קמפיין בכנסת: להוריד את המס שמשלמים בעלי רכב צמוד מהעבודה

ועדת הכספים דורשת להכניס שינויים בשיטת חישוב לבעלי הרכב הצמוד ("שווי שימוש"), ולהעניק הקלות לעובדי מקצועות שונים - המשתמשים ברכב בעיקר לצרכי עבודה. הוועדה גם דורשת לקבוע שיטה חדשה לגביית המס שתתחשב בגילו של הרכב

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכוניות בנמל אשדוד
מכוניות בנמל אשדודצילום: אילן אסייג

ועדת הכספים דורשת ממשרד האוצר ומרשות המסים להכניס שינויים בשיטת חישוב לבעלי הרכב הצמוד ("שווי שימוש"), ולהעניק הקלות בתשלום המס לעובדי מקצוע כמו טכנאים, ושרברבים - המשתמשים ברכב בעיקר לצרכי עבודה. הוועדה גם דורשת לקבוע שיטה חדשה לגביית המס שתתחשב בגילו של הרכב, כך שבגין רכב ישן ישלם המשתמש בו פחות מס.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דרש מרשות המסים וממשרד האוצר להגיש לוועדה בתוך ארבעה חודשים נתונים על העלות הכספית הצפויה לתקציב המדינה כתוצאה מהנהגת שינויים בשיטת ה"שווי שימוש". הוא הודיע כי אם משרד האוצר לא ישתף פעולה עם הוועדה, הוועדה עשויה לחוקק חוק בעניין.

גפני הסביר כי "מאז שנחקקו החוקים בעניין 'שווי שימוש' חלו שינויים. המציאות הזו שבה אנו טומנים את ראשנו בחול ונתעלם מכך לא יכולה להימשך. לבסוף, תבוא התפרצת מלמטה".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הציע כמה ההצעות: האחת להפחית את שיעור המס על השימוש ברכב צמוד מ-2.48% ל-2%. השנייה - לאפשר לעצמאים לקבל הכרה במס על 67% מהוצאות הרכב לעומת 45% כיום, כאשר שליש מהוצאות הרכב ייחשבו כהוצאות פרטיות. הצעה זו הועלתה גם על ידי ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, שהסביר כי "ההצעה מאוד מידתית עם ראייה ממלכתית, שסוף סוף תעשה צדק עם ציבור העצמאים לתשלום מס אמת ולא מס ביתר".

גינדי הציע כי "בנוגע לשווי הרכב לשכירים , אפשר ללכת באותו מודל - מי שעיקר השימוש ברכב הוא לצרכי העסק - ישלם רק שני שלישים משווי השימוש הקבוע כיום בחוק, קרי 1.65% מעלות הרכב כחדש, במקום 2.48% כיום".

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, אמר בדיון כי "מס שווי השימוש יצא מפרופורציות והוביל לעודף גבייה של יותר מ-2 מיליארד שקל, וכעת יש לתקן זאת. מקבלי רכב עבודה והמגזר העסקי בישראל, משלמים גבוה משמעותית ממדינות OECD על רכב מהעבודה. המגזר העסקי בעד הפחתת שווי בשימוש בצורה חדה, החרגת רכבי שירות ושימוש בפתרונות טכנולוגיים בכדי להבחין בין נסיעה פרטית לעסקית".

עוד אמר גינל כי "כיום בניגוד לעבר, קיימים פתרונות טכנולוגיים, אשר מאפשרים הבחנה בין נסיעה פרטית לעסקית וגביית מס אמת".

רועי כהן, נשיא ארגון לה"ב, אמר כי "העצמאים דורשים שהמדינה תתייחס אליהם בדומה לציבור השכירים ותיקח מס אמת. לא יתכן שנראה אנשים שנוסעים ברכב מלא חומרי דישון ועבודה  והוא יוכר לצורכי מס כרכב פרטי. מי שנוסע לעבודה לא ישלם מס בגין שימוש ברכב הצמוד. אם צריך לצורך כך להכניס את היד לכיס אז צריך לעשות את זה ולתקן ויפה שעה אחת קודם".

יוסי חדד, יו"ר העמותה לשווי מס רכב הוגן, טען כי "לצערי הרב, מדינת ישראל פשוט שודדת את אנשי הצווארון הכחול שעובדים בשטח עם רכבי עבודה. אני למשל קבלן שיפוצים. העובדים שלי משתמשים בכלי רכב ישנים, עמוסים בציוד בנייה. מדובר במכוניות שלא עושים בהן שימוש פרטי - בגלל הציוד שנמצא בהן. אותם עובדים נאלצים לשלם יותר מ-3,000 שקל בחודש, בדומה לעובדי ההיי-טק - שמשתמשים ברכב במקרה הטוב כדי להגיע למשרד הממוזג ולבילויים פרטיים עם המשפחה והחברים.

"חייבים לעשות הפרדה ברורה בין רכב עבודה לרכב לנסיעות פרטיות. יש אמצעים טכנולוגיים, כמו waze למשל, שיודעים בדיוק מתי ולצורך מה נוסע הרכב. זה הזמן להשתמש בהם".

ז'ק בלנגה מלשכת רואי החשבון אמר כי אפשר לאמץ את המצב הקיים, וההוצאות  לגבי השימוש הפרטי ברכב יוכרו באמצעות מערכות טכנולוגיות קיימות שיכולות לסמן את הנסיעה כעסקית או כפרטית.

משרד האוצר מתנגד לשנות את שיטת ה"שווי שימוש", מחשש שאם יוכנסו שינויים אזי הח"כים לא יסתפקו בתביעות הללו, ותהיה פריצה כוללת של השיטה והן בשל עלות השינויים שדורשת הוועדה - הן אובדן הכנסה של גביית מסים לקופת המדינה בהיקף של כמה מיליארדי שקלים.

מירי סביון המשנה למנהל רשות המסים טענה כי "הנושא נוגע למאות אלפי משלמי מסים. חקיקה בנושא הזה צריכה להיות פשוטה וניתנת לפיקוח. ההצעות כרוכות בעלות תקציבית. בחקיקה קודמת נעשו בדיקות כלכליות כדי להגיע לאומדן סביר בנושא של הוצאות רכב ושווי הרכב. התוצאה סבירה. אפשר למצוא מצבי קיצון בשני הכיוונים".

ביחס להצעה להפחית שווי רכב ישן לצורך המס אמרה סביון כי "ככל שחולפות השנים השווי של הרכב יורד אבל עלויות התיקונים עולות. עוד טענה היא שיש שכירים שיש להם אפשרות לא לקחת את הרכב הצמוד. צריך לשים לב שגם היום בחקיקה הקיימת יש מצבים  שבהם שווי שימוש והוצאות הרכב ממוסים בחסר".

סביון הדגישה כי "בדיון מיוצגים הציבורים שיש להם רכב. יש ציבורים שאין להם רכב. או עסקים קטנים שאין להם רכב ונטל המס יעבור מאנשים שיש להם רכב ולאלה שאין להם רכב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker