אורן דורי
אורן דורי

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שאחראי על מתן היתרי העבודה בשבת, הודיע כי הושגה פשרה סביב משבר השבת הנוכחי. לפי הנחייתו, לא יועסקו בעבודות עובדי רכבת יהודים. באשר לעבודות המתוכננות לשבתות הבאות, אמר כץ כי יקפיד יותר על ברירת אישורי העבודה שניתנים לרכבת מעתה ואילך.

מוקדם יותר, איים שר הבריאות, יעקב ליצמן,  להתפטר מתפקידו ממשלה אם יבוצעו עבודות התשתית של רכבת ישראל המתוכננות לשבת הקרובה. ליצמן הודיע על כוונתו לראש הממשלה בנימין נתניהו.

בימים האחרונים החריף השר ליצמן את הטון נגד עבודות התחזוקה והפיתוח של רכבת ישראל ביום המנוחה. עוד לפני שאיים להתפטר מהממשלה, הודיע ליצמן ביום רביעי ללשכת ראש הממשלה כי לא ישתתף בהצבעות בוועדת השרים לחקיקה ובכנסת במידה ועבודות הרכבת יתקיימו. לדבריו של ליצמן, "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מנוגד לסטטוס קוו, ומהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל ובערך קדושת השבת".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) הגיב על איום ההתפטרות של ליצמן: "בעולם מתוקן האולטימטום הפוליטי של שר הבריאות היה צריך להיות על משבר הקשישים והביטוח הסיעודי ולא על עבודות תחזוק שממילא מתבצעות בשבת כבר עשרות שנים".

אין זו הפעם הראשונה שבה לוחצות הסיעות החרדיות לבטל את עבודות הרכבת בשבת ולהעבירן לימי חול, באופן שמשבית את תנועת הרכבות. ביוני האחרון, בעקבות לחצים פוליטיים שהפעילו מפלגות יהדות התורה וש"ס בממשלה, בוטלו עבודות שתיכננה הרכבת בהוראת אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה. גם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הודיע אז כי הנחה את אנשי המקצוע במשרדו לא לבצע עבודות בשבת שלא לצורך.

בישיבה, שנערכה אז בלשכת ראש הממשלה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, כ"ץ, שר העבודה והרווחה חיים כץ וראשי הסיעות החרדיות שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, סוכם כי "יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת וכי יפעלו למנוע את ההתרחבות שהייתה לאחרונה בחילולי השבת בתחום התחבורה והעבודות בשבת".

השר חיים כץ אמר כי מדי יום חמישי יישבו הגורמים המקצועיים לדון בנושאים הרלוונטיים ויבחנו כל בקשה להיתר עבודה על מנת למנוע "עבודות לא חיוניות". מטעם הסיעות החרדיות הוקם צוות של ארבעה חברי כנסת שיעקוב אחר הפעילויות הללו.

בספטמבר 2016 פרץ משבר חריף סביב עבודות הרכבת בשבת. בעקבות לחץ שהפעילו הסיעות החרדיות, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת כל העבודות ברכבת ל-72 שעות. בהודעתו תקף ראש הממשלה את שר התחבורה כ"ץ - ואף והאשים אותו בניסיון ליצור "משבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה". בעקבות ביטול העבודות, הושבתה תנועת הרכבות בין במסילת החוף בין תל אביב לחיפה עד יום ראשון בערב.

חודשיים לאחר מכן, בנובמבר 2016, הורה בית המשפט העליון למחוק את העתירה שהגישה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, נגד הוראת נתניהו, לרכבת ישראל שלא לבצע עבודות בשבת. זאת, לאחר שהמדינה הודתה כי הוראת נתניהו לרכבת אמנם ניתנה שלא בסמכות, ומשכך, טענה, התייתר הדיון בעתירה.

נתניהו הורה לרכבת להשהות עבודותיה ל-72 שעות, אף שלא היתה בידיו הסמכות לכך לפי חוק. הוראתו לרכבת נמסרה דקות לפני כניסת השבת לאחר שנכשל בניסיון לשכנע את שר העבודה לבטל את 20 היתרי העבודה שמשרדו העניק לרכבת מבעוד מועד - וכך גם נכשלו מאמצי ראש הסגל בלשכתו, יואב הורוביץ, שהפעיל מכבש לחצים בעניין על בכירי משרד העבודה.

בעקבות עתירה שהוגשה, הוציא בג"ץ צו ביניים שאסר על נתניהו להורות שוב לרכבת לא לבצע עבודות בשבת. קודם להחלטה הודתה המדינה בעקיפין כי לרכבת ישראל היתה למעשה הזכות להמשיך לבצע את עבודות התחזוקה והפיתוח המתוכננות שלה בשבת - חרף  הוראת נתניהו - שכן החברה החזיקה בהיתרי עבודה תקפים שרק לשר העבודה היתה הסמכות לבטלם, לפי חוק.

בעקבות הגשת תגובה זו, ולאחר החלטת בג"ץ להוציא צו ביניים, מיהר נתניהו ליישר קו עם ההכרעה - ולהעביר את האחריות לשר העבודה, חיים כץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker