הנזק למשק בגלל הסדק באסדת הגז תמר - 115 מיליון שקל

אומדן זה לא מתייחס לעלות העודפת לתעשייה - כאשר לא ברור בשלב זה מי יישא בעלות ■ במשרד להגנת הסביבה מעריכים את העלויות בגין זיהום אוויר ותחלואה משימוש בדלקים מזהמים ב-40 מיליון שקל נוספים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן

משבר הפקת הגז במאגר תמר, שאירע במהלך שישה ימים בספטמבר האחרון, עלה למשק החשמל 115 מיליון שקל - כך אמר היום מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא המשבר בתמר ולקחיו. חלק הארי מהסכום הוא בגין המס על הסולר (בלו) שמקבלת הממשלה, כך שאם זו תבחר לוותר עליו - כפי שמעריכים גורמים במשק - עדיין יידרש פיצוי ל-20 מיליון שקל.

מדובר בעלות למשק החשמל בלבד, ללא העלות העודפת למפעלים - כאשר בדיון לא נמסר מי יישא בעלות העודפת. רעות רבי מהמשרד להגנת הסביבה אמרה כי במשרד מעריכים את העלויות החיצוניות של התקלה - זיהום אוויר ותחלואה משימוש בדלקים מזהמים - ב-40 מיליון שקל נוספים.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי עוד לפני המשבר אישר הקבינט המדיני-ביטחוני תוכנית היערכות למשק האנרגיה בשעת חירום, כמלחמה או רעידת אדמה, שבמהלכה יושבת שיווק הגז. זו כוללת השקעה בתשתיות בכמה מיליארדי שקלים בשלוש השנים הבאות; הולכת דלקים חלופיים בצנרת לתחנות ייצור חשמל (בניגוד לשינוע במשאיות שנעשה במשבר הנוכחי); והגדלה משמעותית של מלאי החירום של דלקים חלופיים עבור תחנות הכוח.

"התקלה שקרתה בבוקר שלמחרת ערב ראש השנה היתה חמורה מבחינת ההשלכות האפשריות שלה, כי ישראל מסתמכת על מקור גז אחד", אמר שטייניץ. "בתחום החשמל הגענו למצב בו שני שליש מהחשמל מיוצרים בגז טבעי ואם אין גז זו תקלה חמורה. בשש בבוקר בחג, שני שליש מאספקת החשמל אמורה היתה להיפסק. התוצאה, גם בשל צעדים שתוכננו מראש, היתה בהחלט מפתיעה. היה משבר במשק האנרגיה אבל לא משבר אנרגיה. לא היתה הפסקת חשמל אחת. שישה ימים נמשכה התקלה ולא היה שיבוש באספקת החשמל ומערך האנרגיה של המדינה הצליח להתמודד עם זה", הוסיף.

"להגיד שמתווה הגז היה רק לצורך יצוא זה לא נכון"

במהלך הדיון חברות הכנסת  שלי חימוביץ' ויעל פארן דרשו הבהרות באשר לעמדת משרד האנרגיה בנושא המלצות ועדת צמח. זאת, לאחר שפורסם באחרונה כי המשטרה המליצה להגיש כתב אישום כנגד אחד מחברי הוועדה, אבריאל בר יוסף, בחשד לקבלת שוחד. המלצת המשטרה מתייחסת לחלקו של בר יוסף בוועדה, שהמליצה בין השאר על יצוא הגז.

נציג מטה מאבק הגז, יוסי דורפמן, התייחס גם הוא למעורבות בר יוסף בוועדת צמח, ואמר כי ב-2015 החליטה הממשלה לחזור בה מהחלטה שהתקבלה ב-2013 לחייב את חברות הגז לפרוס צינור גז שני לישראל. לדבריו, ההחלטה התקבלה ללא תיעוד וללא פרוטוקולים. ח"כ יחימוביץ העירה: "לפחות עכשיו לא יהיו כתבי אישום, כי אין פרוטוקולים".

שטייניץ השיב לדברים ואמר כי בשנתיים אחרונות משרד האנרגיה שינה את ה-DNA שלו, תוך התחשבות בבריאות הציבור ואיכות הסביבה. באשר ליצוא אמר השר כי הוא לא מתכוון לנסוע למצרים. הוא הוסיף כי המדינה שומרת עתודות גז לכמה עשרות שנים קדימה, אך כי בלי יצוא לא יהיה פיתוח של לווייתן וחיפוש מאגרים נוספים. "להגיד שמתווה הגז היה רק לצורך יצוא זה לא נכון", אמר. ח"כ יחימוביץ השיבה: "זה מה שהסבירו לנו כל הזמן".

כבל אמר כי השר לא ענה תשובות מספקות לשורה של שאלות שעלו בישיבה, בהן מי יישא בעלויות העודפות שנגרמו מהתקלה; היכן עומדים המגעים ליצוא גז למצרים; האם ישראל מתכוונת לוותר על שני מיליארד השקלים שצריכה לקבל חברת החשמל בבוררות מול מצרים; מה לוח הזמנים לפריסת צינור גז שני לחוף; וכן לא התייחס למעורבות אבריאל בר יוסף בוועדת צמח. כבל הבהיר כי יפנה לשר וידרוש התייחסות בכתב לכל השאלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker