פאנלים סולאריים על הגגות: למי מתאימה התוכנית החדשה?

התוכנית החדשה לייצור חשמל על גגות, שמקדמים רשות החשמל ומשרד האנרגיה, עוררה עניין ושאלות - הנה כמה תשובות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי סולאר־סיטי על גג בקליפורניה
אורה קורן

הודעת רשות החשמל על כוונתה לאפשר לכל בית להתקין מערכת סולארית ולמכור את החשמל שתפיק עוררה עניין. אולם מתברר, כי לצד נכונותה של רשות החשמל להעניק לכל משפחה צ'ק תמורת החשמל שתייצר, יש לצלוח כמה צווארי בקבוק בירוקרטיים כדי שהתוכנית תעבוד.

המטרה הרשמית של רשות החשמל היא להביא את ייצור האנרגיה הסולארית לנתח של 10% מצריכת החשמל במשק. המכשולים כוללים רגולציה שמעכבת בתים משותפים מלהצטרף לתוכנית, וכן אישורים הנדרשים מחברת חשמל, שמאריכים את זמן הקמת הפרוייקט.

אדם קרומר, מייסד מיזם מאה אלף גגות סולאריים ומארגן קבוצות להשקעה באנרגיה סולארית, ודב קוטלר, מנכ''ל חברת סולגל אנרגיה מקבוצת ח.י. המתקינה פאנלים סולרים על גגות פרטיים, ענו על שאלות בנוגע לתוכנית החדשה.

למי מתאימה התוכנית?

בשלב זה בעיקר לבעלי בתים פרטיים שיוכלו להתקין על הגג פאנלים סולאריים.

למה בתים משותפים לא ייהנו ממנה בשלב זה?

כיום נדרשת הסכמה של כל הדיירים להתקנת פאנלים סולאריים על הגג, ואת זה קשה להשיג בבתים משותפים רבי קומות. בבתים של 10-8 דיירים זה יכול להסתדר. אולם, ישנו מכשול נוסף. הרגולציה אינה מאפשרת את חלוקת הכנסות החשמל לדירות, אלא רק לוועד הבית עבור צרכים משותפים כדוגמת מעליות או בריכת שחיה.

מה החיסרון של תוכנית מונה נטו שקיימת כבר?

כיום מחוברים כ-6,000 גגות לתוכנית מונה נטו, שמאפשרת לכל בית לייצר חשמל ולקבל בגינו הנחה מהתשלום לחברת חשמל. התשלום מגיע עד גובה התשלום החודשי של המשפחה, שמסתכם בממוצע ב-800-700 שקל לבית פרטי. גם אם למבנה גג על פני שטח גדול יותר, הוא לא מנוצל כי המשפחה לא תשקיע בשטח גדול יותר של פאנלים סולאריים כל עוד היא לא תקבל החזר העולה על צריכת החשמל שלה.

מה אם המשפחה מייצרת חשמל מעל הצריכה הפרטית שלה?

היא תקבל קרדיט מחברת החשמל לניצול תוך שנתיים.

מה החידוש בתוכנית הנוכחית?

משפחה תוכל לייצר על כל שטח הגג שלה ולקבל תשלום לפי הכמות שתייצר ללא קשר למגבלת צריכת החשמל שלה. זה מגדיל את הכדאיות הכלכלית של ההשקעה ומעודד ניצול מלא של שטח הגג.

כמה תעלה למשפחה מערכת סולארית?

בית עם חשבון ממוצע של 800-700 שקל בחודש צריך מערכת שתעלה 60-55 אלף שקל כדי לכסות את עלות הצריכה הפרטית שלו. ההשקעה תוחזר תוך 8-7 שנים אם לוקחים בחשבון עלויות של תקלות ותיקונים שוטפים. בניכוי ההשקעה ועלויות התפעול צפוי רווח של כ-100 אלף שקל בטווח של 25 שנה מההתקנה.

בית עם חשבון חשמל של אלף שקל בחודש צריך מערכת שתעלה 87,400 שקל להקמה והתקנה. החיסכון המצטבר על פני 25 שנה יהיה כ-170 אלף שקל. לתחזוקה שוטפת על ידי חברה מתמחה יידרשו סכומים של עד אלף שקל לשנה בממוצע.

האם כדאי לחכות לירידת מחירים?

המחירים כבר ירדו בכ-70% בחמש השנים האחרונות, ולא ברור אם צפויה ירידה נוספת.

מה יהיה מחיר החשמל שיקבלו יצרני האנרגיה על הגגות?

כיום המחיר צמוד לזה של חברת החשמל. בחודשים האחרונים דובר על הורדת המחיר לסכום של 37-29 אגורות לקילוואט שעה, שייקבע במכרזים גדולים של אנרגיה סולארית. עדיין לא ברור איזה תעריף יקבלו משתתפי תוכנית מונה נטו שירחיבו את פריסת הפאנלים הסולאריים שלהם, והאם התעריף החדש יחול רק על תוספת הייצור או על כולו. אם יחול על כולו תרד הכדאיות הכלכלית של הרחבת הפריסה על שטח הגג הפנוי.

מה צריך כדי להתקין מערכת סולארית?

צריך לעבור הליכי רישוי ותכנון מול משרד האנרגיה, ולקבל אישורים מחברת חשמל שתחבר את המערכת הביתית למערכת הארצית. ישנן חברות שמתמחות בתיאום הרגולציה שגם מתקינות את המערכת ומתחזקות אותה, כולל את הקשר השוטף עם חברת חשמל.

כמה זמן אורך התהליך?

התקנת המערכת נמשכת עד יומיים, אולם הצורך בביקורים של חברת החשמל מאריך את התהליך לכשלושה חודשים.

מתי התוכנית החדשה תיכנס לתוקף?

בשלב זה ממתינים לפרסום התקנות המפורטות לשימוע בחודש הבא, ולאחר שיסתיים היא תופעל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker