"הסכם העקרונות לרפורמה במשק החשמל צפוי להיחתם בשבוע הבא"

כך אמר היום גורם המקורב לדיוני הרפורמה ■ שטייניץ התחייב אתמול לעדכן את נתניהו על התקדמות ההסכם, על רקע כוונתו של ראש הממשלה לקדם את הבג''ץ נגד שביתות המונופולים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת, בשבוע שעבר
אורה קורן

הסכם העקרונות לרפורמה במשק חשמל צפוי להיחתם בשבוע הבא - כך אמר היום (ד') גורם המקורב לדיוני הרפורמה. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, התחייב אתמול לעדכן את נתניהו לגבי ההתקדמות בשיחות.

מנכ''ל ראש הממשלה, אלי גרונר, פנה השבוע למשרדי האוצר והאנרגיה וביקש מהם שלא לבצע צעדים בלתי הפיכים ברפורמה במשק החשמל, לפני שאלה יתואמו איתו. זאת, כיוון שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לקדם את הבג''ץ שהגישה המדינה לפני כחצי שנה נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי לעובדי המונופולים במשק זכות לשבות גם נגד רפורמות מבניות שמקדמות תחרות.

גרונר ציין בפנייתו כי בסיכום הדיון שנערך בלשכת נתניהו בתחילת השבוע הנחה נתניהו את משרד המשפטים "להמשיך בהליכים משפטיים לקבלת פסק דין עקרוני (בבג''ץ, א''ק)... החלטה על משיכת העתירה או אי מיצוי ההליך בבג''ץ, ככל שתעמוד על הפרק, תתקבל לאחר דיון בראשות ראש הממשלה, בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה, שבו ייבחנו כלל העלויות והתועלות של החלופות השונות".

בדיון עם נתניהו הוצגו שני תרחישים ביחס להכרעת בג''ץ. לפי אחד מהם בג''ץ עשוי לקבוע כללים שיגבילו את זכות השביתה בהתאם לצורכי הממשלה לבצע רפורמות. לפי תרחיש אחר, לא ניתן לדעת אם כך יקרה לאור שינוי הרכב שופטי בג''ץ מאז הדיון הקודם, שבו הסתמנה כוונת הפסיקה העקרונית.

מקור ממשלתי שאישר את הדברים אמר כי התערבות נתניהו במגעים לרפורמה אמנם חריגה, אולם המהלך אינו דרמטי כיוון שבשום מצב לא הובטח לעובדים שהמדינה תמשוך את העתירה אם הרפורמה תאושר. מנגד טוענים העובדים כי העובדה שהמדינה מסכימה לעיכוב הדיון בבג''ץ כדי להגיע לרפורמה מעידה על הקשר בין הדברים, ומכאן הבינו העובדים שבכוונת המדינה למשוך את הבג''ץ תמורת הרפורמה.

אתמול (ג') נערכה במשרד האנרגיה פגישה עם נציגי העובדים, שבמהלכה הביע השר שטייניץ מחויבות לקידום הרפורמה. עם זאת, לדברי משתתף בדיונים, שטייניץ לא התחייב לנושא הבג''ץ. לדברי הגורם, בשיחות נרשמה התקדמות, אולם עדיין לא ברור אם ייחתם הסכם. "ישנן הסכמות על העקרונות אך לא על הפרטים הקטנים", אמר.

בממשלה נותרו חילוקי דעות אם להסתפק בהסכם עקרונות עם העובדים או להמשיך להסכם מפורט. במשרד האוצר נוטים להציג הסכם עקרונות כהישג, ואילו במשרד האנרגיה מעוניינים בהסכם מפורט ש"ניתן יהיה לעבוד איתו בשטח".

מקור נוסף אמר היום כי אין קשר בין הרפורמה לבג''ץ, וכי מבחינה משפטית גם אם המדינה תבקש למשוך את העתירה, בג''ץ יוכל להחליט להמשיך לדון בה. לדבריו, בפרקליטות המדינה אף סבורים כי התקדמות ברפורמה דווקא מחזקת את עמדת המדינה בבג''ץ, כיוון שהיא מעידה על כך שהידברות מונעת שביתה פראית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker