למרות הפעילות במזרח ירושלים: 8 מתמודדות בינלאומיות על הרכבת הקלה בבירה

המכרז צפוי להתפרסם בחודשים הקרובים ולהינעל להצעות בתוך כשנה ■ תקופת הזיכיון לזוכה תקוצר מ-30 שנים ל-15 שנים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזרח ירושליםצילום: אייל טואג

בירושלים נשמו אתמול (ג') לרווחה, לאחר שלא פחות משמונה קבוצות בין-לאומיות הגישו את מועמדותן לשלב המיון המוקדם במכרז להרחבת הרכבת הקלה בעיר, שנאמד ביותר בכ-6 מיליארד שקל (מתוך היקף של כ-9 מיליארד שקל לפרויקט כולו). קודם לכן חששו הגורמים המנהלים את הפרויקט מטעם משרדי הממשלה והעיריה מפני הימנעות החברות הזרות מהשתתפות בהארכת קו הרכבת הקיים והקמת הקו הבא, הקו הירוק, שיעבור במזרח ירושלים.

לבסוף השתכנעו החברות, בעיקר אירופאיות וסיניות, להשתלב בפרויקט. חלקן בחרו שלא לעמוד בקדמת הבמה ולהשתתף בקבוצות בשליטת חברות ישראליות כקבלנים בלבד. למאמצי השכנוע מול המתחרים הפוטנציאלים סייעה פסיקת בית המשפט הצרפתי מלפני עשור, שעסקה במעורבות אלסטום וויאוליה הצרפתיות בהקמת הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים. אז נקבע כי מחובתה של המדינה לספק שירותי תחבורה נאותים לכלל תושביה, וכי אין לראות בבניית רכבת קלה שינוי של הסטטוס המדיני בשטח.

הקבוצות שיתמודדו על האפשרות לגשת למכרז הן: שיכון ובינוי, אגד - המפעילה את קווי התחבורה הציבורית בירושלים - ומרידיאם הצרפתית; זכיינית הקו האדום בירושלים סיטיפס, קונקט, אשטרום, סימנס הגרמנית ומפעילת תחבורה ציבורית מרוסיה; שפיר ו-CAF הספרדית; מנרב, מאייר ואנסאלדו האיטלקית בבעלות היטאצ׳י היפנית; בומברדיה הקנדית, לסיקו, מטרופולין, מקווירי וחברת אורון של האחים עזריה; קרן נוי, הכשרת היישוב והספקית הסינית של קרונות הרכבת הקלה בתל אביב, חברת CRRC; סקודה הצ'כית, CREG הסינית, פנגיאה, גק-טרנה היוונית והגוף הפיננסי IDT; וקבוצת אלסטום, דן, אלקטרה ומובנטיה הספרדית.

שלוש מתוך שמונה הקבוצות יהיו בשליטה ישראלית מלאה, ביניהן כנראה הקבוצות של שיכון ובינוי ושל אשטרום. בארבע קבוצות אחרות החברות הזרות מחזיקות ב-50% ומעלה בחלוקת השליטה.

המכרז צפוי להתפרסם בחודשים הקרובים ולהינעל להצעות בתוך כשנה מהיום. על פי לוחות הזמנים, ב-2020 תתחיל הקבוצה שתיבחר לעבודות בשטח. כדי לעודד קבוצות להתמודד בהליך המכרזי הופקו הלקחים מן המכרז על הקו האדום מהעשור הקודם, באופן שיפחית את הסיכונים לחברות. בקו האדום הזכיין נדרש לתכנן את הציר ולשאת בעלויות המימון. הפעם המדינה לקחה אחריות על תכנון וביצוע עבודות ההכנה האזרחיות לקראת הנחת המסילות, שכבר יצאו לדרך וכמעט ויושלמו עד לבחירת הזכיין. שינוי נוסף לעומת הסיבוב הקודם, שבו זכתה סיטיפס, הוא קיצור משך הזיכיון, מ-30 שנים ל-15 שנים. חוזה התחזוקה יהיה תקף לכ-25 שנים.

הפרויקט, המשותף למשרדי האוצר והתחבורה, עיריית ירושלים, וצוות תוכנית אב לתחבורה ירושלים, מבוצע בשיטת PPP (שותפות ציבורית-פרטית), כולל הקמה של מסילות באורך כ-27 קילומטרים. זאת, במסגרת הארכות "הקו האדום" הנוכחי לבית חולים הדסה עין כרם ונווה יעקב, ובניית הקו הירוק מהר הצופים ועד למלחה ולגילה, עם שלוחה לגבעת רם. כמו כן, הפרויקט כולל הפעלה של הרשת הירושלמית המתוכננת, במסגרתה יופעלו 5 קווי רכבת באופן מדורג, ששיאו צפוי ב-2024, עם הערכה לכחצי מיליון נוסעים ביממה. ב-2019 עשויה המדינה לקנות בחזרה ("באייבק") את חלקה של סיטיפס בקו האדום, ולהעבירו לרשות הזכיין שייבחר במכרז החדש.

ועדת המכרזים הבין-משרדית המשותפת למשרדי האוצר, התחבורה ועיריית ירושלים, בראשות סגן החשב הכללי, נחמיה קינד, תבחן את ההצעות ולאחר מכן תכריז על המועמדים שעמדו בתנאי הסף. התנאים כוללים ניסיון בינלאומי בתפעול רשתות רכבת קלה עירונית, יכולת בנייה והקמה, איתנות פיננסית ועוד. במקביל תפרסם הוועדה את המכרז הבינלאומי להקמה ולתפעול הרשת לטווח ארוך בשיטת ה-PPP.

הוועדה תצטרך לתת את דעתה על המיזוג המתוכנן בין חברות סימנס ואלסטום הבין-לאומיות, שמתמודדות שתיהן במכרז, כשהאיחוד בין שתי חברות הענק יתממש - בעיתוי שעשוי להתרחש בעיצומה של בחירת הזוכה בירושלים.

הרכבת הקלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

מחר יינעל מכרז המערכות של הרכבת הקלה בתל אביב

במקביל להגשת ההצעות על ידי 8 קבוצות לפרויקט הרכבת הקלה בירושלים, המחר (רביעי) יינעל להצעות מכרז המערכות של הרכבת הקלה בתל אביב. מהמכרז בתל אביב החליטו החברות המערביות להתרחק, ויתמודדו בו רק חברות בין-לאומיות מסין ואולי גם מהודו.

כיצד ניתן להסביר את העובדה שדווקא המכרז הנוגע לירושלים, שלגביו היה קיים חשש להיענות נמוכה מסיבות פוליטיות, זוכה בסופו של דבר להתעניינות כה רבה, בעוד הפרויקט בתל אביב, שנאמד ב-2 מיליארד שקל, נותר ללא ביקוש מהחברות המערביות בענף? עו"ד אורי מנדל, ראש מחלקת מימון פרויקטים במשרד יוסי לוי ושות' המייצג את אחת החברות ב-PQ וכן את אלקטרה מחוץ לפרויקט זה, הגיב כך על השאלה:

"ראשית, במכרז בירושלים צפוי להינתן משקל משמעותי לציון האיכות. לעומת זאת, במכרז בתל אביב אמת המידה לבחירת הזוכה היא אך ורק המחיר, ללא כל משקל לאיכות ההצעה. עובדה זו הרתיעה את הספקיות האיכותיות מאירופה ואמריקה, שהחליטו בסופו של דבר לוותר על ההתמודדות במכרז שבו יש יתרון מובנה לסינים, היודעים לנקוב במחירים זולים", אומר מנדל.

לדבריו, "התוצאה היא שגם אותן חברות מהמערב שגילו עניין ראשוני במכרז פרשו ממנו בשלב מוקדם, ואחרי שהחברות מהמזרח נותרו לבד במשחק התחרות פוחתת, באופן שמותיר לחברות מהמזרח חופש מסוים להעלות את מחיריהן. הפוך על הפוך, וזאת עוד לפני שאמרנו מילה על ההשפעה על איכות המוצר שיירכש על ידי נ.ת.ע".

סיבה נוספת היא שבמכרז בתל אביב ניסחה נ.ת.ע חוזה נוקשה, אשר מגלגל לפתחו של הקבלן הזוכה סיכונים שאינם בשליטתו. מנדל טוען כי "מציעים זרים, ובמיוחד חברות בינלאומיות גדולות, מנהלות תהליך מאוד מסודר של ניתוח סיכונים כחלק מקבלת ההחלטה אם לגשת למכרז כזה או אחר. בניגוד לחברות ישראליות, שכחלק מהמנטליות הישראלית יכולות לגלות יותר גמישות ולומר לעצמן 'יהיה בסדר, כבר נסתדר עם המזמין', הראש האירופאי עובד בצורה שונה ויותר מקובעת. משכך, החברות הבינ"ל מתקשות מאוד ליטול על עצמן סיכונים שאינם בשליטתן, לא כל שכן כאשר החשיפה הכספית אינה מוגבלת בתקרה כלשהי".

לעומת זאת, במכרז הירושלמי המנוהל על ידי ועדת המכרזים הבין-משרדית בראשות אגף החשב הכללי במשרד האוצר, חלוקת הסיכונים מאוזנת יותר, ומזכה את הזכיין בסעדים במקרה של התממשות סיכונים שאינם בשליטתו, כגון עיכובים והפרעות אחרות מסיבות המצויות בשליטת המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker