החבר מעפולה בחשמל, אחיו בגז: מפעל הג'ובים של מקורבי שטייניץ - דינמו - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החבר מעפולה בחשמל, אחיו בגז: מפעל הג'ובים של מקורבי שטייניץ

מצעד החשודים בפרשת הצוללות מספק חלון הצצה למפעל הג'ובים שנוהל תחת שר האנרגיה, יובל שטייניץ – ומסביר מדוע המשטרה חושדת כי המפעל הזה היה חלק ממנגנון שוחד מתוחכם

196תגובות
יובל שטייניץ
מרק ישראל סלם

יוסי אנגלנדר מעולם לא עבד בשוק האנרגיה. הוא לא נחשף לתעלולי חברת החשמל, לא קרא חוזים לרכישת גז טבעי - וספק אם התקין פאנלים סולאריים על גג ביתו. אנגלנדר הוא בכלל בעלים של חברת נדל"ן משפחתית, המתמחה במיזמי תמ"א 38. ואולם לפני שנה נבחר דווקא הוא לאייש את אחד התפקידים הרגישים במשק.

באוגוסט 2016 מינה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את אנגלנדר לאחד מחמשת חברי מליאת רשות החשמל. חברי המליאה מאשרים את תעריף החשמל, מפקחים על חברת החשמל וקובעים את התנאים לחלוקת רישיונות ייצור חשמל בשווי של מיליארדי שקלים. הם גם אלה שמחליטים אם תעריף החשמל שמשלם הציבור בישראל יכסה את העלות של חוזי הגז במשק. כלומר, חמשת הנבחרים האלה מסוגלים להשפיע על מחיר הגז במשק, באמצעות פסילת חוזה גז מנופח שנחתם בין כל יצרן חשמל במדינה לבין המונופול של דלק ונובל אנרג'י, למשל.

>> הנס הפוליטי של שטייניץ: כיצד מצליח איש שלום עכשיו להתברג בצמרת הליכוד כבר 20 שנה?

הכוורת של שטייניץ
אינפוגרפיקה: תמר כרמלי

כך, כשמליאת רשות החשמל הקודמת סירבה ב-2015 לאשר חלק מחוזי הגז שעליהם חתמו יצרני חשמל מול מונופול מאגר תמר, בטענה כי המחיר שסוכם בהם גבוה מדי, שטייניץ וראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליטו לפרק את רשות החשמל, לפטר את כל חברי המליאה - ולהכפיף את הרשות לשטייניץ.

במלים אחרות, חשיבותם של חברי המליאה עבור תוכניות הממשלה במשק האנרגיה, ובראשן מתווה הגז, היתה עד כדי כך קריטית שקידומן חייב את עריפת ראשיהם של אנשי רשות החשמל במהלך אלים - שאף הגיע מאוחר יותר לפתחו של בג"ץ. 

בה בעת, מכיוון שאותם נציגים אחראים לחלוקת כספי ציבור במיליארדי שקלים מדי שנה, נודעת חשיבות מיוחדת למקצועיותם של חברי מליאת רשות החשמל  ולשמירה על חוסר תלות שלהם בדרג הפוליטי. כיצד נופל הקבלן של שטייניץ תחת הגדרות אלה?

אנגלנדר מתואר בפי מקורבים לרשות כאדם חיובי, שאינו קשור כלל לפרשות השחיתות שנחקרות. הוא סקרן, שוקד על החומר, נעים הליכות - אלא שלא תכונות אלה הביאו אותו למליאת רשות החשמל. מה שהביא אותו לתפקיד היה היכרותו המוקדמת עם רמי טייב, יד ימינו הפוליטית של שטייניץ, שנעצר בשבוע שעבר בחשד לעבירות שוחד במסגרת הסתעפות פרשת הצוללות (תיק 3000).

מה חיפש יועץ השר בבית הקפה בפ"ת?

רמי טייב בדיון להארכת מעצרו
תומר אפלבאום

טייב ואנגלנדר מכירים זה את זה שנים, עוד מימיהם בעפולה. מי שהכיר היכרות עמוקה יותר את טייב היה אחיו של יוסי אנגלנדר - צבי, עורך דין תושב העיר. כך, בעוד טייב פנה לעולם הפוליטי, שימש יו"ר סניף הליכוד בעפולה ונהפך פעיל בולט בפוליטיקה המוניציפלית - האחים אנגלנדר בחרו בעסקים.

משנכנס טייב למשרד האנרגיה ביחד עם שטייניץ, די היה בהיכרות המוקדמת הזאת כדי להביא אותו לשבץ את יוסי בתפקיד הרגיש של חבר מליאת רשות החשמל - ואת אחיו, צבי, למנות כחבר במועצת הגז הטבעי שבמשרד האנרגיה.

כן, אח אחד חבר בגוף הרגולציה של שוק החשמל - ואח שני הוא הרגולטור בשוק הגז. טייב מעלה שם, ועדת המינויים בשירות הציבורי מאשרת - ושטייניץ חותם, אף שספק אם הכיר בכלל את האדם שעל מינויו חתם.

האם מעורבותו של טייב הסתכמה באיוש משרות פנויות - או שמא גלשה גם ל"פינוי" המשרות האלה? בנובמבר 2015 - ערב כינוסה של ועדת הרפורמות בכנסת, כדי שתדון בפירוק רשות החשמל ובהדחת היו"ר שלה, אורית פרקש־הכהן - נערכה פגישה רבת משתתפים בבית הקפה קפית שברחוב העצמאות בפתח תקוה.

את המיקום בחר יו"ר ועדת הרפורמות דאז, ח"כ אלי כהן (כולנו), וב–8:30 בבוקר התקבצו בו כלל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים למהלך - החל במנכ"ל משרד האנרגיה וכלה ביועצת המשפטית של ועדת הכלכלה. לצדם ישב בבית הקפה גם טייב.
מה ליועץ הפוליטי של השר ולהליך מקצועי של הדחת רגולטור? מה לו ולמינוי חבר ילדות למליאת רשות החשמל? והאם יש קשר בין מינוי אנשי טייב למוקדי כוח במשק האנרגיה, לבין העובדה כי קודמו בלשכת שטייניץ, דוד שרן, כיהן באותה עת כראש לשכתו של נתניהו?  

אגב, הדמות שתיכננו שטייניץ וטייב למנות ליו"ר רשות החשמל וליו"ר מליאתה היתה תמוהה לא פחות. לתפקיד הרגיש ועמוס הלחצים הזה ייעד השר את נח הקר, סגן צעיר (34) באגף התקציבים במשרד האוצר.

במשך ארבע שנים היה הקר אחראי על תקציב הביטחון. הוא עזב את האגף על רקע ביקורת על היד הנדיבה לכאורה שהפגין כלפי הדרישות התקציביות של צה"ל. מינויו לרשות נפסל לאחר ש-TheMarker חשף כי אינו עומד בדרישות הסף לתפקיד.  

אורית פרקש-הכהן
אייל טואג

מדו"ח המבקר - לדירקטוריון מעצ

טייב נכנס בשנים האחרונות לנעליו של שרן - יד ימינו של שטייניץ זה 20 שנה, שנעצר אף הוא בהסתעפות פרשת הצוללות. במסגרת תפקידו כיועץ הפוליטי של השר, היו טייב ושרן אחראים למינויים בחברות הממשלתיות המצויות תחת סמכות השר. כך, בין היתר, פעל טייב כדי למנות את פעיל הליכוד הירושלמי משה קלצ'ין לתפקיד יו"ר דירקטוריון תש"ן, וכך פעל למנות ליו"ר דירקטוריון נתג"ז (נתיבי גז) את אופיר בשן, קרוב משפחתה של הגר קאופמן, רעייתו של שרן.

טייב ושרן נעצרו בשבוע שעבר בחשד כי שילשלו לכיסם כספים שמקורם בעד המדינה בפרשה, מיקי גנור - ככל הנראה, בתמורה להדלפות ולקידום ענייניו בממשלה. אלא שלפי דיווחים שונים בתקשורת, חוקרי המשטרה התעניינו גם במינויים שקידמו השניים בממשלה, ובחשד כי השיבוצים לתפקידים הציבוריים נעשו משיקולים לא עניינים לכאורה.

הצלע השלישית במשולש המקורבים ביותר לשטייניץ - ומי שנחשב למושך בחוטים מאחורי הקלעים של לשכתו - הוא גיסו של השר, גרי חכים (נשות השניים הן אחיות).
חכים, שעוכב ביום ראשון לחקירה, נחשב במשך שנים הגב הפוליטי של שטייניץ במרכז הליכוד - בזכות קשריו בסניף הירושלמי של המפלגה. במקביל, טווה חכים רשת קשרים גם בענף התשתיות, והוא נחשב פעיל דומיננטי בענף. 

שמו של חכים כבר השתרבב בעבר לפרשות שבהן נקשר שמו של שטייניץ. ב–2010  חשף "הארץ" כי חכים מחזיק בחברת ניקיון ותחזוקה בשם מרחב, שסיפקה שירותים שונים לחברי כנסת, ובהם שטייניץ, תוך ניגוד עניינים לכאורה.

אלון רון

באותה שנה חשף ערוץ 10 כי חכים הועסק כ"יועץ" על ידי חברת הקבלן שפיר הנדסה, בעת ששר האוצר דאז, שטייניץ, התיר לשפיר להביא לישראל עובדים זרים בהיקף חריג - בניגוד לעמדת פקידיו. שתי הפרשות הסתיימו בלא כלום, בעוד שטייניץ וחכים מכחישים כל פסול במעשיהם.

במארס חשף TheMarker כי הנהלת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ) בחרה בעו"ד דנה חכים, בתו של חכים ואחייניתו של שטייניץ, לתפקיד מזכירת דירקטוריון החברה הממשלתית. חכים נקלטה במעצ לפני כעשור, בעת כהונתו של המנכ"ל לשעבר אלכס ויז'ניצר (מכוכבי פרשות ישראל ביתנו ומעצ), במחלקה המשפטית, כעובדת חברת כוח אדם. בחלוף ארבעה חודשים בלבד היא נמשכה לשורות החברה כעובדת מן המניין, ומונתה לתפקיד ממונה באגף השיווק והפיתוח העסקי.

כעבור תקופה חזרה חכים לאגף לייעוץ המשפטי של החברה בתפקיד מנהלת מחלקה, ושם היתה כפופה לעו"ד סימה לוי. ללוי, שכיהנה באותה העת כסגנית היועץ המשפטי, קשרים משפחתיים ענפים - היא בתו של השר לשעבר דוד לוי, וכן אשתו של שרון שלום, יד ימינו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

ניצול שיטת "הדלת האחורית" לצורך מינוי מקורבים שלא על דרך מכרז כבר הועלה על הכתב בדו"ח מבקר המדינה - אך הדו"ח לא הובא לידיעת דירקטוריון נתיבי ישראל בעת שדן במינויה של חכים.

מחאת הקוטג' - משני עברי המתרס

אילן אסייג

ככל הידוע, חכים נחקר בחשד לתיווך לשוחד. יחד עמו עוכב לחקירה גם אביעד שי, יועצו לשעבר של שטייניץ, בעת שכיהן כשר האוצר. לפי החשד, השניים היו מעורבים ב-2014 במנגנון הזרמת כספים אסורים לקמפיין הפריימריז של שטייניץ. זאת, לצד יועצו האסטרטגי של שטייניץ באותם ימים, צחי ליבר, שנעצר בשבוע שעבר בפרשה - והודה לכאורה כי תיווך בהעברת כספים בין עד המדינה בפרשה, גנור, לבין מקורבי שטייניץ.

שי שימש גזבר הקמפיין של שטייניץ. לפי החשד הוא נדרש "להלבין" צ'קים שמקורם באנשי עסקים פרטיים, דרך תקציב הקמפיין, לכאורה תוך יצירת מצג שווא שלפיו הכספים שימשו שכר טרחה.

לאחר מינויו לשר האוצר ב-2010, שיבץ שטייניץ את שי כיועץ מקצועי בלשכתו. באוגוסט 2011 הפתיע שי כשעזב את הלשכה כדי לשמש עוזרה האישי של זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס בישראל, בדיוק עם פרוץ מחאת הקוטג' - שנולדה, בין היתר, בעקבות מדיניות התמחור האגרסיבית של אייפקס בתנובה. לאחר שהשלים את ההתמחות בראיית חשבון, מונה שי אשתקד לסמנכ"ל הכספים של קבוצת זאפ, שאף היא בשליטת אייפקס.

ממשרד האנרגיה ומרשות החשמל נמסר כי "המינויים מתבצעים בהחלטת ממשלה, בהמלצת השרים, לאחר אישור ועדת המינויים".

באת כוחו של שי, עו"ד זיווה אגמי־כהן, מסרה בתגובה: "מרשי שיתף פעולה באופן מלא עם חוקריו, כי אין לו מה להסתיר. מדובר באדם ישר דרך, שמעולם לא נחקר במשטרה".

לא ניתן היה להשיג את תגובת בא כוחו של חכים, עו"ד דוד ויניצקי.

מוטי מילרוד


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#