שיבושים בתנועת הרכבות בכל הארץ בגלל רכבת שנתקעה

מרכבת ישראל נמסר כי התקלה בתחנת השלום טופלה וכי הרכבות ישובו בהדרגה ללוח הזמנים הרגיל: "אנו מתנצלים בפני הנוסעים על אי הנוחות"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רכבת ישראל בתחנת רכבת השלום בתל אביב
רכבת ישראל בתחנת רכבת השלום בתל אביבצילום: אייל טואג

שיבושים ועיכובים נרשמו הערב (ד') בתנועת הרכבות במקומות שונים בארץ, בעקבות רכבת שנתקעה על הפסים בתחנת השלום בתל אביב. מרכבת ישראל נמסר כי "התקלה טופלה, הרכבת פונתה ולו"ז הרכבות יחזור לסדרו בהדרגה. אנו מתנצלים בפני הנוסעים על אי-הנוחות הזמנית".

שלשום דווח ב-TheMarker כי יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה), נמנע מלהעלות להצבעה בקשה לתקציב בסך 558 מיליון שקל עבור פיתוח מערך הרכבות הכבדות - וכי ההימנעות מעלה חשש לעיכובים בפרויקטים של רכבת ישראל.

הסכום לעבודות כבר תוקצב על ידי משרד האוצר, אך העברתו דורשת את אישורה של ועדת הכספים, שהיתה אמורה לדון בנושא במסגרת דיון שעסק בשינויים בתקציב 2017. בוועדה טוענים כי חילוקי דעות בתוך הקואליציה על פניות תקציביות אחרות הם שהביאו לכך שגפני נעל את הישיבה עוד לפני שהסעיפים על הרכבת עלו לדיון – ולא התנגדות ספציפית להעברה תקציבית זאת.

ואולם, עוד לפני שנערך הדיון, מקורות המצויים בפרטי הדברים טענו כי גפני והוועדה "עושים שרירים", והצביעו על משבר עבודות הרכבת בשבת כסיבה לכך. כזכור, ביום שישי האחרון איים חברו של גפני לסיעה, שר הבריאות יעקב ליצמן, להתפטר מתפקידו בממשלה אם יבוצעו עבודות התשתית של רכבת ישראל שתוכננו לשבת. לבסוף הושגה פשרה שלפיה בשבת האחרונה בוצעו העבודות על ידי עובדים שאינם יהודים, אך שאלת העבודה בשבת נותרה פתוחה, הן באשר לעבודות תשתית מטעם המדינה והן באשר לפעילות בתחומי המסחר, כמו פתיחת מרכולים בשבת.

חצי מיליארד השקלים נועדו לעבור לידי רכבת ישראל ולידי חברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ), שהיא זרוע הביצוע של חלק ממיזמי הרכבת. שתי החברות הממשלתיות חבות את הסכום לספקים, ואם העברת הסכום תתעכב למשך זמן ארוך, הדבר עלול להשית קנסות כבדים על המדינה, ואף לגרום לעצירת הפרויקטים.

הפרויקט שזקוק בדחיפות הרבה ביותר להעברת התקציב הוא קו הרכבת החשמלית לירושלים, שבאופן רשמי מתוכנן להיפתח לתנועת הנוסעים בעוד ארבעה חודשים. פרויקט זה סבל כבר מקשיים שונים, וייבוש מקורותיו הכספיים עלול להיות הקש שישבור את גב הגמל ויגרום לדחייתו הסופית של הפרויקט התחבורתי החשוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker