בממשלה תוהים: מדוע הרכבת ויתרה מראש על אפשרות להוזיל את מכרז הקרונות?

משרד האוצר פנה לרכבת ישראל בבקשה להבהרות בנוגע לוויתור על הליך התמחרות סופי, לפני שהכריזה לפני חודש וחצי על זכייתה של סימנס במכרז הקרונות החשמליים בכ-3.8 מיליארד שקל

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קטר רכבת של סימנס במפעל החברה בקליפורניה
קטר רכבת של סימנס במפעל החברה בקליפורניהצילום: David Paul Morris / בלומבר

משרד האוצר פנה לרכבת ישראל בבקשה להבהרות בנוגע לוויתור על הליך התמחרות סופי (Best and Final Offer או BAFO), לפני שהכריזה לפני חודש וחצי על זכייתה של סימנס במכרז הקרונות החשמליים של הרכבת בכ–3.8 מיליארד שקל — כך טוען מקור בממשלה. ברכבת ישראל מכחישים כי הגיעו אליהם פניות רשמיות בנושא. כך או אחרת, לאחר חשיפת TheMarker על החלטה לוותר על האפשרות לנסות להוריד את העלויות בעשרות מיליוני שקלים התעוררה במשרדי הממשלה השאלה אם היה זה צעד נכון.

לאחר העלאת התהיות סביב ההחלטה של הרכבת, פנה מנכ"ל חברת הרכבת הממשלתית, שחר איילון, לבכיר בסימנס העולמית וביקש ממנו לבחון פתיחה מחודשת של הצעת המחיר. בסימנס סירבו לבקשה המאוחרת של הרכבת, שנעשתה אחרי ההודעה על הזכייה במכרז.

בינתיים, החתימה של סימנס ורכבת ישראל על עסקת הקרונות מתעכבת. מלבד השאלות שנותרו פתוחות בין הצדדים, גם הסכם רכש הגומלין של החברה הגרמנית עדיין טעון את אישור הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות (הרשפ"ת).

סימנס נבחרה במכרז לאספקת 330 קרונות בעלי הנעה חשמלית (EMU) ותחזוקתם למשך 15 שנים. הקרונות הראשונים מתוכננים להימסר לרשות רכבת ישראל ב–2019, ועיכובים נוספים בחתימה על ההסכם עלולים להביא לדחיות בפרויקט. סימנס גברה במכרז הרכבת על אלסטום הצרפתית, שרק שתיהן העפילו לשלב הסופי של המכרז. שעות ספורות אחרי הודעת הרכבת על הזכייה, הודיעו סימנס ואלסטום העולמיות על עסקת מיזוג בין שתי החברות.

כפי שפורסם ב–TheMarker, הימנעותה של רכבת ישראל משלב ההצעה האחרונה עומדת בניגוד לנוהג הבלתי־רשמי של החברה הממשלתית זה יותר מעשור. במכרזים גדולים קודמים של הרכבת, בפרט כששתי חברות בלבד צלחו את השלב הטכני והתמודדו ראש בראש בשלב הסופי של השוואת המחירים, ניתנה להן הזדמנות להציע הצעה כספית סופית נמוכה יותר מזו שהציגו בתחילת המכרז.

הליך ה–BAFO מאפשר לחברה המזמינה, רכבת ישראל במקרה של מכרז הקרונות, "לחתוך" את מחירי הספקיות בכמה אחוזים נוספים. המציעות במכרזים מסוג זה מתכוננות מראש במקרים רבים להוריד את המחיר במקרה הצורך, ואף מקציבות לכך נתח מהסכום שהן דורשות.

אומנם יש הסבר נוסף להימנעות של הרכבת מההליך, והוא העמידה של שתי ההצעות הכספיות שקיבלה מאלסטום וסימנס במסגרת האומדן שערכה הרכבת מראש. עם זאת, גם במקרים שבהם אין חריגות מהאומדן מקובל לערוך BAFO, וכל מקרה נבחן לגופו. כמובן, החלטה על קיום הליך התמחרות סופי בין סימנס לאלסטום היתה גורמת למצב שבו מבקשת הרכבת משתי החברות המתמזגות להתחרות זו בזו.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "רכבת ישראל לא קיבלה פניות ממשרד האוצר בקשר למכרז המדובר, והתנהלותה בכל הנוגע למכרז זה היא בהתאם לדין ולמקובל".

מסימנס ישראל נמסר בתגובה: "סימנס אינה מגיבה מכיוון שהיא נמצאת כרגע בהליך חתימת חוזה עם הרכבת".

משרד האוצר סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker