רשויות תחבורה יוקמו בירושלים ובבאר שבע - גוש דן ימשיך לחכות

במסגרת חוק ההסדרים האוצר מתכוון להורות על הקמת התשתית להפעלת רשויות תחבורה ציבורית ■ כ"ץ עדיין אינו מסיר את הווטו שהטיל על הקמת רשות תחבורה מטרופולינית בגוש דן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקים בירושלים
פקקים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

שש שנים לאחר שממשלת ישראל החליטה על הקמתן של רשויות מטרופוליניות לתחבורה ציבורית, הצליח סוף־סוף משרד האוצר לשכנע את המתנגד הגדול להקמה, שר התחבורה ישראל כ"ץ (הליכוד), להסיר את התנגדותו להקמת שתיים מהן.

במסגרת חוק ההסדרים למשק, מתכוון האוצר להורות על הקמת התשתית להפעלת רשויות תחבורה ציבורית בירושלים ובבאר שבע. זאת משום שכ"ץ עדיין אינו מסיר את הווטו שהטיל על הקמת רשות תחבורה מטרופולינית בגוש דן.

הרשויות נועדו ליטול כמה סמכויות מקומיות לניהול התחבורה, שמרוכזות בידי משרד התחבורה, שלא עומד בדרך כלל בעומס העבודה. מהלכים פשוטים יחסית כמו שינוי מסלולים ותדירויות של קווי אוטובוסים, הצבת רמזורים ותמרורים או שינוי נתיבי נסיעה — ממתינים באופן אבסורדי לאישור המשרד הממשלתי בירושלים, אף שהשלטון המקומי מבין טוב יותר את צורכי התחבורה המקומיים, וגם בעל כושר ביצוע גבוה יותר בזירה המקומית.

מאז 1996 ממליצים גורמי מקצוע על הקמת רשויות מטרופוליניות — אך שרי התחבורה לא ששו לוותר על סמכויותיהם, חרף האי־יעילות שגזרו על הציבור. גם דו"ח מבקר מדינה שפורסם בעניין לא הניא את כ"ץ מחסימתו את המהלך.

רק עתה, לקראת סוף הקדנציה האחרונה שלו במשרד התחבורה, נאות כ"ץ לאפשר את הקמתן של הרשויות במטרופולין ירושלים ובאר שבע — אף כי המשא ומתן בין שני משרד החינוך למשרד האוצר על חלוקת הסמכויות עדיין בעיצומו.

עוד מתכנן האוצר לכלול בהצעת חוק ההסדרים דרכים לזירוז הפרויקט להנחת המסילה הרביעית באיילון — צוואר הבקבוק של התשתית המסילתית בישראל — וכן מנגנון מעודכן לבירור מחלוקות משפטיות בפרויקטי תשתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker