"משרד האנרגיה זורה חול בעיני הציבור": ביקורת חריפה נגד התוכנית להתייעלות אנרגטית

בעקבות חשיפת TheMarker קוראים בארגון אדם טבע ודין לשר שטייניץ לבחון מחדש את הצעת החוק, שלדבריהם אינה כוללת יעדים מדידים, צעדים אופרטיביים ותקציבים משמעותיים - "ואינה שווה את הנייר עליה היא כתובה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן

עמותת אדם טבע ודין (אט''ד) מתחה היום (ד') ביקורת חריפה על התוכנית להתייעלות אנרגטית של משרד האנרגיה, שנחשפה ב-TheMarker. "מהפרסומים עולה כי מתחת לכל הכותרות הפומפוזיות מדובר בפרסום מחדש של החלטת ממשלה 1403, שהתקבלה באפריל אשתקד", נמסר מהעמותה.

בהודעתה ציינה אט"ד כי "משרד האנרגיה כבר ניסה לטעון בבית המשפט כי החלטת הממשלה היא התוכנית הלאומית שדורש החוק. עם זאת, בית המשפט הבחין בהבדלים בין החלטת ממשלה לבין תוכנית לאומית, ודרש מהמדינה להציג עד 13 בדצמבר (שבוע מהיום) תוכנית לאומית כפי שדורש החוק - בעלת יעדים מדידים, תקציבים וצעדים אופרטיביים להשגת היעדים".

ראש תחום כלכלה באט''ד, עו"ד לי-היא גולדנברג, אמרה כי "משרד האנרגיה זורה חול בעיני הציבור וממחזר החלטות ותקציבים שכבר ניתנו, במטרה לעוור את עיני בית המשפט, שדרש תוכנית לאומית עצמאית, ולהימנע מפרסום תוכנית אמיתית להתייעלות אנרגטית כפי שדורש החוק. השר שטייניץ יודע שתוכנית בלי יעדים מדידים, צעדים אופרטיביים ותקציבים משמעותיים לא שווה את הנייר עליה היא כתובה. השר מוזמן לבחון שוב את המודל שפירסם 'אדם טבע ודין' להתייעלות אנרגטית אצל יצרני החשמל כדי להבין כיצד באמת ניתן להפחית בצריכת החשמל ולעמוד ביעדים שהמדינה התחייבה אליהם בהסכמי פריז - במקום לשלם מס שפתיים שלא ישנה דבר".

מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, הוסיף כי "אנו קוראים לשר שטייניץ לבחון מחדש את כלל ההיבטים שיביאו ליישום של תוכנית אמיתית להתייעלות אנרגטית. לא יעלה על הדעת שזאת הבשורה של שר אנרגיה למדינת ישראל. תוכנית כה דלה ולא רצינית מעידה על כך שאין כוונה אמיתית לעמוד ביעדי הממשלה להסכם פריז".

התכנית שנחשפה ב-TheMarker, במסגרת הצעת המחליטים שתוגש לאישור הממשלה, רחוקה מהתוכנית המקיפה שגיבשו אנשי משרד האנרגיה. היא אינה כוללת צעדים נדרשים שעליהם ממליצה התוכנית המשרדית, מול שני מגזרים שנחשבים למזהמים גדולים יחסית - התעשייה והרשויות המקומיות. כמו כן, היא אינה כוללת צעדים מומלצים מול משקי הבית, כדוגמת תמיכה בהחלפת מזגנים ישנים וזוללי חשמל.

עם זאת, ההצעה כוללת הצעה לתקצוב מענקים וערבויות לפרויקטים גדולים של התעשייה והרשויות המקומיות, כפי שנקבע בהחלטת ממשלה מ-2016. הצעדים להתייעלות אנרגטית שנכללים בה הם מעטים, וכוללים הסרת מכסים שנותרו על יבוא מוצרים יעילים אנרגטית; חיוב בחוק בסימון דרגת צריכת האנרגיה של מוצרים ביתיים (מה שקיים כיום כהנחיות בלבד); וקידום בנייה יעילה אנרגטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker