זול יותר ממונית: חיפה חנכה מערך רכב שיתופי

המערך יופעל על ידי חברת קאר טו גו ויכלול 100 מכוניות חשמליות ו-300 מקומות חניה ייעודיים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכונית החשמלית השיתופית בחיפה
המכונית החשמלית השיתופית בחיפהצילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

שבועיים אחרי ההשקה הרשמית של שירות "אוטותל" בתל אביב, היום (ג') נחנך מיזם הרכב השיתופי בחיפה. כמו בתל אביב, גם במערך החיפאי להשכרת רכב לטווח קצר ייגבה מהמשתמשים תעריף של 1.2 שקל לדקה (נוסף לדמי מנוי של כ-40 שקל לחודש), וגם אותו תנהל חברת קאר טו גו (CAR2GO). עם זאת, הפרויקט בעיר הצפונית, שהיקפו נאמד בלמעלה מ-20 מיליון שקל, ייחודי בהתבססותו על מכוניות חשמליות.

לפי קאר טו גו, התמחור שנקבע לשירות יקר מעט מעלות נסיעה באוטובוס, אך זול בכ-35%-50% מנסיעה מקבילה במונית. כמו כן, למשתמשים יוצע מסלול התנסות לחודשיים ללא תשלום דמי מנוי. השירות יפעל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

מנגד, החסרונות ברכב השיתופי מול נסיעה במונית הם הצורך בהליכה אל החניה הייעודית לרכב וממנה ואי-הוודאות בנוגע לזמינות כלי הרכב והחניות באזורים המבוקשים. כמו כן עלתה טענה כי המחיר לא יהיה משתלם בשעות העומס שבהן הדרכים פקוקות, שכן התשלום הוא קבוע לפי דקת שימוש, ואינו דיפרנציאלי לפי מהירות הנסיעה, כמו בפעימות המונה של המונית.

במסגרת הפרויקט יופעלו 100 כלי רכב חשמליים מדגם רנו זואי, שעבורם נצבעו כ-300 חניות שמורות בנקודות עניין שונות ברחבי העיר. התכנון המקורי היה להפעיל מספר כפול או יותר של מכוניות, תוך הרחבת המערך גם לקריות ויישובי מפרץ חיפה, אך העסקה מול כלל הרשויות באיגוד ערים חיפה טרם נחתמה – והוחלט לצאת בשלב ראשון עם המיזם בתוך העיר חיפה בלבד. משמעות הדבר היא כי כרגע לא ניתן יהיה להחזיר את המכוניות בתום נסיעה מחוץ לגבולות חיפה.

שלא כמו במערך המקביל בתל אביב, הנהגים בחיפה יוכלו לסיים את הנסיעה בחניות המסומנות בלבד, ולא בחניות ציבוריות רגילות (כחול-לבן). בנוסף למקומות החנייה הייעודים של הפרויקט, בכפוף לחוק עירוני בחיפה שמאפשר חניה חינם למשך שעתיים לרכבים היברידיים וחשמליים בעיר, העירייה תדאג לספק אישור מיוחד שכל רכבי השירות יוכלו להחנות בכחול-לבן למשך שעתיים ללא תשלום על החניה. ואולם, מונה דמי השימוש ימשיך לרוץ גם במהלך עצירת הביניים, בתעריף מופחת של 60 אגורות לדקה.

ההרשמה לשירות הרכב השיתופי נעשית דרך אתר האינטרנט של קאר טו גו חיפה. בסיום ההרשמה המשתמש יוכל לבצע הזמנה לכל אחת מהמכוניות המפוזרות ברחבי העיר באמצעות אפליקציה ייעודית או דרך המוקד הטלפוני. עם הזמנת הרכב, הוא ישוריין למשתמש למשך כ-15 דקות לפני הנסיעה.

לכל מנוי יונפק כרטיס אלקטרוני אישי. לאחר ביצוע ההזמנה, המנוי מגיע אל הרכב ומשחרר את נעילת הדלתות באמצעות הצמדת הכרטיס החכם לקורא כרטיסים בשמשה הקדמית, או דרך האפליקציה. בתום השימוש המשתמש לוחץ על כפתור סיום הזמנה והמערכת מבצעת חיוב אוטומטי של כרטיס האשראי של המשתמש, בהתאם לכמות הדקות שבוצעו.

מבדיקת TheMarker עולה כי האפליקציה הייעודית לא תומכת בכל סוגי הסמארטפונים. כך למשל, לא ניתן יהיה לפתוח את הרכב באמצעות מכשיר סמסונג S5. בקאר טו גו מסרו כי הטכנולוגיה תומכת רק בשני הדורות האחרונים של הסמארטפונים הנפוצים.

לפי בדיקת קאר טו גו, רנו זואי יכולה לנסוע בתנאי אמת כ-110 קילומטרים עד התרוקנות הסוללה. אחת הבעיות שהעיבו על הוצאת הפרויקט התחבורתי לדרך היתה הקמת עמדות הטעינה לכלי הרכב החשמליים. בשל קשיים תשתיתיים וכספיים, מערך הרכב השיתופי יוצא לדרך עם עמדות טעינה בכ-15%-20% בלבד מהחניות השמורות. הדבר עלול לצמצם את היקף המכוניות הזמינות לשימוש ברגע נתון, מכיוון שברוב ממקומות החנייה לא יהיו עמדות טעינה והמכוניות שיוחזרו אליהן יישארו עם סוללות חלשות. עובדי קאר טו גו יצטרכו לשנע את המכוניות, במיוחד בלילות, לחניות שבהן יש עמדות טעינה.

ההחלטה על צמצום עמדות הטעינה בחיפה התקבלה לאחר שהתברר כי עלות הקמתן גבוהה יותר מהחישוב הראשוני. הקמת התשתיות החשמליות התייקרה תוך כדי העבודות באלפי שקלים לכל עמדה, באופן שעלול היה להוביל לחריגה של יותר ממיליון שקל מתקציב הפרויקט.

בנוסף, חברת החשמל, שאמורה היתה להיות אחת ממובילות הפרויקט, תיפרד ממנו מיד לאחר חיבור עמדות הטעינה לרשת החשמל – בהנחיית רשות החשמל. לפי התכנון המקורי, חברת החשמל היתה אמורה לממן את הקמת העמדות ולהרוויח מהשכרתן למערך העירוני. על הכשרת החניות ועמדות הטעינה אמונה עיריית חיפה.

כמחצית מהתקציב מומן ממקורותיה של קאר טו גו, מקבוצת שגריר, לצורך רכישת המכוניות. מחירה של רנו זואי לצרכן עומד על כ-130 אלף שקל ורכישת 100 מכוניות לפרויקט בחיפה נאמדת ביותר מ-10 מיליון שקל. המכוניות יוחדרו למערך ב-3 פעימות שונות, עם כ-40 מכוניות פעילות בשלב ההתחלתי. את שאר המימון לפרויקט הקצתה קק"ל, דרך המשרד להגנת הסביבה, שהוביל את היוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker