אחרי כחלון: גם ישראל כ"ץ מחלק מתנות לציבור - ב-600 מיליון שקל

שר התחבורה יכריז על הוזלות בתחבורה הציבורית - וסבסוד ממשלתי למוניות השירות

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבת קלה קו אדום
ישראל כ"ץצילום: עופר וקנין

במסיבת עיתונאים שאורגנה בבהילות צפוי להכריז מחר (ד') שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על מספר רפורמות בתחום התחבורה הציבורית, שהגיעו לידי TheMarker. אחת מהן תעסוק בענף מוניות השירות, לגביו יודיע כ"ץ על סבסוד ממשלתי למערך המוניות תוך הטמעת כרטיס הרב קו האלקטרוני בקווי השירות. הבשורה השנייה תהיה יישום התוכנית המובטחת להוזלות בתעריפי הנסיעה הבין-עירוניים בתחבורה הציבורית - באיחור של שנתיים.

בתמורה לסבסוד מערך מוניות השירות המצטמק והולך - כיום פעילות רק כ-700 מוניות מתוך כ-2,300 רישיונות שחולקו על ידי המדינה - "יסכימו" התאגידים הפרטיים שמפעילים את הקווים להוציא אותם למכרזים פתוחים. אותם רישיונות להפעלת קווי שירות חולקו בעבר על ידי המדינה בחינם, ונסחרו בשוק הפרטי בסכומים של עשרות אלפי דולרים.

בסביבת משרד התחבורה כבר בוחנים להאריך את הרישיונות הקיימים להפעלת המוניות ב-4-3 שנים ללא מכרז, כ"תקופת הסתגלות" עבור המפעילים. בחודש הבא יפקע תוקפם של הרישיונות, שהוארכו זמנית שוב ושוב בעשור האחרון, לאחר שהיו אמורים לפקוע ולחזור לידי המדינה כבר ב-2011.

במקביל, הטמעת טכנולוגיות המסלקה של הרב קו במוניות השירות צפויה לארוך שנה לפחות, בין השאר בשל שאלת התמיכה הכספית של הממשלה לענף שעובד גם בשבת. מפעילי המוניות מוכנים לוותר על סובסידיה בימי המנוחה, אולם המהלך דורש התאמות מיוחדות שאינן קיימות במערכי התחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבות.

סבסוד למוניות השירות

בשבוע הבא תתכנס ועדת הכלכלה של הכנסת לדון ברפורמה במוניות השירות, שפרטיה עדיין לא סגורים. כעת לא ברור המתווה הכלכלי של התוכנית או מה יהיה היקף הסובסידיה המדויק, והאם היא תוענק למפעילים בגין כל נסיעה ובכל יום. התוכנית עדיין לא תוקצבה על ידי משרד האוצר, אולם משרדי התחבורה והאוצר הגיעו להסכמה לפיה תוקצה סובסידיה למפעילים שיזכו במכרזים העתידיים.

על רקע חוסר הבשלות הכלכלית של התוכנית, את היקף הסובסידיה ניתן להעריך באופן גס בכ-200 מיליון שקל לשנה, עבור המוניות הפעילות כיום. אלא שכאמור, כשני שליש מהקווים והמוניות בענף הושבתו במשך השנים, בשל אי-כדאיות כלכלית. הוספת הסובסידיה לתמונה עשויה לתמרץ את בעלי הרישיונות המושבתים לחזור לפעילות, ובכך להגדיל את הסכומים שיועברו לענף.

אנשי המקצוע במשרד התחבורה התנגדו בעבר נחרצות לדרישת מפעילי מוניות השירות לסובסידיה. אולם לפני חצי שנה הפתיעה מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, כשבמהלך דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בישרה על היפוך במדיניות של משרדה כלפי מוניות השירות, והסכמה לדרישת המפעילים. טרנר-אייל אמרה בדיון כי "כרגע אנחנו לא בהסכמה עם משרד האוצר. עמדת שר התחבורה דומה לזו של חברי הכנסת בוועדה: יש לסבסד את מוניות השירות, ויש לעשות זאת בימי ראשון וחמישי שהם העמוסים ביותר. לא מדובר בסבסוד כמו של האוטובוסים, אבל אנחנו חושבים שהענף חייב שינוי. אנחנו רואים את היקף הקווים שמצטמצם, אז אי אפשר להשאיר את מוניות השירות כמו שהן היום".

רפורמה בתעריפי נסיעות בין-עירוניות בתחבורה ציבורית

הנושא השני בו יעסוק נאומו של כ"ץ הוא הוצאתה מהנפטלין של הרפורמה בתעריפי הנסיעות הבין-עירוניות בתחבורה הציבורית. כבר ב-2015 סיכמו משרדי התחבורה והאוצר על יישום רפורמה בתעריפים בקווים הבין-מטרופוליניים (למשל, בין חיפה לתל אביב) באוטובוסים וברכבת, לצד רפורמה מקבילה בתעריפי הנסיעות בתוך המטרופולינים שיצאה לדרך בתחילת השנה שעברה. התוכנית נועדה להוזיל משמעותית את מחירי הנסיעה לנוסעים קבועים בעלי מנויים, ועלותה נאמדה בכ-400 מיליון שקל בשנה.

ואולם, הרפורמה לא יושמה מעולם. בסוף 2015 היא נדחתה לטובת החלת הנחת "מע"מ 0%" לתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, שדרש אריה דרעי, השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל דאז. למרבה האבסורד, דווקא תושבי הפריפריה, הנגב והגליל, שמבקשים לנסוע בתחבורה הציבורית למרכז הארץ או לירושלים, הם הסובלים העיקריים ממסמוס התוכנית עד כה. באחרונה התקבלו הסכמות בין משרדי התחבורה והאוצר על יישום התוכנית, אך בשלב זה לא ברור אם הרפורמה תיושם במלואה או רק באופן חלקי.

נושא אחר שעשוי לעלות במהלך מסיבת העיתונאים הוא התוכנית להקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker