הוכרזה הרפורמה בחברת החשמל; מיקו צרפתי: "היינו יכולים למוטט את המדינה"

שרי האוצר והאנרגיה ובכירי חברת החשמל וההסתדרות הכריזו במסיבת עיתונאים על הרפורמה בחברת החשמל ■ על-פי ההסכמות, כל עובד קבוע יקבל "מענק רפורמה" בסך 30 אלף שקל - ותוספת של 1,700 שקל בחודש לפנסיה

אורה קורן
רפורמה בחברת החשמל. מימין: אבי ניסנקורן, משה כחלון, יובל שטייניץ ויפתח רון טל
רפורמה בחברת החשמל. מימין: אבי ניסנקורן, משה כחלון, יובל שטייניץ ויפתח רון טל
אורה קורן

לאחר שבמשך 21 שנה כשלו הניסיונות לבצע רפורמה במשק החשמל, הסכימו אתמול לפנות בוקר הממשלה, ההסתדרות, חברת החשמל ועובדיה על עקרונות הרפורמה. במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול, בהשתתפות שרי האנרגיה והאוצר, יו"ר ההסתדרות, יו"ר חברת החשמל ויו"ר רשות החשמל, שבה הוצגו עיקרי ההסכמות, אמרו המשתתפים כי בימים הקרובים תוגש לממשלה הצעת מחליטים לאישור העקרונות. שרי האוצר והאנרגיה יוסמכו להגיע לניסוח הסכם מפורט שייחתם בתוך 45 יום.

צפו במסיבת העיתונאים:

מסיבת העיתונאים על הרפורמה בחברת החשמל

על פי הסיכומים עד כה, הטמעת הרפורמה תימשך שמונה שנים, שבמהלכן צפוי החוב של חברת החשמל לרדת מ–42 מיליארד שקל לכ–28 מיליארד שקל. בחברת החשמל מצפים כי הפחתת החוב תתבצע, בין השאר, באמצעות הסדר נכסים בין המדינה לחברה, שבמסגרתו יעבור נדל"ן בכ–2.5 מיליארד שקל למדינה, התייעלות רב שנתית, המרת אג"ח צמיתות (ללא מועד פירעון) של המדינה בכ–2 מיליארד שקל להון, ומכירת תחנות.

הרפורמה אמורה לשבור את המונופול של חברת החשמל על ייצור החשמל במשק. חלקה של החברה בייצור אמור לרדת מ–60% ל–40% בשמונה שנות הרפורמה. גם במקטע אספקת החשמל יירד הנתח של החברה מ–99% כיום ל–60%. החברה תישאר מונופול בהולכת חשמל ובחלוקתו.

במסגרת הרפורמה תשתנה גם מצבת העובדים בחברה. במשך שמונה השנים ליישום הרפורמה צפויים לעזוב את החברה 2,800 עובדים, מהם 1,000 עובדים יפרשו באופן טבעי עם הגיעם לפנסיה ובמקומם ייקלטו עובדים חדשים, ו–1,800 עובדים יוצאו מהחברה ולא ייקלטו אחרים במקומם. עובדים שיישארו יקבלו תוספת של כ–1,700 שקל בחודש לפנסיה. מי שיפרוש יקבל פיצויים של עד 120% ותוספת לפנסיה בסך 1,250 שקל בחודש. בתום הרפורמה צפויים להישאר בחברה 9,000 עובדים.

כדי להפחית את הנתח שלה בייצור החשמל, חברת החשמל תידרש למכור את תחנות הכוח אשכול, אלון תבור, רדינג ורמת חובב, בנוסף לשתי תחנות מתוך ארבע במתחם חגית. נוסף על כך, החברה תעביר לממשלה שטחים באשקלון ובאשדוד (רוגוזין), שבהם יוקמו תחנות מתקדמות המשלבות גז וקיטור. כפיצוי תוכל חברת החשמל להקים שתי תחנות כוח על בסיס גז במתחם אורות רבין בחדרה. אלה יוקמו רק לאחר שהחברה תמכור תחנות אחרות, כדי לא ליצור מצב שבו יגדל כושר הייצור שלה.

כך תיראה הרפורמה בחברת חשמל

תחנות הכוח של חברת חשמל יאוגדו בחברה בת. הוויכוח בין ועד העובדים לממשלה, אם עובדי החברה יהיו של חברת חשמל או של החברה הבת, עדיין לא הוכרע. הפרדת תחנות הכוח מהחברה מנומקת רשמית בצורך למנוע סבסוד צולב בין הייצור להולכה, אך על פי מקורבים לדיונים, היא נועדה להקל על הוצאת כל הייצור מחברת חשמל בעתיד הרחוק יותר.

בנוסף, יחידת ניהול המערכת תוצא מחברת החשמל ותועבר לחברה ממשלתית חדשה, שתקבל גם סמכויות תכנון ופיתוח תשתיות ההולכה. המהלך אמור להתבצע באופן מיידי, ובממשלה ציינו כי הוא יושלם בתוך שנה.

התשלומים לעובדים: כ–5 מיליארד שקל

במשרד האוצר הפיקו לקחים מהרפורמה בנמלים, שבמסגרתה קיבלו העובדים את ההטבות כפי שסוכם, אך הרפורמה לא התבצעה כמתוכנן. לפיכך, התעקש הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקובי, על התניית התשלום לפנסיה של העובדים באבני דרך ליישום הרפורמה — ומי שיפרוש יקבל תוספות לפי אבני הדרך שהושגו עד למועד פרישתו.

היתרונות והחסרונות של הרפורמה

בניגוד לעמדה המקורית של הממשלה שלא להעניק מענק רפורמה לעובדים, הוסכם כי עובד קבוע יקבל 30 אלף שקל ועובד ארעי — 10,000 שקל.

כמו כן, הנהלת החברה קיבלה את הגמישות הניהולית שרצתה — וכ–150 עובדים יעברו לחוזים אישיים, והוועד יאבד את זכות הווטו שלו על פיטורי ומינויי עובדים. עם זאת, ההנהלה תצטרך את הסכמת הוועד לפיטורים בשל אי־התאמה לתפקיד.

במסגרת הדיונים על הגמישות הניהולית עלתה האפשרות לאשר שכר דיפרנציאלי לעובדים ולעצור קידום אוטומטי בדרגות. צעדים אלה לא נכללים ברפורמה, אך הוסכם כי שיטות תשלום שכר העידוד ישונו, באותה מסגרת עלות.

לפי הערכות עדכניות, התשלומים לעובדים, שאמורים היו להגיע ל–3.5–4 מיליארד שקל, יסתכמו ב–5 מיליארד שקל. בחברת חשמל ובממשלה אומרים שהרפורמה תממן את עצמה מהכנסות ממכירת תחנות ומאי־תשלום שכר לעובדים שיפוטרו. עם זאת, הכנסות המכירה מיועדות לצמצום החוב של חברת חשמל, והחיסכון מאי־תשלום שכר ל–2,800 עובדים יתבטא במלואו בטווח של חמש־שמונה שנים. עד אז צריכה החברה לשלם את המענקים והתוספות לפנסיה.

יצרנים פרטיים: "מדובר בפייק רפורמה"

מספר המשרות בחברת החשמל

במשרד האוצר, בחברת חשמל וברשות החשמל אמרו אתמול כי הצרכן לא יממן את הרפורמה — ולטענת האוצר וחברת חשמל, העלות תוחזר דרך פיטורי העובדים. כל עובד ותיק עולה לחברה כחצי מיליון שקל בשנה ופרישה של 2,800 מהם תחסוך כמיליארד שקל בתשלומי שכר. בנוסף ציינו במשרד האוצר, כי אם החברה תצטרך להוסיף כספים, ניתן יהיה "להחליק" את התוספת באמצעות גיוס אג"ח מהציבור.

עם זאת, מקורב לדיונים טוען כי אף שבממשלה אומרים שהצרכן לא יממן את הרפורמה ושתעריף החשמל לא יעלה כתוצאה ממנה, "הצרכן יממן את הרפורמה כאשר תעריף החשמל, שיוכל לרדת בכמה אגורות, לא יירד. אף אחד לא יידע על כך פרט לרשות החשמל — ובכך הצרכן יממן את הרפורמה". מקור ממשלתי אמר בתגובה על כך: "מליאת רשות החשמל תחליט איך לפרוס את העלויות של חברת החשמל היום כדי לממן את החיסכון של מחר, אבל בגדול תעריף החשמל יהיה במגמת ירידה".

יצרני החשמל הפרטיים אמרו אתמול: "מדובר בפייק רפורמה שלא תוזיל את החשמל ותותיר את חברת החשמל כמונופול. ההחלטה להתיר לחברת החשמל לבנות שתי תחנות כוח חדשות נוספות מסכלת את הצורך לפתוח תחרות מלאה במקטע הייצור. ההחלטה תשרת את האינטרס של המונופול, אך בפועל תעלה לציבור כסף רב ותמנע את הורדת תעריף החשמל. פנינו בשבועות האחרונים בהצעות קונקרטיות לצוות המשא ומתן שיאפשרו את פתיחת שוק החשמל לתחרות, אנו מצפים שהממשלה תקבל החלטה אם פניה לרפורמה אמיתית או לפייק רפורמה, שתעלה לציבור מיליארדי שקלים".

במסיבת העיתונאים אמר שר האוצר, משה כחלון: "לאחר עשרות שנים, תם עידן המונופול. הרפורמה ההיסטורית שעליה סיכמנו היום תגביר את התחרות במשק החשמל, תביא להתייעלות דרמטית של החברה ובעתיד גם להפחתת מחירי החשמל עבור האזרחים. מדובר ברפורמה מורכבת שהיא פרי שיתוף של כל גורמי הממשלה. לאזרחי ישראל מגיע משק חשמל תחרותי, חדשני ובמחירים הוגנים וזה מה שהם מקבלים היום".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי "השגנו רפורמה במשק החשמל לאחר כ–20 שנים של ניסיונות כושלים. הרפורמה תבזר את מערכת ייצור החשמל, תשפר את הביטחון האנרגטי, תעודד תחרות ויעילות במשק החשמל ותביא להורדת מחירי החשמל בעתיד. הרפורמה תביא להתייעלות בחברת חשמל ולהבראת מצבה הפיננסי, ותביא לכניסת המגזר העסקי לייצור החשמל ולתחרות באספקת החשמל, באופן שיוביל גם לשיפור במערכת החשמל".

בהתייחסות לרפורמה במשק החשמל אמר יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, כי הרפורמה במשק החשמל לא תגולגל כלל לתעריף החשמל של הצרכנים, "לא בשמונה שנות הרפורמה ולא לאחריהן. חברת החשמל הופכת ליעילה יותר ותחרותית, ותתחרה איפה שתוכל. אנחנו נפרדים מכמעט 3,000 עובדים. קיבלנו החלטה שלא לחזור על המראות של חברת טבע. דאגנו הלילה שכל עובד שעוזב הוא עובד שיכול לשמור על ביטחון כלכלי ולפרוש בכבוד".

מסיבת העיתונאים שבה ההוכרזה הרפורמה בחברת החשמל
מסיבת העיתונאים שבה ההוכרזה הרפורמה בחברת החשמלצילום: אוליבייה פיטוסי

רון טל הוסיף כי "קיבלנו החלטה לפתח את רשת החשמל ולהעביר את ההשקעות מייצור להולכה, ואת התחנות נבנה מכסף שנקבל ממכירה של תחנות אחרות. אני מדבר על מהפיכת הגז, הייצור הפרטי, האנרגיה הירוקה והחשמל המבוזר. כדי שזה יקרה חייבים להשלים את הרפורמה".

לדברי רון טל, חברת חשמל עוברת ממצב שבו לפני ארבע שנים ייצרה 100% מהחשמל, כיום היא מייצרת 70% ממנו — ובסוף הרפורמה תייצר 40%. "זה דבר היסטורי", אמר. "האיזון שרוב החשמל מיוצר באופן פרטי, בזמן שהמדינה תשמור על היכולת לייצר חשמל בשגרה ובחירום — מאפשר לנצל הכי נכון את מהפכת הגז שמביאה את ישראל לעצמאות אנרגטית", הוסיף.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהשתתף גם הוא במסיבת העיתונאים, אמר: "לאחר שנתיים של עבודת מטה ממשלתית וחודשים של דיונים אינטנסיביים הצלחנו להגיע להסכמות עקרוניות. עם זאת, עוד רבה הדרך ועוד עבודה רבה לפנינו לפני הגעה אל הסכם מפורט בעניין. יישום ההסכמות והוצאתה לפועל של הרפורמה יבטיחו את הגברת התחרות בייצור, הרחבת ההשקעות ברשת החלוקה וההולכה בהתאם לצורכי המשק, חיזוק האיתנות הפיננסית של החברה והתייעלותה לטובת כלל צרכני החשמל בישראל".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הוסיף כי "הרפורמה במשק החשמל תאפשר את קידום משק האנרגיה כולו והפיכתו למשק תחרותי יותר, אמין יותר ויעיל יותר. משק האנרגיה מבוסס על ייצור מתקדם בטכנולוגיות נקיות, רשת חשמל אמינה ושירות מיטבי לצרכן.

לדבריו, במסגרת הרפורמה, שני שלישים מייצור החשמל יהיו תחרותיים, כולל אנרגיות חדשות. החברה תקבל את כל האמצעים להיות מונופול טבעי שעוסק בהשקעה ברשת החשמל, בחלוקה ובהולכה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker