צילומים בלעדיים: סדקים במעטפת הבטון של צינור הגז מתמר - מתחת למים

נובל אנרג'י: "הצינור מעביר את הגז בצורה תקינה ובטוחה; מטרת מעטפת הבטון היא הוספת משקל לצינור לשם מניעת ציפה, ואין לה משמעות באשר לתקינותו"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צינור תת-ימי, קידוח תמר
מעטפת הצינור התת ימי, קידוח תמר צילום: אודי חקים

בשעה שאספקת הגז למשק ממאגר תמר עדיין לא חודשה בעקבות תקלה בפלטפורמת ההפקה, צילומים שהועברו ל-TheMarker מצביעים על סדקים במעטפת הבטון של צינורות הולכת הגז.

בתמונות, שצולמו על ידי הצוללן אודי חקים לא הרחק מאסדת תמר, נראים בקיעים בצינור ההולכה. לפי הצוללן, התמונות צולמו בעומק של 60-80 מטר. כרגע לא ברור האם הבקיעים מורים על הפרה כלשהי של תקנות איכות הסביבה או תקנות משרד האנרגיה – והאם יש בכך סכנה סביבתית או תפעולית. יצוין כי לצילומים אין קשר לתקלה במאגר - שהתרחשה באסדת הקידוח.

>> צפו בסרטון שצילם הצוללן אודי חקים (החל בדקה 02:00)  

צינור תת-ימי, קידוח תמרקרדיט: צינור תת-ימי, קידוח תמר

לדברי חקים: "אני צולל למטרת גילוי ספינות טבועות במי הים התיכון. בסונאר, הצינור נראה כמו ספינה טבועה בעומק של 60 מטר. בירידה גילינו שמדובר בצינור שסביבו שפע רב של בעלי חיים. זה הדבר הכי קרוב לריף באזור אשקלון ואשדוד".

מפחדים, מצפצפים ודואגים לכסת"ח - למה באמת אין צינור שני מתמר? | אבי בר-אלי

צינור הולכת הגז מתמר צילום: אודי חקים

תמר, ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל, החל לספק גז במארס 2013 ולאחרונה גם החל ביצוא גז לירדן. במועד גילויו הכיל המאגר כ-310 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי, כולל מאגר הלוויין תמר SW, ו-13 מיליון חביות קונדנסט (חומר לוואי להפקת הגז, המשמש לזיקוק נפט מסוג ברנט). מאז תחילת ההפקה כבר סיפק המאגר גז בהיקף של כ-35-40 BCM למשק.

מנובל אנרג'י נמסר: "החברה מנטרת בצורה קבועה את מצב הצינור כחלק מתכנית העבודה המאושרת, ומדווחת על בסיס שוטף לגורמים המוסמכים על כל היבט הנוגע למערכת האסדה והצנרת. מטרת מעטפת הבטון שבתמונה היא הוספת משקל לצינור לשם מניעת ציפה, ואין לה משמעות באשר לתקינותו. לכן, הצינור מעביר את הגז בצורה תקינה ובטוחה".

ממשרד האנרגיה נמסר כי "הצינור נבדק באופן שוטף פעם בשנה באמצעות סקר ימי ונמצא תקין. מהתמונות נראה כי בהחלט מדובר במעטפת בטון שנועדה להוספת משקל לצינור בלבד לשם מניעת ציפה ואין לבטון זה משמעות מבחינת תפקוד הצינור".

טרם התקבלה תגובת המשרד להגנת הסביבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker