מנכ"ל משרד האוצר מודה: הציבור הרחב יממן את הרפורמה בחברת החשמל

בממשלה מאשרים כי תעריף החשמל לא יופחת בשמונה השנים הבאות, אך לדברי שי באב"ד ללא רפורמה הציבור ישלם מחיר גבוה יותר ■ מקור בכיר בממשלה: "ההסתדרות תבטל את הרפורמה אם העתירה נגד השביתות לא תבוטל"

אורה קורן
שי באב"ד
שי באב"דצילום: מיכל פתאל
אורה קורן

בניגוד להבטחות ממשלתיות, שלפיהן הרפורמה המתוכננת בחברת החשמל תחזיר את ההשקעה הכרוכה בה בלי להידרש למימון נוסף מכיסי הצרכנים — כעת מתברר שמימונה ייפול על צרכני החשמל. כפי שחשף TheMarker, תעריף החשמל לא יירד בשמונה שנים הבאות, גם אם יועלו דרישות להפחתתו. זאת, כדי לסייע במימון עלויות הרפורמה וההטבות לעובדים, שלפי הערכות מסתכמות ב–5 מיליארד שקל.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר ל–TheMarker בסוף השבוע כי מה שחשוב הוא מה יקרה למחיר החשמל אם לא תהיה רפורמה. לדבריו, במקרה זה מצב הצרכן יהיה גרוע יותר. "חשובה נקודת הייחוס", הוסיף באב"ד. "אם לא תהיה רפורמה, ייתכן שמחיר החשמל יפחת ב–2%–3%, אבל לא לאורך זמן, מכיוון שחברת החשמל תישאר עם כוח אדם ושכר מנופחים ולא תתייעל". כלומר, חוסר היעילות של חברת החשמל ימשיך להיות מגולגל על תעריף החשמל של הצרכנים.

באב"ד הוסיף כי אין אפשרות לבצע בחברת החשמל רפורמה חד־צדדית, שלא בהסכמה. "הרפורמה מורכבת מאוד. אם תוצע רפורמה חד־צדדית, ייווצר כאוס במשק. יהיו שביתות בכל המשק ובחברת חשמל, ולא יבוצעו השקעות בשדרוג תשתיות חשמל. גם אם בסוף ננצח — זה יעלה למשק יותר".

ואולם, טענתו עומדת בסתירה לדברי יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, שאמר בשבועות האחרונים כי אם לא תושג רפורמה בהסכמה עם ההסתדרות — תכפה המדינה על החברה את הרפורמה.

.

הממשלה תבקש ארכה להמשך המו"מ

היום צפויה הממשלה לבקש מבית המשפט העליון ארכה של 45 יום להשלמת השיחות עם ההסתדרות ועובדי חברת חשמל על הרפורמה במשק החשמל. בג"ץ הבהיר לפני כשבוע כי לא יאפשר דחיות נוספות אחרי היום בדיון בעתירת המדינה נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה. המדינה ערערה על החלטת בית הדין הארצי, שקבע כי עובדי חברת חשמל יכולים לשבות גם כדי לטרפד רפורמות מבניות להגברת התחרות. בהסתדרות מתנים את קידום הרפורמה בביטול הבג"ץ, מחשש שהדבר יגביל את זכות השביתה בהחלטה תקדימית.

מעניין יהיה לראות כיצד יגיבו שופטי בג"ץ לבקשת הדחייה הנוספת, ואם ישלבו בהחלטתם אמירה עקרונית שתהדהד בדיונים המשפטיים הבאים בנושא זכות השביתה. החשש הוא שאם המדינה תמשוך את עתירתה, ואפילו יבוטל בהסכמה פסק הדין של בית הדין הארצי — ההסתדרות תקבל את מה שהיה חשוב לה ולא תמהר לממש את הרפורמה.

בימים הקרובים יתחדשו המגעים עם ההסתדרות והעובדים. בנוסף, אמורים שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ לעדכן בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרטי הרפורמה. נתניהו כבר הביע את התנגדותו לוותר על העתירה הבג"ץ, והורה לשרים לתאם אתו את צעדיהם לפני שיבצעו מהלך בלתי הפיך.

קודם העובדים ייתנו — אחר כך יקבלו

לדברי מקור בכיר בממשלה, אף שבהסתדרות טוענים כי הרפורמה חיונית לחברה, לעובדים ולמשק — אין בכוונתה לחתום על רפורמה ללא ביטול העתירה לבג"ץ. "חד משמעית, במקרה זה ההסתדרות תבטל את הרפורמה", אמר. "להביא רפורמה יחד עם המשך הדיון בבג"ץ זה בלתי אפשרי. הממשלה תגיע להישג טוב אם הרפורמה תעבור ועמה יבוטל פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה, שהיה טעות. לבטל רפורמה רק בשביל אמירה מובהקת יותר שאולי נקבל מבית המשפט העליון — זו תהיה שבירת כלים עם ההסתדרות, שתסב יותר נזק ליחסי העבודה במשק".

מיקו צרפתי
מיקו צרפתיצילום: תומר אפלבאום

מקור אחר בממשלה הסביר כי "בג"ץ רמז שזכותה של המדינה לעשות רפורמות, והיא לא צריכה לדון בהן עם העובדים, אלא רק על השלכות הרפורמה עליהם. רוח הדברים הזו צריכה להיות ברורה עכשיו להסתדרות, גם ללא פסיקה מפורשת, והיא תכתיב את הפסיקות הבאות בנושא זכות השביתה".

בין אם הרפורמה תתקדם כמתוכנן ובין אם לאו — המשא ומתן עד עתה כבר הוכיח שהמדינה הפנימה את הלקחים מהרפורמה בנמלים. במקרה של הנמלים העובדים קיבלו את מה שהובטח להם — אך הרפורמה לא יצאה לפועל. הפעם המדינה מתנה את ההטבות לעובדים ולחברה בהתקדמות הרפורמה — בעיקר במכירת תחנות כוח. 30% מההטבות לעובדים יינתנו רק בעת מכירת תחנת הכוח האחרונה לפי ההסכם, חמש שנים ממועד החתימה עליו.

צרפתי לא קיבל אישור

בתוך כך, בסוף השבוע התקיימה ישיבה סוערת של הוועד הארצי של עובדי חברת חשמל. להפתעת המשתתפים, יו"ר הוועד, דוד (מיקו) צרפתי, לא הציג מסמך המפרט את עיקרי הרפורמה והסתפק בהסברים על המהלכים הצפויים, בהם מאמצים להעביר את עקרונות הרפורמה בממשלה ומשא ומתן על פרטיה בין הממשלה, העובדים והחברה.

בדיון הוטחו בצרפתי האשמות כי ניהל את המגעים ללא אישור הוועד הארצי, וכי הסיכומים שהשיג פוגעים בעובדים. כמה מהמשתתפים אמרו כי בחברה רווחת שמועה שצרפתי יעזוב את חברת החשמל לאחר החתימה על ההסכם, כך שלא יהיה מי שיגן עליהם במהלך יישום הרפורמה. צרפתי סירב לקיים הצבעה ולהתחייב שיציג בכתב את העקרונות שסוכמו. כתוצאה מכך, הישיבה התפזרה ללא הצבעה, ובלי שניתן לצרפתי אישור להיכנס לדיונים פרטניים על הרפורמה מול הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ