נציג לשעבר ברשות לבטיחות בדרכים: "משרד התחבורה מסנדל את הרשות"

לפי נוסח החוק המוצע, שר התחבורה ימשיך להחזיק בסמכות על הגוף שנועד להוביל את המאבק הממשלתי בתאונות הדרכים

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץצילום: הדס פרוש / פלאש90
אורן דורי

"חייבים למנות שר שתפקידו הבלעדי יהיה עיסוק בבטיחות בדרכים, כשהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים כפופה לו. הסמכויות של השר והרשות יוגדרו על ידי הממשלה. כיום התיק נמצא אצל שר התחבורה, אך לא ניתן ששר שמשרדו מטפל בתחומים מרובים ומגוונים, גם יהיה שר הבטיחות בדרכים. מדובר במבנה שמסנדל את הרשות, שאמורה לבקר את פעילות משרד התחבורה ומשרדים אחרים" — כך כתב נציג הציבור לשעבר ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') יורם כהן, במכתבים ששיגר באחרונה למשרדי ראש הממשלה, ביטחון הפנים, האוצר ולמפכ"ל המשטרה.

בשבועות הקרובים צפויה לעלות הצעת חוק הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק, שגובשה בשנה האחרונה בין אנשי הרשות לבין השר הממונה עליה, שר התחבורה ישראל כ"ץ, מסדירה את מעמדה של הרשות, שהחוק הזמני שמתוקפו היא פועלת יפקע בסוף 2017. לפי נוסח החוק המוצע, שר התחבורה ימשיך להחזיק בסמכות על הגוף שנועד להוביל את המאבק הממשלתי בתאונות הדרכים.

אחד הסעיפים בחוק נועד למנוע התערבויות אסורות של אנשי משרד התחבורה בניהול השוטף של הרשות, שכפופה ישירות לשר, כפי שדו"ח מבקר המדינה מצא שקרה בשנים קודמות. כהן מתייחס לסעיף בחוק, ואומר כי: "זאת אחת הסיבות שחייב להיות שר מיוחד העוסק בתחום הבטיחות ומעורב באופן מלא בנושא הקטל בדרכים. אחרת, הדבר משאיר את הרשות ללא סמכויות ויוצר ניגוד עניינים".

כהן, שפרש מתפקידו ברשות ב–2013 לאחר חמש שנים, מרבה להיפגש בחודשים האחרונים עם בכירים בפוליטיקה ובגופים הנוגעים לבטיחות בדרכים, כשהוא חדור מטרה לשכנע אותם להוציא את הרשות מסמכותו של שר התחבורה. "נפגשתי עם יו"ר הרשות, גיורא רום ומנכ"לית הרשות, רחל טבת־ויזל. הבנתי מהם שהם לא יכולים ללכת נגד השר, והמבין יבין. נפגשתי ושוחחתי עם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, לאחר דו"ח מבקר המדינה שפורסם על הרשות. שלחתי מכתבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולכל השרים הרלוונטיים", אומר כהן, וטוען שדעתו מייצגת רבים במשרדי הממשלה וברשות עצמה.

במכתביו לשרים מזכיר כהן כי "הממשלה הקימה ב–2009 ועדת בטיחות בדרכים, שתעסוק בגיבוש מדיניות הממשלה וקביעת סדרי עדיפויות במאבק בתאונות הדרכים. לראש הוועדה מונה שר התחבורה והבטיחות בדרכים עם סמכויות מוגדרות. הוועדה התכנסה שלוש פעמים מ–2009 ועד מחצית 2017, ולא פעלה בהתאם לתפקיד שהוגדר לה".

ביולי ביקש ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) להעלות הצעת חוק בנוסח דומה, שביקשה להעניק עצמאות לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, על ידי ניתוקה משר התחבורה, והעברתה אל משרד ראש הממשלה. הצעת חוק זו לא קודמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker