הרפורמה בחברת החשמל על סף סיכום - אבל אין הבטחה לירידת מחירים

הושגה פריצת דרך במגעים על רפורמת החשמל, בין היתר מכיוון שההסתדרות ועובדי חברת החשמל להוטים יותר מהממשלה להגיע להסכם ■ הסיבה: הערכה שאם ייחתם הסכם, המדינה תמשוך את העתירה לבג"ץ שמטרתה למנוע שביתות במונופולים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חברת החשמל
אורה קורן

המגעים לרפורמה במשק החשמל הגיעו בסוף השבוע לפריצת דרך, בסבב שיחות שהתקיים בין הממשלה לחברת חשמל, עובדיה וההסתדרות. בעוד בחברת החשמל היו שדיברו על "כמעט הסכם היסטורי" — בממשלה לא מיהרו לפתוח את בקבוקי השמפניה, ואף הזהירו כי לא הכל סגור, וכי ההסכם עלול להתפוצץ על סעיפים שעדיין נותרו פתוחים.

הבדלי הגרסאות מעידים כנראה על כך שההסתדרות והעובדים להוטים הפעם יותר מהממשלה להגיע להסכם מהיר — בשונה מדיונים קודמים על רפורמות במשק. הסיבה לכך היא איום המרחף מעל העובדים: המדינה הגישה עתירה לבג"ץ בדרישה למנוע מוועדי עובדים של חברות גדולות שביתות פראיות, במחאה על רפורמות להגברת תחרות. אם ייחתם הסכם, תמשוך המדינה את העתירה, ופסק דין קודם המאפשר להסתדרות לשבות ללא הגבלות, גם נגד רפורמות — ייוותר על כנו.

לא ברור מדוע הסכימה הממשלה לכרוך את הרפורמה בחברת החשמל בשאלה הגדולה של זכות השביתה. אבל מכיוון שעשתה זאת, יש לאמוד את הרפורמה לא רק לנוכח השפעתה על משק החשמל, אלא גם לנוכח האפשרות שהממשלה עומדת להחמיץ אפשרות להגביל שביתות עתידיות של ההסתדרות ושל מונופולים במשק.

מה כוללת הרפורמה?

חברת חשמל תמכור לפחות מחצית מכושר הייצור שלה בגז. הוסכם על מכירת תחנות הכוח אשכול, אלון תבור, רדינג, רמת חובב ושתי תחנות מתוך ארבע בחגית. בנוסף, החברה תעביר לממשלה שטחים לבניית תחנות באשקלון ובאשדוד (רוגוזין), שבהם יוקמו תחנות מתקדמות המשלבות גז וקיטור. כפיצוי, תוכל חברת החשמל להקים שתי תחנות כוח על בסיס גז באורות רבין בחדרה.

עוד הוחלט כי יחידת ניהול המערכת תוצא מהחברה, וכך גם תכנון ופיתוח תשתיות ההולכה. פעילויות אלה ירוכזו בחברה ממשלתית חדשה. המהלך אמור להתבצע מיידית, ובממשלה הדגישו כי הכוונה היא להשלימו בתוך שנה.

לחברת החשמל יש כיום חובות בסך 43 מיליארד שקל. כחלק מהרפורמה יפרשו מהחברה 2,800 עובדים על פני שמונה שנים, ומצבה הפיננסי ייוצב.

מה יקבלו העובדים?

2,800 העובדים שיפרשו יקבלו פיצויים של עד 120% ותוספת לפנסיה של 1,250 שקל בחודש. העובדים שיישארו בחברה יקבלו תוספת של 1,900 שקל לפנסיה בגיל 67.

ההערכות הראשונות אמדו את הרפורמה ב–5–7 מיליארד שקל, אבל העדכניות הן שהרפורמה תעלה 3.5–4 מיליארד שקל. בממשלה ובחברת חשמל טוענים כי הסכום יוחזר באמצעות פיטורי העובדים. כל עובד ותיק עולה לחברה כחצי מיליון שקל בשנה, ופרישה של כ–3,000 מהם תחסוך כמיליארד שקל בתשלומי שכר.

האם העובדים יאפשרו להנהלה גמישות ניהולית?

ככל הנראה ועד העובדים הסכים למעבר של עובדים בדרגי ניהול בינוניים לחוזים אישיים ולמידור הוועד מצומת קבלת ההחלטות הסופיות על פיטורי עובדים או ניודם בין יחידות החברה. ההבנות ייבחנו שנית השבוע לקראת סיכום הרפורמה.

מה לגבי חובות החברה?

בחברת חשמל מעוניינים להפחית את החוב מ–43 מיליארד שקל ל–28 מיליארד שקל, באמצעות הרפורמה. המשמעות היא שההכנסות ממכירת התחנות יופנו להורדת החוב, בנוסף להמרת אג"ח מדינה להון ויצירת תשואות גבוהות יותר בחברה באמצעות התייעלות. על כך צריכה החברה עדיין לדון עם הממשלה.

האם הרפורמה תגביר את התחרות?

התחרות על ייצור החשמל תגדל כשחברת החשמל תקטין את חלקה במקטע הייצור. עם זאת, לא ברור אם מספר היצרנים הפרטיים יגדל, או ששחקנים קיימים ירכשו תחנות חדשות. כל עוד הממשלה קובעת את מחיר החשמל — לא תהיה תחרות של ממש.

האם המחיר לצרכן יירד?

לא בטוח. בממשלה אומרים כי התעריף לא אמור לעלות, וכי לכל היותר יעלה במעט עקב ההוצאות הגבוהות של הרפורמה בסעיפי הפיצוי לעובדים. זה יהיה אחד ממבחני הרפורמה העיקריים: אם המחיר יירד, היא תוכתר כהצלחה; אבל אם המחיר יעלה — היא תתגלה כחסרת תועלת, מיותרת ובעייתית.

כיצד מסבירים בממשלה את הצורך ברפורמה שתוצאותיה לא ברורות?

בממשלה מדברים על צמצום השליטה של חברת חשמל במקטע הייצור, עד ליציאתה ממנו לאורך שנים. מצב זה יחליש את המונופול ואת השפעתו על משק החשמל הארצי. בנוסף, אומרים בממשלה כי בהמשך תתפתח רפורמה במקטע האספקה של החשמל לצרכנים, שם צפויה תחרות על איכות השירות לצרכן.

לדברי מקורות בממשלה, הוצאת יחידת ניהול המערכת מחברת חשמל, כולל תכנון תשתית ההולכה, פותחים אפשרות להגברת התחרות, מכיוון שהממשלה תחליט לפתח תשתיות חדשות סמוך לתחנות חדשות של מפעילים פרטיים.

מה השורה התחתונה?

לא בטוח שכל יעדי הממשלה ברפורמה אכן יושגו. בינתיים לא ברור באיזו מהירות, אם בכלל, יקטן חלקה של חברת החשמל בייצור חשמל. גם אם זה יקרה, כל עוד החברה תישאר מונופול בתחומי ההולכה והחלוקה, הדבר לא יחליש את כוחה כך שלא תוכל לאיים בשיבושי אספקת חשמל.

אם מחיר החשמל לצרכן לא יירד, זו תהיה מכה לממשלה. במקרה כזה, הרפורמה תימדד במהירות שבה תפתח חברת חשמל את רשת ההולכה ובהפיכת החברה ליעילה ולכזאת שאינה משיתה את חוסר היעילות שלה על הצרכנים.

במקרה כזה צריכה הממשלה לשאול את עצמה אם הישגים לא מזהירים אלה מצדיקים את הוויתור שלה על ההזדמנות היסטורית להגביל את זכות השביתה של המונופולים הגדולים במשק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker