הכבישים נעשים פקוקים עוד יותר: עלייה של 4.4% בקילומטראז' הלאומי

ניסיון המדינה להקים תשתיות שיענו על הביקוש העולה מצד הנהגים נועד לכישלון מראש ■ בהיקף הנסיעות הממוצע לרכב נרשמה ב–2016 ירידה, שאותה ניתן להסביר בריבוי רכישות מכונית שנייה, שלישית ואף רביעית למשפחה - שנוסעות פחות מהרכב הראשי בבית

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקים ביציאה מירושלים
פקקים ביציאה מירושליםצילום: גיל כהן-מגן

עומסי התנועה בישראל, שהיא המדינה בעלת הכבישים הצפופים ביותר במדינות OECD, רק מחריפים והולכים. ב–2016 הסתכמה הנסועה (הקילומטראז') של כלי הרכב בארץ בכ–57 מיליארד ק"מ, המהווים עלייה של 4.4% לעומת 2015 — כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו אתמול.

הנתונים מצביעים על המשך המגמה הרב־שנתית של גדישת הכבישים במכוניות, כאשר מאז שנת 2000 הקילומטראז' הלאומי של כלל נהגי ישראל זינק ב–57%. במקביל, מצבת כלי הרכב גדלה ב–77%.

ישראל נמצאת בשנים האחרונות בתנופת תשתיות, אך גם לקצב המואץ של סלילת כבישים חדשים והרחבת כבישים קיימים אין סיכוי לעמוד בקצב הגידול בביקוש מצד הנהגים. מאז תחילת המילניום, אורך הכבישים גדל ב–18% ושטחם גדל ב–42%.

עם זאת, ב–2016 חלה ירידה מתונה של 0.3% בנסועה השנתית הממוצעת של כל רכב. ירידה זו לא הצליחה להפחית את הפקקים, כתוצאה מעלייה של 4.7% במספר כלי הרכב שהיו פעילים באותה השנה — 3.24 מיליון כלי רכב מנועיים בישראל, מתוכם 2.73 מיליון כלי רכב פרטיים. את הירידה בהיקף הנסיעות הממוצע לרכב ניתן להסביר בריבוי רכישות מכונית שנייה, שלישית ואף רביעית למשפחה — מכוניות שנוסעות פחות מהרכב הראשי בבית.

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי כלי רכב חדשים נוסעים יותר. "ככל שכלי הרכב חדש יותר, כך הנסועה השנתית הממוצעת שלו גבוהה יותר. הנסועה השנתית הממוצעת של כלי רכב פוחתת והולכת ככל ששנת העלייה לכביש מוקדמת יותר", כתבו עורכי הסקירה בלמ"ס.

לדוגמה, כלי רכב פרטי בקבוצת גיל 0–2 נסע בשנה שעברה 21.5 אלף ק"מ בממוצע, לעומת 17.2 אלף ק"מ בלבד בקבוצת גיל 3–6.

בנוסף, הלמ"ס מאששת את הטענה הידועה שרכבי ליסינג נוסעים יותר ממכוניות בבעלות פרטית. ב–2016, הנסועה השנתית הממוצעת של מכונית בבעלות חברת ליסינג, שעלתה על הכביש בשלוש השנים האחרונות, היתה 29.7 אלף ק"מ. זאת, לעומת 17.5 אלף ק"מ בלבד למכונית בבעלות פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker