הממשלה אישרה: 300 מיליון שקל במענקים לתוכנית התייעלות אנרגטית

המלצה לחייב מפעלים גדולים ועיריות לחסוך בחשמל, שהופיעה בתוכנית המקורית, נדחתה בשלב זה ל-2019

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג
אורה קורן

הממשלה אישרה היום (א') את תוכנית ההתייעלות האנרגטית שהגיש שר האנרגיה, יובל שטייניץ. במסגרת התוכנית תימשך חלוקת המענקים בסך 300 מיליון שקל עד ל-2019, למטרות קידום התייעלות אנרגטית של חברות, ארגונים ומשקי בית. מקצה אחד בסך 75 מיליון שקל כבר בוצע ב-2017 ומקצה בסכום זהה יפורסם בתחילת 2018. בנוסף יקימו משרדי האוצר והאנרגיה קרן ערבויות מדינה באחריות משרד האוצר - בהיקף של 500 מיליון שקל.

שר האנרגיה ורשות החשמל יגבשו את המנגנונים הכלכליים הקבועים לעידוד צמצום צריכת החשמל ולעמידה ביעד של 17% התייעלות אנרגטית עד ל-2030, בהשוואה לצריכת החשמל הצפויה באותה שנה לפי תרחיש של עסקים כרגיל. בשיתוף עם עם השר להגנת הסביבה גם יגובשו צעדי ביניים, לוחות זמנים ואופן יישומם, תחשיב של המשאבים הנדרשים וכימות ההתייעלות שתופק מהצעדים.

התוכנית תעודכן ב-2019 ולפחות פעם בחמש שנים לאחר מכן, ומידי שנה יגיש שר האנרגיה עדכון לממשלה לגבי ההתקדמות בישומה.

בין היתר תתבצע ההתייעלות האנרגטית באמצעות החלפת מכשירי חשמל ישנים בחדשים ויעילים יותר, והתקנת תאורה ציבורית חסכונית בחשמל. לצורך זה שר האוצר גם יבחן הורדת מכסים על מכשירי חשמל חסכנים לבית -  דוגמת מקררים ומזגנים. בנוסף יעדכן שר האנרגיה את התקנות המדרגות את מכשירי החשמל בהתאם לרמת החסכוניות שלהם, ואת סימון תוויות אנרגיה על מוצרי חשמל.

בנוסף תיבחן אפשרות לקביעת דירוג אנרגטי לבנייני מגורים ומשרדים חדשים, ולקידומה של בנייה מאופסת אנרגיה. משרד האנרגיה גם יפעל להעלאת המודעות בקרב צרכנים לחשיבות החיסכון בצריכת החשמל ולשימוש בטכנולוגיות לניטור הצריכה. הכוונה היא בעיקר לניסוי של מונה חכם - שכבר החל - ובמסגרתו ניתן לשלוט טוב יותר על צריכת החשמל של כל צרכן, כולל על ידי הצרכן עצמו.

תוכנית ההתייעלות האנרגטית שהכין משרד האנרגיה מקיפה הרבה יותר מהתוכנית שאושרה היום בממשלה. התוכנית המפורטת כוללת חיוב של רשויות מקומיות לעבור לשימוש בתאורה חוסכת חשמל, וחיוב מפעלים גדולים להשתמש בטכנולוגיות חדישות להפחתת צריכת חשמל ולבקרה אנרגטית. פעולות אלו כלל אינן מוזכרות בהצעת ההחלטה הממשלתית, וממשרד האנרגיה נמסר כי הן יידונו במסגרת תוכנית הביניים שתוצג לממשלה ב-2019. התוכנית המקורית גם כוללת תמיכה במעבר של צרכנים פרטיים למכשירי חשמל חוסכי אנרגיה - שאינה מפורטת בהחלטה שהתקבלה היום.

לאחר אישור התוכנית, אמר שטייניץ כי היא "תסייע למגזרים במשק להתייעל אנרגטית ולהינות מחיסכון כספי משמעותי במגזר הביתי, המסחרי-ציבורי ובתעשייה. מדובר בתוכנית הוליסטית המתייחסת למספר תחומים, המהווה נדבך בתוכנית שאני מוביל להפחתת עלויות וזיהום אוויר לטובת כולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker