זרימת הגז ממאגר תמר צפויה להתחדש הלילה; צפו בסדק שגרם לתקלה

בשותפות תמר מעריכים שאם כלל הבדיקות ההנדסיות והבטיחותיות יעברו כשורה ולא יהיו עיכובים בלתי צפויים, הלילה יחל לזרום גז בצינור - ואספקת הגז ללקוחות תחודש לפנות בוקר

אורה קורן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיקום התקלה בצינור
מיקום התקלה בצינורצילום: נובל אנרג'י

זרימת הגז ממאגר תמר צפויה להתחדש הלילה, במידה שכל בדיקות התקינות של המערכת יסתיימו בהצלחה. השותפות בתמר החלו להודיע לחלק מהלקוחות כי הזרמת הגז תתחדש בשעות הלילה המאוחרות, ומחר הגז כבר יגיע ללקוחות. עם זאת, מקורות מקורבים לשותפות הסתייגו וציינו כי כיוון שמדובר במערכת מורכבת הכוללת בארות בעומק 1,700 מטר, צנרת של 150 קילומטר ואסדה גדולה, ייתכן שהחזרה לשגרה תהיה מאוחר יותר.

הסדק בצינור תמר
הסדק בצינור שגרם לתקלה צילום: נובל אנרג'י

אספקת הגז ממאגר תמר הופסקה במהלך החג, בעקבות סדק שהתגלה בצנרת הפליטה המשמשת לשחרור גז טבעי ולחץ מפלטפורמת ההפקה. בעקבות איתור הסדק, מפעילת הקידוחים בתמר, נובל אנרג'י האמריקאית, החליטה להפסיק באופן מבוקר את אספקת הגז למשק. התקלה התגלתה בעת עבודות שדרוג התשתית שביצעה נובל בפלטפורמה, הממוקמת כ-25 ק"מ מערבית לאשקלון.

בממשלה נערכו לחידוש האספקה גם באיחור של כמה ימים נוספים, בשבוע הבא. עיקר ההיערכות של המשק היתה למעבר לסולר, בעיקר בתחנות החשמל אך גם במפעלים. הסולר מזהם יותר ויקר יותר, ובין הצדדים צפויה הידיינות על הפיצוי שתשלם השותפות לצרכני הגז.

ממשרד האנרגיה נמסר כי בשלב ראשון צפויה חזרה לאספקה של מחצית מכמות הגז הרגילה. יממה לאחר מכן יסתיימו עבודות התחזוקה שתוכננו מראש באסדה וביום חמישי תחזור השותפות להזרמה מלאה של הגז. עם זאת, בשבוע הבא יתחדשו עבודות התחזוקה שתוכננו מראש והאספקה תרד שוב ל-50% מהכמות הרגילה. עבודות התחזוקה תוכננו לחגים, בהם הביקוש לחשמל נמוך יחסית.

משותפות תמר נמסר: "צוות המבצעים של נובל אנרג׳י הנמצא על גבי אסדת תמר, בשיתוף צוות נובל בישראל ובארה״ב ויתר שותפות תמר, נערכים להשלים את העבודות לתיקון התקלה שנתגלתה לפני חמישה ימים. הפעולות לחידוש אספקת הגז מהמאגר מתנהלות לשביעות רצון הגורמים ההנדסיים והטכניים, עומדות בלוח הזמנים שנקבע מראש ומתואמות עם כלל הגורמים הרלוונטיים בממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker