המדינה לבג"ץ: לא נבדוק אם קיים צורך בתחבורה ציבורית בשבת

לטענת המדינה, "העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית" - והצורך בתחבורה ציבורית בשבת אינו חיוני ולכן אינו נדרש לפי החוק ■ המדינה אף הסבירה כי אין בכוונתה לעשות סקר שיבדוק מהם הצרכים של תושבי המדינה בנושא

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

לאחר דחיות רבות, המדינה הגישה לבג"ץ את עמדתה בנוגע לעתירה כנגד שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שלטענת העותרים מסרב להשתמש בסמכותו להפעלת מערך תחבורה ציבורית בשבת במתכונת המתאימה ליום המנוחה. 

התשובה המקדמית שהעבירה המדינה לבג"ץ, לקראת הדיון שיתקיים בשבוע הבא, היא ש"העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית".

עיקר העתירה נסוב סביב פרשנות משפטית של אחת מתקנות התעבורה. בתקנה נאמר כי לא יינתן רישיון להפעלת אוטובוס ציבורי בימי מנוחה, אלא (בין היתר) בקו שירות "שהוא חיוני, לדעת הרשות, מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית". 

המדינה סבורה כי תקנה זו, אשר מתייחסת למתן רישיון לפעילות בימי מנוחה של קווים שהם חיוניים מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית, נועדה לאפשר קיום הולם של התחבורה ציבורית, למשל לאחר כניסת השבת ולפני יציאתה. הכוונה בעניין זה היא בעיקר לקווים שפעילותם "גולשת" לאחר כניסת השבת ומתחילים טרם צאתה. המדינה סבורה שאין לקבל את פרשנותם של העותרים – בהם תנועת ישראל חופשית וח"כ תמר זנדברג (מרצ).

בתשובתה לבג"ץ אף הסבירה המדינה כי אין בכוונתה לעשות סקר שיבדוק מהם הצרכים של תושבי מדינת ישראל לגבי תחבורה ציבורית בשבת.

פעילים למען תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב, ב-2012
פעילים למען תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב, ב-2012צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker