עדיף על מתווים קודמים שהוצעו בעבר. לכן הינחה נתניהו את ראש המועצה הלאומית לכלכלה לבצע ניתוח של הערך הכלכלי הנקי של הרפורמה המוצעת, לקראת דיון נוסף שיתקיים בעניינה איתו.

בסיכום הדיון נכתב כי הרפורמה במשק החשמל היא אינטרס לאומי ממדרגה ראשונה. עם זאת, הרפורמה מתעכבת בין השאר בשל הכרעות המתקבלות בבית הדין לעבודה. רפורמות מבניות נוספות נתקלו בקשיים למרות שלא עסקו ישירות בתנאי העבודה של עובדי החברות. במגעים על הרפורמה במשק החשמל הובהר לנציגי העובדים כי משיכת העתירה של המדינה תוכל להתבצע רק על ידי היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שתובא בפניו עמדת ראש הממשלה בנושא.

כזכור, נתניהו הורה לשרים לא לבצע מהלך בלתי הפיך כחתימה על הרפורמה לפני שזו תתואם איתו.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker