נוקיה ומוטורולה יקימו רשת תקשורת עצמאית עבור רכבת ישראל תמורת כ-300 מיליון שקל

הרשת תשמש את מערכת הפיקוד והשליטה של הרכבת ותאפשר בין היתר להגדיל את תדירות הרכבות

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכבת ישראלצילום: אייל טואג
אורן דורי

קונסורציום שמורכב מחברות נוקיה ומוטורולה זכה במכרז להקמת רשת תקשורת סלולרית עצמאית עבור רכבת ישראל ותפעולה למשך 20 שנה - בהיקף של יותר מ-300 מיליון שקל. הרשת תשמש את מערכת הפיקוד והשליטה הרכבתית - האיתות. הטמעה הדרגתית של המערכות החדשות תחל ב-2018, והן יחליפו את מערכות האיתות המיושנות של הרכבת, שמרבות להתקלקל.

מכרז התקשורת (GSM-R, או Global System for Mobile Communications – Rail) הוא חלק מרכזי בפרויקט להחלפת מערכות האיתות, שיאפשר לרכבת ישראל להגדיל את קיבולת הרכבות בצוואר הבקבוק במסילת איילון, מ-14 רכבות בשעה לכל כיוון ל-17 רכבות בשעה לכל כיוון. הפרויקט נדרש על מנת לאפשר את שילוב הרכבות הנוספות שיופעלו בקו המהיר לירושלים, שמתוכנן להיחנך בשנה הבאה.

כיום פועלת מערכת האיתות הרכבתית באמצעות רמזורים המותקנים בצדי המסילות ומציגים לנהג הרכבת אותות המנחים אותו באשר לזמינות המסילה בהמשך הדרך וסכנות אפשריות. לפי רכבת ישראל, המערכת החדשה שהיא מבקשת להטמיע "פועלת באמצעות רשת סלולרית ייעודית לרכבת ישראל, ומציגה את ההתראות לנהג גם באמצעות אלמנטים הצמודים למסילה וגם באמצעות תצוגה דיגיטלית על מסך בתא הניהוג, בדומה לתא טייס". לפי רכבת ישראל, למערכת יתרונות נוספים כגון צמצום עלויות התחזוקה ושיפור ביצועים במהירות נסיעה גבוהה יותר.

נהג קטר, רכבת ישראלצילום: רכבת ישראל

החלפת מערכת האיתות מלווה בתהליך המורכב משלושה מכרזים נפרדים: ציוד המסילה, הציוד המותקן ברכבות ורשת התקשורת העצמאית, שעל בסיסה מתבצעת התקשורת בין הקטרים למסילות. סיום פרויקט החלפת מערכת האיתות מתוכנן ל-2022.

כפי שפורסם ב-TheMarker לפני ארבעה חודשים, חברת תאלס הצרפתית זכתה במכרז הראשון להחלפת מערכת השליטה על תנועת הרכבות, לאחר שהיתה היחידה שניגשה אליו. המכרז בו זכתה תאלס - ספקית האיתות הוותיקה של הרכבת - הקיף כ-100 מיליון יורו. כמו כן, בימים אלה מתחרות סימנס הגרמנית, אלסטום הצרפתית ובומברדיה הקנדית במכרז נוסף של הרכבת, לאספקת מערכת הפיקוד והשליטה החדשה שתותקן על המסילות ובקטרים, בהיקף שנאמד גם הוא בכ-100 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker