"אין חניה אחרי 07:30": מה קורה כשעובדי הממשלה נתקעים בפקק?

2,200 עובדי ממשלה יעברו בקרוב לבניין חדש שיכיל 350 מקומות חניה בלבד ■ בהסתדרות דורשים "מענקי הסתגלות" לעובדים שיסכימו לעבור ■ הפתרונות שהוצעו - כמו שאטלים או שמירת חניות לעובדים המגיעים בנסיעה משותפת - כמעט ואינם מיושמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריית הממשלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

תסיסה גוברת ניכרת בימים אלה בקרב אלפים מעובדי הממשלה, לקראת העברת שישה משרדים ורשויות לבניין חדש בקריית הממשלה בירושלים, החל בינואר הקרוב. הרקע לתסיסה יוצא דופן: העובדים מודאגים מבעיות החניה שייווצרו עם המעבר.

הבניין החדש, "ג'נרי 2", יאוכלס בכ–2,200 עובדים, אולם בחניון הבניין הוכשרו רק 350 מקומות חניה, בעוד בחניון הלאום הסמוך שוררת מצוקת מקום כבר היום. מרבית ועדי העובדים של המשרדים והרשויות שאמורים לעבור לבניין הכריזו על סכסוכי עבודה בתיווך ההסתדרות, בטענה לתכנון לקוי של הסדרי ההגעה והחניה למתחם ולמחסור של אלטרנטיבות בתחבורה הציבורית.

בינואר צפויים להימסר המפתחות למשרדים החדשים ליחידות של משרדי התחבורה, העבודה והרווחה, הגנת הסביבה והאנרגיה, ושל רשויות המסים והמים. היחידות אמורות להתרכז בקריית הממשלה, לאחר שהיו מפוזרות בתוך ירושלים ומחוץ לה, אולם כמה מהמשרדים מסרבים לעבור למקום לפני שיסופקו לעובדים מקומות חניה — או לפחות פיצוי כספי.

ואולם בקרב עובדי קריית הממשלה יש הסבורים שניתן למנף את הקטסטרופה התחבורתית הצפויה כדי לנתק אחת ולתמיד את התלות הכמעט מוחלטת של העובדים ברכב הפרטי. מהפך כזה ידרוש מציאת פתרונות תחבורה שיהיו יעילים, נוחים ומתמרצים מספיק כדי לשכנע את עובדי המדינה להשאיר את המכוניות בבית. למרבה האירוניה, אלה בדיוק הפתרונות שאותם עובדי ממשלה נדרשים לספק לכלל המשק, הסובל מאותם מכאובים תחבורתיים. למעשה, הממשלה קיבלה הזדמנות נדירה לפתור את בעיית הפקקים בעצמה — עבור עצמה.

70% מהעובדים מקבלים החזר נסיעות

לצד הבניין החדש, שהוקם בשלוש השנים האחרונות על ידי חברת שיכון ובינוי על שטח בנוי של 65 אלף מ"ר, פועל מאז 2004 בניין ג'נרי. בבניין הראשון כבר עובדים כ–2,200 מעובדי משרדי ורשויות הממשלה. גם יושביו הוותיקים של המתחם דואגים מכניסת עמיתיהם לבניין השכן, מחשש להחמרת בעיות הפקקים והחניה במקום. בעוד שלוש או ארבע שנים תושלם הקמת בניין שלישי במתחם, עבור משרד המשפטים, וגם עובדי בנק ישראל צפויים לחזור לסביבה לאחר שיסתיימו שיפוצים המתקיימים בבניין הבנק, הסמוך למטה משרד החוץ.

פקקים בכניסה לירושליםצילום: דניאל בר און

לפני כמה חודשים מחו עובדי הבניין הוותיק על כך שאינו מספק חניה לכל עובד. העובדים קיימו הפגנה וסגרו את החניון. על רקע ההתמרדות הוחלט להתחיל לגבות תשלום מהמשתמשים בחניון הלאום, למעט מעובדי המדינה, ולשכור עבור עובדי המדינה כאלף מקומות חניה בחניון הגדול, המשרת גם את הבאים למשכן הכנסת, לבית המשפט העליון ולמתחם סינמה סיטי.

בעוד הממשלה קוראת לאזרחים להשאיר את הרכב הפרטי בבית ולעלות לתחבורה הציבורית כדי לצמצם את הגודש בכבישים, שיעור עובדי הממשלה שמקבלים החזר הוצאות רכב דווקא עולה בעקביות בעשור האחרון, ומגיע כיום ל–73% (לא כולל משרד הבריאות, שעבורו קיימים תקנים נפרדים). מדובר בכ–25 אלף עובדים, שעבורם ויתור על נסיעה לעבודה ברכב פרטי משמעו אובדן של 1,270–2,700 שקל מתלוש השכר החודשי, בהתאם לרמת הרכב המוגדרת בחוזה ההעסקה. בסך הכל מועברים מקופת המדינה כ–630 מיליון שקל בשנה לעובדי משרדי הממשלה, למימון הנסיעה במכונית הפרטית.

פקקים של שעה בדרך לעבודה

קריית הממשלה בגבעת רם תחובר בעתיד למערכות עירוניות ובין־עירוניות להסעת המונים. במארס הקרוב מתוכנן להיפתח קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים, שתחנת הקצה שלו, בבנייני האומה, נמצאת במרחק של עשר דקות ממשרדי הממשלה. עם זאת, על פי רוב ההערכות, פתיחת הקו תידחה — בטווח שנע בין ארבעה חודשים לכשנתיים.

ב–2023 מתוכנן להיחנך קו הרכבת הקלה השני בירושלים, הקו הירוק, שעתיד להוריד ולאסוף נוסעים גם בקריית הממשלה. גם שלוחת הקמפוסים המתוכננת במסגרת הארכת הקו האדום של הרכבת הקלה תעצור בקרבת מקום, ובצמוד לבנייני ג'נרי מוקם מוסך חדש לרכבת הקלה (דיפו).

"כולם אומרים שתהיה לנו רכבת קלה, אבל יכולות לעבור שנים עד שהיא תעצור שם", אומרת עובדת במשרד ממשלתי שעובדיו צפוים לעבור לבניין החדש. "לגבי הרכבת מתל אביב לירושלים שעוצרת בבנייני האומה, אף אחד עוד לא יודע מתי היא תיפתח, וגם אז יש הליכה לא קצרה בקור הירושלמי. לא סידרו מעברים נוחים כמו מנהרה מהתחנה לקריית הממשלה.

הבניין החדש בקריית הלאום בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"זו הולכת להיות זוועה, ואני לא מבינה איך לא למדו את הלקחים מבניין ג'נרי הראשון, שהעובדים בו מתלוננים כבר שנים. למי שמגיע לבניין אחרי 7:30 כבר אין חניה, וזה הופך את העבודה אפשרית לירושלמים בלבד. ובכל זאת, עיריית ירושלים אישרה את הבניין החדש בלי חניה ובלי פתרון תחבורתי".

תלונה נוספת שנשמעה שוב ושוב מעובדים שנשאלו על הסוגיה נוגעת להחרפת עומסי התנועה בדרך לבירה ובתוכה. "הפקקים לירושלים רק התגברו בשנה האחרונה, למרות כביש 1 החדש", הוסיפה העובדת. "בסך הכל העבירו את הפקקים מצד לצד. כיום הנהגים עומדים חצי שעה בלטרון ועוד חצי שעה בכניסה לעיר. במתחם קריית הממשלה הפקקים ממשיכים גם בחיבור בעייתי עם דרך בגין. ב–15:00, כשכל האמהות יוצאות ממשרדי הממשלה אל הילדים, יש פקקים ביציאה מהחניון".

כך, לא רק שהעובדים מגיעים באותן שעות למשרדים ועוזבים באותן שעות — אלא שהם עושים זאת במכוניות ממשלתיות, או במכוניות פרטיות במימון הוצאות ממשלתי.

"בוושינגטון לא כולם באים במכוניות"

התרחבות קריית הממשלה היא שעת כושר להפוך את המתחם הכושל תחבורתית לכר פורה לפתרונות חכמים להגעה לעבודה. ברמה התחבורתית, אין הבדל בין אכלוס ג'נרי 2 לבין השקת מגדל משרדים חדש בכל אחד מאזורי התעסוקה העמוסים בערים הגדולות. ההבדל הוא שהפעם הדיירים החדשים ובעלי הבית של הפרויקט הם האנשים שמחזיקים את המפתחות לשינוי בהרגלי התחבורה בישראל — שינוי שאפשר יהיה לנסות לשכפל אל המגזר הציבורי כולו, ואף למגזר הפרטי.

אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירותצילום: מוטי מילרוד

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, שלשכתו ממוקמת בג'נרי 1, אמר בשיחה עם TheMarker: "ישבתי עם כל המנכ"לים של המתחם ואמרתי, 'אל תגדירו את ג'נרי 2 כבעיה, אלא כהזדמנות'. הממשלה יכולה להחליט שעושים שינוי גישה — להחליט שלוקחים את המתחם הבעייתי הזה, שאין בו חניה, ואי־אפשר להזמין אליו אנשים מבחוץ לפגישות כי אין להם איפה להחנות את הרכב, ולעשות ממנו דוגמה".

לדברי הלוי, "אם תהיה אמירה של הממשלה לעובדים להשאיר את הרכב בבית ובתמורה לקבל תמריץ, למשל לקבל קפה ועיתון באוטובוס, זה יהיה זול יותר מלחפור עוד חניות. זה מבורך שבונים קריית ממשלה מצופפת — גם בוושינגטון יש קריית ממשלה — אבל שם לא כולם באים במכוניות. מנסים בכל פעם להרחיב חניות, מוסיפים עוד מגרש כורכר, אבל אמרתי שעדיף לארגן רכבי איגום משותפים לרשות העובדים או לעודד רכיבה באופניים. ועד העובדים של משרד התיירות מגויס לחלוטין, ויש לנו הסכמה לפיילוט מכל סוג שיוריד את מספר כלי הרכב. בסופו של דבר זה תלוי במינהל הדיור הממשלתי שבאגף החשב בכללי".

הלוי אינו היחיד שסבור כי הנצחת התעדוף להגעה ברכב פרטי על ידי הוספת מקומות חניה בקריית הממשלה תביא ליותר נזק מתועלת. שורה של הצעות יצירתיות הוגשו על ידי העובדים לאגף החשב הכללי ולממונה על השכר, אך ככל הידוע הכפפה לא הורמה.

אחד הפתרונות שהוצעו הוא סימון מקומות חניה שמורים לעובדים שיגיעו למשרד בנסיעה משותפת (קארפול). פתרון של "טרמפים" על ידי קולגות לעבודה נוסה בעבר על ידי הממשלה — ללא הצלחה. לפני שלוש שנים השיק המשרד להגנת הסביבה את PickApp, אפליקציה לתיאום נסיעות משותפות בין עובדי משרדי הממשלה, במטרה "לשמש דוגמה לתפקוד סביבתי".

ואולם, לאחר חודשים של פיתוח ולאחר שנתיים שבהן הושקעו 50 אלף שקל בהטמעת השירות במשרדי הממשלה — נרשמו עד כה באפליקציה רק 350 עובדים, מתוך עשרות אלפי העובדים במשרדי הממשלה ברחבי המדינה. מספר הנסיעות המתואמות דרך האפליקציה מדי חודש הוא מזערי. אם לא די בכך, התברר כי מקרב אלפי העובדים שנהנים מרכב ממשלתי צמוד, שיעור הנרשמים לאפליקציה היה אפסי. עם זאת, שילוב האפליקציה עם חניות שמורות עשוי לעשות את ההבדל.

פתרון אחר הוא פדיון חניה — מתן אפשרות לעובד לוותר על הגעה ברכב פרטי בתמורה לזיכוי כספי בתלוש השכר. זהו פתרון עוקף לבעיה המוכרת שיוצרים הממונה על השכר ונציבות שירות המדינה, שלא מאפשרים לעובדים לוותר על הרכב הצמוד מבלי לוותר על ההטבות המגיעות עמו בתלוש השכר החודשי.

עוד הוצעו התרת עבודה מהבית בהיקפים מוגבלים, וזיכוי בשעות עבודה לעובדים שיגיעו בתחבורה ציבורית. פתרון אחר, המיושם בחודשיים האחרונים, הוא ניסוי להוצאת שאטלים משכונות מגורים בירושלים וסביבתה אל בניין ג'נרי 1 ובחזרה. הניסוי מופעל על ידי משרד התחבורה, השוכן בבניין. לפי עדויות מהשטח, חלק מהשאטלים האלה עובדים טוב יותר — וחלקם פחות. למשל, עובדים מתלוננים שתדירויות השאטלים אינן מספקות. תלונות דומות נשמעו סביב שאטלים אחרים שיוצאים מחניון קריית הלאום אל המשרדים.

ערן יעקב, הממונה על השכרצילום: עופר וקנין

הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב, התייחס למחאת עובדי בנייני ג'נרי בראיון ל–TheMarker בספטמבר האחרון. "ההסכמים כיום מעודדים עובדים להגיע עם המכונית שלהם למקום העבודה, מכיוון שהיסטורית ניתנות להם הטבות בגין אחזקת רכב וחניה", אמר. "כך, המדינה מעודדת את הפקקים בירושלים ואת זיהום האוויר, ומשלמת עבור זה מאות מיליוני שקלים".

יעקב הוסיף כי בממשלה שוקלים כיצד לעודד עובדים להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית או ברכב שיתופי. "נשאלת השאלה אם נכון להמשיך לספק להם חניה", אמר. "אנחנו יושבים על המדוכה בשיתוף עם אגף התקציבים ויועצים חיצוניים בתחום הכלכלה ההתנהגותית ונמצאים בתהליך של בחינת האלטרנטיבות. גם הפחתה של אחוזים בודדים תיחשב הצלחה".

לרוב העובדים אין חלופה לרכב הצמוד

לא כל העובדים מתמקדים בפיצוי תחבורתי, וחלקם מעדיפים פיצוי כספי על המעבר לקריית הממשלה ועל בעיות החניה במקום. ההסתדרות מנהלת בשם ועדי העובדים של המשרדים והרשויות הממשלתיות משא ומתן על תנאי המעבר מול משרד האוצר ונציבות שירות המדינה.

אחת הדרישות שמציבים בהסתדרות ליישוב סכסוכי העבודה שהוכרזו היא מתן מענקי "זמן הסתגלות" לעובדים שיעברו לבניין החדש. לפי התנאים שמציבים בהסתדרות, עובדים שיעברו בין משרדים בתוך ירושלים יזכו לתוספת שכר של חצי שעה בכל יום למשך חצי שנה מהמעבר. לשיטת ההסתדרות, עובדים שיעברו לקריית הממשלה ממשרדים מחוץ לירושלים יהיו זכאים להטבות גבוהות יותר.

ממלא מקום יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, דורון קרני, מסביר את עמדת ועדי העובדים: "בכל המתחם קיימות בעיות חניה והגעה קשות מאוד, וצריך לתת פתרון. זה משבש את החיים של העובדים. אנחנו מבקשים שלכל עובד תהיה אפשרות להגיע לעבודה. הפתרון הוא שחלק מזמן הנסיעה ייחשב כזמן עבודה. אנחנו בעד מעבר לתחבורה הציבורית, אבל היא עדיין לא הטובה ביותר, וצריך לתת תנאים מתאימים. בנוסף, יש אנשים שמעדיפים את הרכב הפרטי גם מפני שהם צריכים להסיע את הילדים".

עובדי המשרד להגנת הסביבה מסרבים לעבור ממשכנם הנוכחי בגבעת שאול שבירושלים לבניין ג'נרי 2. יו"ר ועד עובדי המשרד, סטיליאן גלברג, מסביר כי בסקר שנערך בקרב עובדי המשרד, ההצעה שלא לעבור לבניין החדש — אף אם יוצעו פיצויים כספיים, קיבלה את רוב הקולות. לדבריו, המשרד להגנת הסביבה אמנם מעודד את צמצום השימוש ברכב פרטי, אבל לרבים מהעובדים אין חלופה מתאימה למכונית הצמודה. סירוב דומה נרשם בבניין החדש שנבנה למשרד העבודה והרווחה בדרך קיבוץ גלויות בתל אביב: עובדי המשרד נמנעים זה כשנתיים ממעבר לבניין, שגם בו קיים היצע דל של מקומות חניה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בבניין החדש יש 350 מקומות חניה, בהתאם לתקן החניה שנקבע על ידי רשויות התכנון. נוסף על מקומות חניה אלה, למדינה יש הסכם עם חניון הלאום להקצאת 1,000 מקומות חניה לעובדי המדינה. מחניון זה מופעל שאטל למשרדי הממשלה בקריית הלאום. מבדיקות מקיפות שערכנו עולה כי בחניון הלאום יש מספיק מקומות חניה פנויים לעובדי קריית הלאום, לרבות עובדי ג'נרי 2. כמה קווי אוטובוס מגיעים לקריית הלאום, וכמו כן החלו העבודות לבניית קו רכבת קלה לקריה. נוסף על כך, משרד התחבורה, בתיאום עמנו, מפעיל בחודשים האחרונים קווי שאטל ממרכזי אוכלוסייה בירושלים וסביבתה אל בניין ג'נרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker