יו"ר חברת החשמל: נשקיע בשנים הקרובות עד 1.2 מיליארד שקל בתשתיות

תוכנית החומש כוללת הסטת השקעות מייצור לתשתיות הולכה, ונועדה בין היתר לפתוח את רשת החשמל לקליטת אנרגיות ממקורות נוספים, לרבות מיצרנים פרטיים ■ התוכנית אמורה לעבור לאישור משרד האנרגיה בימים הקרובים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל
אורה קורן

דירקטוריון חברת חשמל אישר בימים האחרונים את תוכנית החומש של החברה לשנים 2022-2018 בהיקף של עד 1.2 מיליארד שקל - כך אמר היום (ד') ל-TheMarker יו''ר חברת חשמל, יפתח רון טל. לדבריו, התוכנית כוללת הסטת השקעות מייצור לתשתית הולכה. כמו כן, מתוך תקציב התוכנית כ-400 מיליון שקל יושקעו ב-2018 בתחנות השנאה, המעבירות חשמל ממתח עליון למתח גבוה. התוכנית אמורה לעבור לאישור משרד האנרגיה בימים הקרובים.

"אנחנו מדברים על השקעות שיאפשרו את מהפכת החשמל המבוזר", אמר רון טל. "התוכנית תתאים להחלטות הממשלה ורשות החשמל בכל הקשור לאנרגיה ירוקה ופוטו וולטאית, רוח ואנרגיה שאובה. בנוסף, אנחנו מייצרים תשתית לרשת חכמה, כשנכנסנו לפרויקט של 200 אלף מונים חכמים".

ההשקעה של 400 מיליון שקל מוגדרת כהשקעת חירום שנועדה לפתוח את רשת החשמל לקליטת אנרגיות ממקורות נוספים, כולל יצרנים פרטיים. הרשת תתפתח גם לפי הגידול הצפוי בבנייה, ותאפשר להטמיע אנרגיה סולרית ממבנים חדשים.

"אנחנו מסיטים תקציב שהפנינו בשנים אחרונות להפחתת פליטות בתחנות ייצור", אמר רון טל והסביר: "בשש השנים האחרונות, השקענו בכל שנה כמיליארד שקל בהפחתת פליטות. את התקציב שיתפנה עם מכירת התחנות, כ-200 מיליון שקל בשנה, נפנה להולכה. מהפכת הגז והייצור הפרטי, המהפכה הירוקה והחשמל המבוזר - זה מה שעובר על משק האנרגיה".

משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בכנס תחזיות אנרגיה שערך המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה אמר רון טל כי "אנחנו נפרדים מכמעט 3,000 עובדים, אך קיבלנו החלטה שלא נחזור על המראות בטבע, ולא נזרוק אותם לרחוב. דאגנו שכל עובד שעוזב, יוכל לשמור על ביטחון כלכלי ולפרוש בכבוד", הוסיף.

במסגרת התוכנית יפרשו 2,800 עובדי חברת החשמל, כש-1,000 מהם ייצאו לפנסיה ויוחלפו בעובדים חדשים שייקלטו במקומם. היתר, 1,800 עובדים, יפרשו כחלק מצעדי ההתייעלות - ולא ייקלטו במקומם עובדים חדשים.

בהתייחסות לרפורמה במשק החשמל, שהלילה הוסכם על עקרונותיה, אמר רון טל כי הרפורמה לא תגולגל כלל לתעריף החשמל של הצרכנים - לא בשמונה שנות הרפורמה ולא לאחריהן. הרפורמה תחזיר עצמה בלא יותר משמונה שנים", הבטיח היו"ר. "חברת החשמל הופכת יותר יעילה ותחרותית ותתחרה בכל מקום שתוכל".

רון טל שיבח את שרי האוצר והאנרגיה, משה כחלון ויובל שטייניץ, את יו''ר ההסתדרות אבי נסנקורן ואת "צוות האדירידורים" (מנהל אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, ומנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי - א''ק) על התגייסותם לקידום הרפורמה. "ברגע שיש מנהיגים עם מטרה משותפת שמקבלים החלטה ברמה של מנהיג - מגיעים לזה", אמר רון טל. "יש כאן אחריות לאומית ברמה הגבוהה ביותר".

לדבריו, הרפורמה במשק החשמל מאוזנת מאוד, שכן החברה עוברת ממצב שבו ייצרה 100% מהחשמל לפני 4 שנים, ל-70% ייצור כיום ול-40% ייצור בסוף הרפורמה. "זה דבר היסטורי", אמר. "העובדה שרוב הייצור הוא פרטי, ועדיין המדינה שומרת על יכולתה לייצר חשמל בשגרה ובחירום - מאפשרת לנצל הכי נכון את מהפכת הגז, שמביאה את ישראל לעצמאות אנרגטית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker