המדינה צימצמה את התמיכה בדן - אך תמשיך לשלם לה מאות מיליונים עודפים

במסגרת הסכם סובסידיה חדש, שיפוג ב-2025, תידרש דן לעמוד בתנאי רמת שירות במכרזים ולהפעיל 126 אוטובוסים חשמליים בתוך שנתיים ■ התקציב שתעביר המדינה לדן יהיה נמוך במיליארד שקל לעומת ההסכם הקודם

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס דןצילום: עופר וקנין
אורן דורי

אחרי כמעט שנתיים של מו"מ בין משרדי האוצר והתחבורה לבין חברת דן, היום (א') נחתם הסכם סובסידיה חדש למפעילת התחבורה הציבורית עד ל-2025. דן תצטרך לעבור תהליך התייעלות, מכיוון שהיקף הכספים שתעביר לה המדינה יצטמצם בכ-100 מיליון שקל לשנה לעומת ההסכם הקודם, שהסתיים כבר בתחילת שנה שעברה.

לפי ההסכם החדש, דן תזכה להכנסות שנתיות בהיקף של כ-900 מיליון שקל – סכום שכולל מימון ממשלתי עבור הפעלת שירותי תחבורה ציבורית (כ-300 מיליון שקל), מימון להצטיידות באוטובוסים חדשים (כ-100 מיליון שקל) וכן את פדיון התשלומים מהנוסעים (כ-500 מיליון שקל). ההסכם כולל גם תשלום תמריצים לחברה בגין גידול במספר הנוסעים.

ההסכם נחתם לתקופה של עשור ויחול רטרואקטיבית מינואר 2016 - אז פקע ההסכם הקודם של דן מול המדינה. במצטבר, החיסכון לתקציב המדינה יגיע לכמיליארד שקל למשך עשר שנים לעומת ההסכם הקודם.

על פי הסעיף המרכזי בסובסידיה החדשה, התשלום לדן ייעשה לפי ק"מ נסיעה בפועל, ורק בכפוף לביצוע הנסיעות המדווחות - כפי שניתן לכלל החברות הפרטיות בענף התחבורה הציבורית. עם זאת, דן תמשיך ליהנות מפריווילגיות בהשוואה לחברות כמו קווים, סופרבוס, אפיקים ונתיב אקספרס. לפי חישובי המדינה, הסובסידיה התפעולית ששולמה עד כה לדן גילמה עלות ציבורית עודפת של כ-150 מיליון שקל מדי שנה. כלומר, גם לאחר צמצום הסובסידיה ב-100 מיליון לשנה, תמשיך דן ליהנות מ-50 מיליון שקלים עודפים בכל שנה - ובסך הכל 500 מיליון לכלל תקופת ההסכם.

שלא כמו בעבר, דן תצטרך לעמוד באותם תנאים של רמת שירות כמו החברות הפרטיות שניגשות למכרזים של משרד התחבורה להפעלת אשכולות קווים. לשם כך סוכם על מנגנון התחשבנות וקנסות לחברה במקרים של אי-עמידה בהיקף השירות הנדרש ואי-ביצוע נסיעות. בהסכם הסובסידיה שנחתם מול דן במאי 2007 הובטחה לחברה סובסידיה כללית, ללא פיקוח דרך מערכת ממוחשבת.

הסיבה העיקרית לתנאים המיוחדים שמקבלת דן היא מעמדה המונופוליסטי במרחב תל אביב, והפעלת קווי האוטובוסים שלה שלא על בסיס תחרותי - בפטור רב שנים ממכרז ומסיבות היסטוריות. מנגד, דן טוענת למאפיינים ייחודיים של הפעלת מערך היסעים בתל אביב, שכרוך בעלויות כבדות לעומת ערים אחרות - בין היתר בגלל עלויות קרקע גבוהות יותר וכן גודש חמור יותר בצירי התנועה.

במעמד חתימת ההסכם עם דן הודה שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כי היעדר נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) בתוך ערי גוש דן הוא מכשול לקיום תחבורה ציבורית תקינה, והתחייב להאיץ את קצב הטיפול בנושא. משרד התחבורה מנהל פרויקט לרישות מטרופולין תל אביב בנתיבים ייעודיים לאוטובוסים, אך מרבית ראשי הערים מסרבים להתחיל את העבודות בשטח לפני הבחירות המקומיות שיתקיימו בשנה הבאה, מחשש למחאות מצד התושבים.

אוטובוס חשמלי של דןצילום: עופר וקנין

126 אוטובוסים חשמליים תוך שנתיים

ההסכם החדש עם דן כולל בין היתר את חובתה להצערת צי האוטובוסים, כולל הפעלה של 126 אוטובוסים חשמליים בתוך כשנתיים. 20 אוטובוסים חשמליים ראשונים יחלו לפעול  כבר בחודשים הקרובים.

לפי ההסכם, האוטובוסים שבהם תסיע דן את נוסעיה יהיו בני 10 שנים לכל היותר עבור אוטובוסים עירוניים ועד 12 שנה לאוטובוסים דו-מפרקיים - במקום 15 שנים כיום. עוד התחייבה דן לאפשר עלייה מכל דלתות האוטובוס בקווי החברה בגוש דן, מיד עם הסדרת הנושא בחקיקה.

חברת דן, מפעילת התחבורה הציבורית השנייה בגודלה בישראל אחרי קואופרטיב אגד, מסיעה כיום כ-145 מיליון נוסעים בשנה, שמהווים כ-25% מכלל הנוסעים של התחבורה הציבורית בישראל. החברה מבצעת כ-2.8 מיליון נסיעות אוטובוס בשבוע. צי האוטובוסים של החברה מסתכם כיום ב-1,250 אוטובוסים, מתוכם כ-140 אוטובוסים מפרקיים ו-80 מטרוניות בחיפה.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, התייחס לחיסכון לקופת המדינה לעומת הסכם הסובסידיה הקודם מול דן. "החיסכון יופנה לשיפור רמת השירות לנוסעים, הכולל אוטובוסים חדישים, תוספות קווי שירות חדשים והגברת תדירות בקווים הקיימים ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות".

המנהל היוצא של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן, הוסיף כי "ההסכם מגלם בתוכו את כל המרכיבים שיגבירו את השימוש בתחבורה הציבורית, ויהפכו אותה מהירה, נוחה ויעילה יותר".

יו"ר חברת דן, שמואל רפאלי, ומנכ"ל חברת דן, עופר זילביגר, אמרו כי ההסכם החדש מבטיח את היציבות הכלכלית של החברה לשנים הקרובות והוסיפו כי ההסכם מעיד על המחויבות של משרד התחבורה ודן לשיפור התחבורה הציבורית.

הסכם עם אגד – בעוד חצי שנה לפחות

במשרדי האוצר והתחבורה הצהירו בעבר כי הם אינם מתכוונים לאפשר לדן או לאגד להמשיך להפעיל את קווי האוטובוסים שלהם ללא הליך תחרותי, וכי בכוונת המדינה להוציאם למכרזים פתוחים בהליך מדורג שיתחיל ב–2021 ויושלם ב–2026. כוונה זו נתקלה בהתנגדות מצד דן ואגד, שצפויים לנהל על כך מאבק לקראת 2020.

בהסכם הסובסידיה החדש בדן אין התייחסות מפורשת לעתיד הקווים בתל אביב לאחר 2020 – ושני הצדדים ישמרו על טענותיהם בנושא לקראת הדיונים שייפתחו לקראת תאריך זה. עד אז לא תחויב דן למסור חזרה לידי המדינה קווי שירות נוספים שהיא מפעילה בתל אביב וסביבתה — מעבר לאלה שכבר מסרה מ–2002 במסגרת הרפורמה בתחבורה הציבורית.

המשא ומתן המקביל של המדינה מול אגד מוגדר כמורכב עוד יותר מזה שנוהל מול דן בשנתיים האחרונות, בין היתר בשל מצבו הכספי הרעוע של קואופרטיב התחבורה. לפי הערכות במשרדי הממשלה, הסכם מול אגד לא צפוי להיחתם בחצי השנה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker