ההצעה החדשה למוכרי חשמל מפאנלים סולאריים על הגגות

הרשות מציעה תעריף מתמרץ של 39-33 אגורות לקילוואט שעה ליצרני חשמל על גגות - מחיר הגבוה ב-65%-95% מזה שמקבלות חוות סולאריות קרקעיות. זאת, כדי לדחוף את המשק הסולארי קדימה ולעמוד ביעדי הייצור של הממשלה ב-2020

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התקנת פאנל סולארי בקליפורניה. יכולת לשלוט בחשמל
אורה קורן

רשות החשמל מפרסמת היום (ב') לשימוע הצעות החלטה שמטרתן לוודא עמידה ביעד ייצור של אנרגיה מתחדשת בשיעור של 10% עד לסוף 2020. הסדרות אלו, בשילוב עם ההליכים התחרותיים הקרקעיים שמפרסמת הרשות, צפויים להביא להקמתם של 1,900 MW במתקנים סולאריים פוטו-וולטאים עד ל-2020. 

ההסדרות כוללות סדרת תמריצים והקלות המאפשרות, בין השאר, לוועדי בתים ולבעלי גגות אחרים להקים מערכות סולאריות ולמכור חשמל לרשות ללא הגבלה. בכך הן גם מייצרות תועלות למתקני הגגות על פני מתקנים קרקעיים, בהן צמצום השימוש בקרקע יקרה, קירוב הייצור לצריכה ומניעת עלויות על הרשת, ביזור הצריכה וחיסכון ברשת. התוכנית מתפרסמת על רקע פיגור קשה ביעדים הממשלתיים להפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות (כדוגמת שמש ורוח).

עלות הקמה של מתקן ביתי נאמדת ב-1,300 דולר לקילוואט. על מנת לסייע בהחזר השקעה מהיר של הפרויקטים בשנים הראשונות להקמתם, מוצע בשימוע שלא להצמיד את התעריף למדד המחירים לצרכן, ולהגדיל בהתאמה את תעריף הבסיס. באופן זה, מתאפשר קיצור משך ההחזר מבלי להגדיל את הערך הנוכחי של התשלום.

הרשות מציעה תעריף מתמרץ לגגות בגובה של 39-33 אגורות לקילוואט שעה, הגבוה ב-65%-95% מהתעריף לחוות סולאריות קרקעיות, וזאת לצורך יצירת תמריץ אשר ידחוף את המשק הסולארי קדימה ויביא להשגת יעדי הממשלה ב-2020.

פאנלים סולאריים בגג ביתצילום: אלון לויטה, סולגל אנרגיה בע"מ

נכון להיום עומד ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות על כ-3% מכלל ייצור החשמל. ההסדרה החדשה צפויה להוביל להקמתם של עשרות אלפי גגות סולאריים חדשים.

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "מדובר בכמות הגדולה ביותר אי פעם שהוקצתה בישראל לגגות סולאריים. ההסדרות החדשות מביאות את המהפכה הסולארית לכל גג בישראל ומאפשרות למשקי בית ולבניינים לייצר לעצמם חשמל, למכור את העודפים לרשת וליהנות מתעריף מתמרץ ומצריכת חשמל ירוקה וזולה. הרשות צופה כי הסדרות אלו יביאו למילוי גגות הארץ בפאנלים סולריים".

על פי הצעת הרשות, לגגות קטנים תינתן מכסה ראשונית של 300 MW למתקנים ביתיים (עד 15 קו"ט) ועסקיים (עד 50 קו"ט). תתאפשר צריכה עצמית מהמתקנים, כאשר בגין צריכה זו יחויבו הצרכנים בתשלום העלויות המערכתיות ורכיב הרשת הקבוע; ניתן להוסיף מתקן חדש עד 50 ק"ו גם בחצר שבה הוקמו מתקני גגות בהסדרות קודמות; תתאפשר מכירה בלתי מוגבלת של עודפים אשר לא נצרכו בחצר לרשת; תעריף המכירה לרשת תקף ל-100 MW, ומובטח ל-25 שנה, ללא הצמדה למדד, מיום החיבור לרשת. לאחר מיצוי כמות זו תבחן הרשות מחדש את התעריף.

רשות החשמל כבר מפעילה את תוכנית מונה נטו, שגם בה יוכנסו שינויים. במסגרת תוכנית זו, צרכן מקים פאנלים סולרים על הגג, מייצר אנרגיה, מוכר אותה לחברת החשמל וצובר קרדיט שמאפשר לו הנחה בצריכת החשמל הפרטית שלו. החיסרון של התוכנית הוא שהיא מוגבלת לגובה הצריכה הפרטית, ולכן כדאיותה הכלכלית לצרכן מוטלת בספק. השינויים בתכנית כוללים הגבלת ההסדרה להקמה על גגות ומאגרי מים בלבד וחובת הקמת מונה ייצור על כל מתקן.

כמו כן, צרכן המעוניין לשלב מתקן על גגו שלא במסגרת הסדרה שפירסמה הרשות יוכל לעשות זאת ללא הגבלה. בגין הצריכה העצמית מהמתקן יחויב הצרכן בתשלום העלויות המערכתיות ורכיב הרשת הקבוע. בגין העודפים שיזרים הצרכן לרשת יזוכה הצרכן בתעריף השווה לעלות השולית החצי שעתית (SMP) התקפה בעת ההזרמה לרשת. ההסדרה תהיה תקפה ל-25 שנה מיום חיבור המתקן לרשת.

לקידום התוכנית מתכננת הרשות לפרסם שורה של הליכים תחרותיים להקמת מתקנים סולאריים על גבי גגות ומאגרי מים. תעריף המכירה לרשת ייקבע באמצעות ההליך התחרותי, יוצמד למדד המחירים לצרכן, ויהיה תקף ל-25 שנה מיום חיבור המתקנים לרשת.

הזמן הנדרש לחיבור לרשת של הזוכים בהליך התחרותי הוא 12 חודשים מיום פרסום הזוכים בהליך. במכרז לא נקבעו מגבלות ריכוזיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker