"הרפורמה ההיסטורית במשק החשמל צפויה להיחתם בימים הקרובים"

חברת החשמל תמכור לפחות מחצית מכושר יצור החשמל בגז ■ העובדים שיישארו יקבלו תוספת של עד 1,900 שקל לפנסיה, הפורשים יקבלו 1,250 שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות חברת חשמל ברעננה
אורה קורן

הרפורמה במשק החשמל מתקרבת לקו הגמר לאחר שהערב הושגו הבנות על רוב הנושאים שנדונו וה. כתוצאה מהרפורמה, תמכור חברת חשמל כמחצית מכושר יצור החשמל שלה בגז והחוב של החברה יירד לכ-28 מיליארד שקל לעומת יותר מ-40 מיליארד שקל כיום.

מבנה משק החשמל ישתנה כך שחברת חשמל תמכור את תחנות הכח באלון תבור, רידינג, אשכול, רמת חובב וחצי מאתר חגית. בנוסף, תעביר החברה למדינה שטחים פנויים באתרים אחרים, באשדוד ובאשקלון להקמת מחז''מים - תחנות גז מתקדמות בעלות מחזור משולב של גז וקיטור.

חברת חשמל תוכל להקים שתי תחנות כח באורות רבין בחדרה. ניהול המערכת ייצא לחברה ממשלתית חדשה כולל תכנון פיתוח התשתיות.

העובדים יקבלו פיצוי מעט נמוך מזה שביקשו, רובו כתוספת לפנסיה.

לפורשים מיידית תינתן תוספת של 1,250 שקל בנוסף לפיצויי פיטורים של עד 120%, ולנשארים תינתן תוספת פנסיה של כ-1,900-1,800 שקל. 2,800 עובדים מתוכננים לפרוש.

נושאים שנותרו לסיכום בשבוע הבא הם גמישות ניהולית שכבר נדון והצדדים צריכים לוודא שלא חלו בו שינויים. בנוסף, ידונו הצדדים באיתנות הפיננסית של החברה. בחברת חשמל דורשים להגיע ליחס חוב ל-Ebitda (רווח לפני ריבית ומס) של 4-3.5. כלומר, שהחוב לא יעלה על פי ארבעה מה-Ebitda. בחברה מעוניינים באמצעות הרפורמה להוריד את החוב מ-43 מיליארד שקל לכ-28 מיליארד שקל.

"מדובר בהסכמה הסטורית לאחר 21 שנים של דיונים על רפורמה במשק החשמל", אמר מקור מקורב לשיחות. מנגד, אמר מקור ממשלתי, כי "אין סיכומים והדרך עוד ארוכה". בשבוע הבא צפוי דיון מסכם וכנראה שאחריו ייחתם הסכם ל-8 שנים, אם לא יהיו שינויים בלתי צפויים.

מפורום יצרני החשמל הפרטיים נמסר בתגובה: "המתווה שפורסם הוא ויתור על תחרות אמיתית בייצור חשמל. על אף תשלום בסך מיליארדים לקבוצת עובדים, שניים וחצי מיליון בתי אב לא יוכלו ליהנות מתחרות והוזלת מחירים. ברוח התקופה זה נטו פייק רפורמה.

״כל עוד חברת החשמל שולטת על מקטע הייצור ומקטע ההולכה היא נמצאת בניגוד עניינים מובנה. המתווה המתגבש אינו מתיר את הקשר בין המקטעים ועל כן לא יוביל לתחרות אמיתית במשק החשמל שתוביל להורדת מחירים. לא ייתכן שסוגיה כל כך מהותית שתשפיע על המשק הישראלי באופן דרמטי תנוהל בחוסר שקיפות ובסגירות בין הוועד לממשלה מבלי לערוך שימוע ולשמוע את כל הגורמים הנוגעים בדבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker