חודשה הזרמת הגז ממאגר תמר

בשלב ראשון צפויה חזרה לאספקה של מחצית מכמות הגז הרגילה, וביום חמישי תחזור השותפות להזרמה מלאה של הגז ■ בהמשך יתחדשו עבודות התחזוקה המתוכננות והאספקה תרד שוב ל-50%

אורה קורן
פעילות ריתוך על האסדה לתיקון הסדק בצינור
פעילות ריתוך על האסדה לתיקון הסדק בצינורצילום: נובל אנרג'י

הזרמת הגז ממאגר תמר חודשה הבוקר (ד') ללקוחות שותפות תמר. חברת החשמל כבר קיבלה את הגז, שזורם בעוצמה נמוכה, ועד מחר צפויה העוצמה לחזור לרמתה הרגילה.

משותפות תמר נמסר הבוקר כי "חודשה אספקת הגז ממאגר תמר והפעילות על האסדה מתנהלת כסדרה. כעת מזרים המאגר כמחצית מהכמות המקסימלית אותה הוא מפיק בעת שגרה. ביממה הקרובה יוגדל באופן הדרגתי היקף הגז המוזרם מן האסדה אל החוף עד שישוב לרמתו המקסימלית".

ממשרד האנרגיה נמסר אתמול כי בשלב ראשון צפויה חזרה לאספקה של מחצית מכמות הגז הרגילה, וביום חמישי, לאחר שיסתיימו עבודות התחזוקה שתוכננו מראש, תחזור השותפות להזרמה מלאה של הגז. עם זאת, בשבוע הבא יתחדשו עבודות התחזוקה שתוכננו מראש - והאספקה תרד שוב ל-50% מהכמות הרגילה. עבודות התחזוקה תוכננו לחגים, בהם הביקוש לחשמל נמוך יחסית.

בנוסף, נערך משרד האנרגיה לחידוש מלאים של סולר וגפ''פ, שנעשה בהם שימוש לא מתוכנן במשבר הנוכחי. מקורות בענף הביעו שביעות רצון מכך שלמרות שהפסקת הזרמת הגז נמשכה כשבוע לא נרשמו הפסקות חשמל, מה שמעיד על כך שהמערכות השונות הצליחו להתמודד עם התקלה.

פגיעה בתדמית ספקיות הגז

חידוש הפעילות על האסדה והפקת הגז הטבעי מן המאגר התאפשר לאחר שהושלמו עבודות התיקון שנעשו על גבי האסדה מאז נתגלה לפני שישה ימים סדק באחד מצינורות מערכת האוורור. עם גילוי הסדק חברו יחד מפעילת האסדה נובל אנרג'י וכל שותפויות תמר לתיקון התקלה, ולשם כך הוטסו חלקי חילוף ייעודים מטקסס שבארה״ב. במקביל, נמשכו עבודות השדרוג והתחזוקה שתוכננו לפני התקלה.

התקלה מהווה פגיעה בתדמית ספקיות הגז, שלא הצליחו להבטיח את הזרמתו השוטפת ללא תקלות. על רקע זה ציינו בשותפות תמר כי בארבע וחצי שנות פעילותו איפשר הגז הטבעי ממאגר תמר הוזלה משמעותית של עלויות האנרגיה בישראל ותרם להפחתה של עשרות אחוזים בהיקפי זיהום האוויר בארץ. עוד מסרו בשותפות כי פרויקט תמר זוכה בשנים האחרונות להערכה רבה בקרב גורמי מקצוע בינלאומיים, והוא נחשב לפורץ דרך בהיבטים של מהירות הפיתוח ואמינות האספקה.

השבוע החולף המחיש שוב את הצורך לעודד ריבוי מקורות אנרגיה ואת החשיבות בפיתוח מאגרים נוספים של גז טבעי וכמה צינורות להזרמתו למשק, כדי להימנע מהשבתה הנובעת מתקלה במאגר בודד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker