משרד האנרגיה לא עמד ביעד של חיבור מפעלים לגז - וניצל רק 16% מהתקציב

4.5 שנים אחרי שהחלה הזרמת הגז ממאגר תמר - רק 87 מפעלים חוברו לצנרת ההולכה שלו ■ משרד האנרגיה קיבל השנה 350 מיליון שקל להאצת חיבורים, אך בפועל ניצל 56 מיליון שקל בלבד ■ התוכנית החדשה: חברות חלוקה שלא יניחו תשתית בזמן יתבקשו להחזיר את רישיונן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אוהד צויגנברג

המדינה תקצה יותר מחצי מיליארד שקל במענקים לחברות שאמורות להניח את תשתית חלוקת הגז הטבעי, כדי שיניחו את הצנרת שתחבר מפעלים, צרכנים נוספים כבתי חולים ומכבסות ותחנות דלק לגז טבעי. כ–350 מיליון שקל מהם יהיו כספי מענקים שהעביר משרד האוצר למשרד האנרגיה ב–2017, אולם משרד האנרגיה לא עשה עמם כמעט דבר — כך אמר אתמול מקור ממשלתי ל–TheMarker.

"העיכובים בניצול המענקים עד כה מקורם בהיערכות של משרד האנרגיה", אמר המקור. "אבל עכשיו המשרד עומד לצאת במכרזים לחיבור לקוחות מרוחקים, והוא יתחיל להשתמש בסכומים האלה".

150 מיליון שקל מהמימון שקיבל משרד האנרגיה נועדו לשדרוג רשת החלוקה, 130 מיליון שקל לחיבור צרכנים רחוקים וכ–65 מיליון שקל לחיבור תחנות תידלוק. על פי נתוני משרד האנרגיה, ב–2017 השתמשו בכ–56 מיליון שקל במכרזים שפורסמו לחיבור צרכני גז רחוקים, בעיקר בדרום.

בדיון שנערך לפני כשנה בועדת הכלכלה של הכנסת אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי "קיבלנו סכום אדיר מהמדינה של 350 מיליון שקל להרחיב את רשת החלוקה. מ–2004 ועד 2015 חוברו 55 מפעלים לרשת, שהם חמישה מפעלים בשנה בממוצע, בעוד שב–2016 חוברו עוד 20 מפעלים וב–2017 יחוברו עוד 44 מפעלים, ו–100 מפעלים נוספים יהיו בתהליכי חיבור".

תוכנית העבודה של משרד האנרגיה ל–2017–2018 תמכה בהצהרה שלפיה ב–2017 יהיו מחוברים לגז טבעי 119 צרכנים וב–2018 יהיו מחוברים 180 צרכנים. בנוסף קבעה התוכנית כי ייחתמו 100 הסכמים לחיבור צרכנים חדשים לגז טבעי.

בפועל, התוכנית לא מומשה ובממשלה מייחסים את הסחבת, במידה רבה, למשרד האנרגיה. זאת אף שלממשלה ברורה התועלת הגדולה שיפיק המשק מחיבור צרכנים לגז. על פי מקור ממשלתי, המשק יפיק חיסכון כלכלי וסביבתי של כמיליארד שקל בשנה מהשלמת התוכניות לחיבור לגז של מפעלים, תחנות דלק וגופים נוספים. בנייר עמדה שערכה פירמת הייעוץ BDO מוערך החיסכון ב–1.5 מיליארד שקל.

"הממשלה דאגה לתעשיות הגדולות"

על פי נתוני משרד האנרגיה, מחוברים כיום לרשת ההולכה ולרשת החלוקה כ–95 צרכנים. מהם 36 מפעלים המחוברים למערכת ההולכה (גז בלחץ גבוה לצרכנים גדולים), 51 מפעלים מחוברים לרשת החלוקה ושמונה מפעלים צורכים גז טבעי דחוס.

לדוגמה, מפעלים גדולים כדוגמת מפעלי ים המלח, בזן ונייר חדרה מחוברים לרשת ההולכה. על כך אמר מקור ממשלתי כי "הממשלה דאגה לחבר את התעשיות הגדולות והזניחה את הקטנות והבינוניות".

בנוסף יש עוד 130 צרכנים החתומים על חיבור לגז שממתינים לחיבור בפועל. מאות צרכנים נוספים ממתינים לראות כיצד תקדם הממשלה את רשת החלוקה כדי להחליט אם להתחיל להשקיע בהסבה לגז טבעי. הצעת החוק שאושרה בממשלה באחרונה, המטילה חובת שימוש במזוט נקי ויקר יותר על מפעלים שלא יתחברו לגז למרות שהמערכת מגיעה אליהם, אמורה להקטין את מספר המתלבטים.

באוגוסט 2015 הכניס משרד האוצר לחוק ההסדרים הצעת חוק להקלה ברגולציה של חיבור מפעלים לגז. באותה הצעה הוצאה סמכות האישור של היערכות בתוך המפעל מידי משרד האנרגיה, שעיכב את האישורים, למעבדות חיצוניות שהוסמכו לכך.

בהצעתו ציין משרד האוצר כי הצעת החוק לחיבור מפעלים לגז נועדה לפתוח צווארי בקבוק ביורוקרטים המקשים בעיקר על מפעלים קטנים ובינוניים. על פי ההצעה, החיבור יחסוך לתעשייה 500–700 מיליון שקל בשנה וישפר את כושר התחרות שלה בעולם.

עתה חוזר משרד האוצר ומציע בחוק ההסדרים ל–2018 להוציא מידי משרד האנרגיה גם את הסמכות לאשר את העמידה בתקן של קווי חלוקת הגז החדשים, ולהעביר את הסמכות לגורם חיצוני שיוסמך לכך.

בעקבות הדיונים בין משרדי האוצר והאנרגיה יוציא משרד האנרגיה בימים הקרובים מכרזים, וקול קורא לחיבור צרכנים רחוקים לרשת החלוקה של הגז. מדובר בצרכנים המרוחקים יותר מ–6 ק"מ מהתוואי הקיים, והמדינה מתכוונת לסבסד את החיבור שלהם לצנרת.

"הרשת אמורה להגיע למפעלים, לתחנות דלק שיאפשרו תדלוק בגז טבעי דחוס ולשכונות מגורים גדולות של אלפי יחידות דיור", אמר מקור ממשלתי. "בפועל פרסנו 330 ק''מ לעומת 1,200 ק''מ מתוכננים. יש פער גדול ועיכוב משמעותי בפריסה. העיכוב נובע מרגולציה של בדיקות בטיחות, בעיות סטטוטוריות מקומיות ובעיה פיננסית שנקלעו אליה החברות השונות שקיבלו את הרשיון להנחת התשתיות", הוסיף.

לצמצום הפער בביצוע מתכנן משרד האנרגיה להתמקד ב–2018 בחיבור צרכנים לגז. עם זאת, כאמור, משרד האוצר מתכנן להוציא מידי הממונה על בטיחות בגז טבעי במשרד האנרגיה את האישור הרגולטורי למערכת החלוקה כדי לקצר זמנים. גופים פרטיים יוסמכו לתת אישורים לרשת החלוקה במטרה להתמודד על ההתקדמות בהנחת התשתיות בעקבות תמריצים כספיים מוגדלים, כולל לשכונות מגורים.

היקף התמריצים יהיה מאות מליוני שקלים בנוסף ל–350 מיליון שקל מ-2017 שלא נוצלו. הסכום המדויק ייסגר בשיחות בין משרדי האוצר והאנרגיה.

גם מודל הקצאת המענקים עדיין לא גובש סופית. בין השאר נבחנת האפשרות להעביר את פריסת הגז לחברות חדשות במקום זכייניות שאינן מעוניינות להניח את הרשת, לאחר שישיבו את הרישיון למדינה. מדובר בעיקר בזכייניות במרכז ובצפון, שלא מתקדמות עם החיבורים לגז.

בעיות נוספות שעיכבו את החיבור לגז נובעות ממחיר הדלקים החלופיים שלא היה גבוה מספיק ולא יצר ביקוש אצל צרכנים להשקיע בהסבה לגז טבעי. בנוסף, חלק מהתקציב שהוקצה למשרד האנרגיה ב–2017 נועד לחיבור תחנות דלק. היעדר התקדמות ברשות המסים ומשרד האוצר בנושא הבלו על הגז גרם להחלטת משרד הארגיה שלא להתקדם בתחום.

גם במשרד האנרגיה מודים שהתוצאות אינן מספקות, שלא חוברו מספיק מפעלים ושהמהפכה לא התרחשה. החיבור לגז יהיה תוכנית העבודה המרכזית של המשרד ל–2018 במטרה לקדם מעבר לגז של התעשייה והתחבורה.

צוואר הבקבוק הידוע הוא התנגדויות של רשויות מקומיות למעבר צנרת הגז בתחומן. לצורך זה מתכוונים במשרדי האוצר והאנרגיה להפעיל מנגנונים קיימים ליישוב מחלוקות מול רשויות מקומיות. היעד של משרד האנרגיה ל-2018 הוא לחבר 140 מפעלים לגז טבעי לעומת 95 כיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker