הרכבת ויתרה בקלות? לא ביקשה מסימנס ואלסטום לשפר את ההצעות במכרז

שעות ספורות לפני ההודעה על המיזוג בין סימנס לאלסטום דיווחה רכבת ישראל על זכיית סימנס במכרז לאספקת קרונות ב-3.8 מיליארד שקל ■ בכך עשויה הרכבת להימנע מתביעות מצד מתמודדות נוספות במכרז ■ ברכבת אומרים כי אין קשר בין המיזוג לעיתוי ההכרזה על הזוכה

אורן דורי
אורן דורי
מפעל של סימנס בקליפורניהצילום: David Paul Morris / בלומבר

שעות ספורות לפני ההודעה על המיזוג בין סימנס לאלסטום, דיווחה רכבת ישראל על זכייתה של סימנס במכרז הענקי לאספקת 330 קרונות בעלי הנעה חשמלית (EMU) ותחזוקתם למשך 15 שנים, במחיר של 3.8 מיליארד שקל. הקרונות יימסרו לרשות הרכבת בשנת 2019.

סימנס גברה במכרז על אלסטום, שעמה היא מתמזגת כעת, ורק שתיהן העפילו לשלב הסופי של המכרז, שכלל את פתיחת המעטפות המכילות את ההצעות הכספיות.

שנה שלמה חלפה מאז הגישו החברות את הצעותיהן לוועדת המכרזים של הרכבת, אבל בשבועות שקדמו לזכייתה של סימנס פעלו ברכבת כדי להביא את המכרז לסיומו. ל–TheMarker נודע כי הרכבת נמנעה מלערוך הליך התמחרות סופי (Best ,and Final Offer או BAFO) בין סימנס לאלסטום, ובכך התאפשר לה להקדים את ההכרזה על זכייתה של סימנס להכרזה על המיזוג הבינלאומי — באופן שעשוי לחסוך לרכבת תסבוכת משפטית ואולי גם תביעות מצד חברות אחרות שהתמודדו במכרז.

הימנעותה של רכבת ישראל משלב ההצעה האחרונה עומדת בניגוד לנוהג הבלתי־רשמי של החברה הממשלתית זה יותר מעשור. במכרזים גדולים קודמים של הרכבת, בפרט כששתי חברות בלבד צלחו את השלב הטכני והתמודדו ראש בראש בשלב הסופי של השוואת המחירים, פעמים רבות ניתנה להן הזדמנות להציע הצעה כספית סופית נמוכה יותר מזאת שניתנה בתחילת המכרז.

מפעל של אלסטום בצרפת
מפעל של אלסטום בצרפתצילום: BLOOMBERG NEWS

הליך ה–BAFO מאפשר לחברה המזמינה, רכבת ישראל במקרה של מכרז הקרונות, "לחתוך" את מחירי הספקיות בכמה אחוזים נוספים. המציעות במכרזים מסוג זה מתכוננות מראש במקרים רבים לתת הנחה במחיר במקרה הצורך ואף מקציבות לכך נתח מהסכום שהן דורשות.

יש הסבר נוסף להימנעות הרכבת מההליך, והוא העמידה של שתי ההצעות הכספיות שקיבלה מאלסטום וסימנס במסגרת האומדן שערכה הרכבת מראש. עם זאת, גם במקרים שבהם אין חריגות מהאומדן מקובל לערוך BAFO, וכל מקרה נבחן לגופו.

בתשובה על שאלת TheMarker אם אם היה קשר בין העיתוי בו פורסמה זכיית סימנס לבין ההודעה על המיזוג כמה שעות לאחר מכן, אמרו ברכבת ישראל כי לא היה כל קשר בין הדברים.

כך או כך, הוויתור על המשא ומתן הסופי במכרז של מיליארדי שקלים שקול באופן תיאורטי להפסד של עד עשרות מיליוני שקלים לרכבת ישראל. ואולם, החלטה על קיום הליך התמחרות סופי בין סימנס לאלסטום היתה גורמת למכרז הקרונות לגלוש אל אחרי הבשורה על שילוב הכוחות בין הגרמנים לצרפתים. במקרה כזה, היה נוצר מצב אבסורדי שבו מבקשת הרכבת משתי החברות המתמזגות להתחרות זו בזו.

ברכבת ישראל עקבו בחודש האחרון אחר הפרסומים מחו"ל בדבר המגעים בין שתי החברות האירופיות. בשלב זה היועצת המשפטית של הרכבת בוחנת אם יש צורך לתת את הדעת על השלכות העסקה הגרמנית־צרפתית.

מנכ"ל אלסטום, אנרי פופר־לפארג' (מימין), ומנכ"ל סימנס, יו קייזר, במעמד ההכרזה על המיזוגצילום: STEPHANE MAHE/רויטרס

עבור הרכבת, המיזוג עלול להיות למטרד

מה שכבר ידוע הוא שהרכבת, וכן גופים אחרים כמו משרד התחבורה, נ.ת.ע, הרשפ"ת ועוד, יצטרכו לגבש עמדה לקראת המכרזים הרכבתיים העתידיים בארץ. בין הפרויקטים הצפויים בשנים הקרובות נמצאים הקווים הבאים של הרכבות הקלות בישראל — שניים בתל אביב, שניים בירושלים ואחד בחיפה. לכך ניתן להוסיף את המכרז הבא של רכבת ישראל בפרויקט החלפת מערכות התקשורת והאיתות.

לפי הערכות, יחלפו עוד כשנה וחצי עד שהמיזוג בין סימנס לאלסטום יוכל להיכנס לתוקף. הערכה זו מבוססת על מורכבותו של ההליך הרגולטורי הארוך המצפה לחברות בחו"ל, בדרך לאישור עסקת המיזוג הדרמטית על ידי רשות ההגבלים העסקיים האירופית.

לפני כחודשיים דווח בתקשורת העולמית כי סימנס מנהלת מגעים למיזוג דווקא עם בומברדיה הקנדית. בעקבות דיווחים אלה פנתה בזמנו הרכבת לנציגויות הישראליות של שתי החברות בשאלה אם אכן מתקיימים מגעים. לא ברור אם פנייה דומה נעשתה לאלסטום ולסימנס לאור הדיווחים העדכניים בחודש האחרון לקראת העסקה בין שתי החברות.

בומברדיה התמודדה בעצמה במכרז הקרונות, והודחה ממנו לפני כשבועיים, לאחר שנפסלה במפתיע בשלב הניקוד הטכני, כמו שלוש חברות נוספות שהתמודדו — שטדלר השוויצרית, היטאצ'י היפנית וסקודה הצ'כית. אי־עמידתן של ארבע החברות ברף המינימלי של ציון 60% בשקלול האיכותני — ובעיקר שטדלר ובומברדיה, שהיא ספקית הצי הנייד העיקרית של רכבת ישראל — הפתיעה בכירים בענף התחבורה בישראל, במשרדי הממשלה ואף ברכבת ישראל עצמה.

המיזוג בין שתי החברות הדומיננטיות עלול להוות מטרד נוסף עבור רכבת ישראל, נ.ת.ע ויתר הגופים הרלוונטיים, מכיוון שהם יהפכו לתלויים אסטרטגית בספקית גדולה אחת במקום שתיים. לאחר השלמת העסקה, למכרזים תיגש ישות מאוחדת של סימנס־אלסטום, שתוכל כנראה להציע גם את המוצרים מהפיתוח המקורי של סימנס וגם את אלה שאלסטום פיתחה בנפרד עד כה.

במסגרת העסקה הגלובלית, הנכסים של סימנס בענף הרכבות יימכרו לתוך חברת אלסטום, שתשנה את שמה לסימנס־אלסטום, ויהיו לה שני מטות עולמיים — לרכבות בפריז ולמערכות בברלין.

מסימנס ישראל נמסר בתגובה: "למיזוג הצפוי לא תהיה השפעה על אספקת הקרונות של סימנס במכרז של רכבת ישראל. הרכבות יסופקו ויתוחזקו בהתאם להתחייבויות סימנס במכרז. סימנס ממשיכה ותמשיך להתמודד ולהוציא לפועל מכרזים רלוונטיים עבורה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker