בג"ץ הודף את ההסתדרות: לא תינתן ארכה נוספת לשיחות על הרפורמה בחשמל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הודיעה אתמול להסתדרות ולעובדי חברת חשמל כי היא "מצפה כי ההידברות תמוצה לכאן או לכאן" עד סוף החודש

אורה קורן
אסתר חיות, החודש בבית המשפט העליון
אסתר חיות, החודש בבית המשפט העליוןצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הודיעה אתמול להסתדרות ולעובדי חברת חשמל כי לא תאפשר דחייה נוספת של הדיון בבג''ץ כדי לאפשר להגיע להסכם על הרפורמה במשק החשמל. בתשובה לפניית ההסתדרות והעובדים לקבלת ארכה עד סוף החודש, ציינה חיות כי תיעתר לבקשה, אולם הוסיפה כי "אני מצפה כי לא תוגשנה בקשות ארכה נוספות וכי ההידברות תמוצה לכאן או לכאן לקראת המועד האמור".

הבג''ץ אמור לעסוק בערעור המדינה על החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שפסק לפני כחצי שנה כי עובדי מונופולים יוכלו לשבות גם כדי למנוע רפורמות מבניות שיגבירו תחרות. בעקבות ערעור המדינה הורה בג''ץ להסתדרות לנמק מדוע לא להגביל את זכות השביתה של עובדי המונופולים.

בעקבות הבג''ץ פתחו הממשלה, חברת חשמל, עובדיה וההסתדרות במגעים לרפורמה. השיחות הגיעו לישורת האחרונה והתפוצצו הלילה, על רקע דרישת המדינה להדרגתיות בתמורות לעובדים. בשיחות משתתפים נציגי הממשלה, חברת חשמל, עובדיה וההסתדרות.

כדי להבטיח את יישום הרפורמה החליטה הממשלה להתנות את תוספות הפנסיה לעובדים והקמת תחנות כוח חדשות על ידי חברת החשמל בביצוע חלקים מהרפורמה, ובראשם מכירת תחנות כוח. העובדים מתנגדים להתניות.

בנוסף, בהסתדרות ובקרב העובדים סבורים כי חתימה על רפורמה תייתר את הבג''ץ, ואילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע התנגדות לכך. לדברי משתתפים בדיונים הלילה, נושא הבג''ץ לא עלה בשיחות ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker