כולם מצהירים שהם רוצים את ויה בישראל - אז למה זה לא קורה?

ענקית הרכב הגרמנית דיימלר-מרצדס משקיעה בחברה הישראלית ויה, שפיתחה טכנולוגיה להסעות ציבוריות, ותקים עמה חברה משותפת להפעלת שירותי הסעה שיתופיים ברחבי אירופה ■ המודל שמציעה החברה יכול לתרום לצמצום העומסים בכבישים - אך למרות זאת לא פעיל בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות Via
שירות Viaצילום: Via

תעשיית התחבורה החכמה בישראל מבעירה את האספלט - והאש מושכת את ענקיות הרכב העולמיות: חברת ויה (Via), שמפתחת פתרונות תחבורה ציבורית שיתופיים, הודיעה אתמול כי יצרנית הרכב דיימלר, המחזיקה במותג מרצדס, מצטרפת לחברה כמשקיעה אסטרטגית. בכך תתמוך דיימלר בהמשך צמיחתה המהירה של ויה ובפרישתה ברחבי אירופה ואמריקה.

החברות הישראליות בכוונת של הענקיות

עסקת ענק זו בין ויה לקונצרן הרכב הגרמני דיימלר הוא ציון דרך משמעותי נוסף בצמיחת תחום התחבורה החכמה בישראל, שממשיך לצבור תאוצה. ספינת הדגל בישראל של תחום זה היא כמובן מובילאיי, שפיתחה מערכת לזיהוי אובייקטים לתחום מערכות סיוע מתקדמות לנהגים (ADAS) ונמכרה לאינטל תמורת כ–15.4 מיליארד דולר, אך מלבדה פועלים בישראל עשרות סטארט־אפים שעובדים על פתרונות שונים לעולם התחבורה, ולצדם חברות הרכב וספקיות ציוד גדולות שבוחנות מקרוב את התעשייה המקומית.

חברת דיימלר עצמה הכריזה בנובמבר 2016 על פתיחת מרכז מחקר ופיתוח בישראל. המרכז הישראלי מתמקד בפיתוחים טכנולוגיים למכוניות העתיד של מרצדס, כפי שרואים בעסקה הנוכחית. מוקדם יותר השנה השלימה חברת ואלנס, שמפתחת שבבים בין היתר לתעשיית הרכב, גיוס של 60 מיליון דולר והכריזה גם כן על שיתוף פעולה עם דיימלר־מרצדס.

צילום: Daimler AG

עם העסקות הגדולות שנעשו בין חברות הענק לסטארט־אפים ישראליים נמנית השקעתה פולקסווגן בחברת גט כ–300 מיליון דולר. כמו כן, פולקסווגן מחזיקה 40% מהסטארט־אפ סיימוטיב (CyMotiv), שהקים ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, יחד עם צפריר כץ וד"ר תמיר בכור. באחרונה השקיעה גם חברת טויוטה בסטארט־אפ אוטוטקס, וספקית הציוד דלפי (Delphi) השקיעה בחברות אוטונומו, ואלנס ואינוויז.

אז למה השירות לא עובד בישראל?

העובדה שחברת התחבורה החכמה הישראלית ויה (Via) אינה פועלת בארץ ממחישה את הפער שבין תעשיית הסטארט־אפ המקומית התוססת לבין השמרנות של משרדי הממשלה.

במארס נכנסה לתוקף רפורמה מתוקשרת לפתיחת ענף המוניות לנסיעות שיתופיות, שמכשירה את הקרקע לקראת המודל של ויה. הוחלט לאפשר למוניות מורשות להסיע כמה נוסעים במקביל ליעד שבחר כל אחד מהם, בכפוף להזמנה מראש באפליקציה, כך שכל נוסע ישלם על חלקו היחסי בלבד בנסיעה.

בפועל, פתיחת השוק לא מומשה, בין היתר בשל ניסוח בעייתי של תיקון החוק. הנוסח חל רק על מוניות קטנות, שמסיעות עד שישה נוסעים פלוס נהג. בשוק ההיסעים מתלוננים שהמספר המצומצם של הנוסעים לא יאפשר מודל עסקי טוב מספיק, והיו רוצים לראות את החוק חל גם על כלי רכב גדולים יותר, כמו המיניבוסים הנהוגים בקווי מוניות השירות.

ויה הצהירה כמה פעמים בשנים האחרונות כי היא מעוניינת לעבוד גם כאן, בארץ מוצאה. בניגוד למדיניות של משרד התחבורה, שחוסם את כניסת שירותי התחבורה השיתופית כמו של אובר (Uber), במקרה של ויה דווקא הביע הרגולטור נכונות לאפשר את מודל חלוקת הנסיעות במיניבוסים.

יש סיבה נוספת לכך שהשירות שמציעה ויה לא מוצע לנוסעים בישראל. גם אם יסתדרו עם כלי רכב קטנים בלבד, בוויה עובדים בעולם עם כלי רכב פרטיים — בעוד שהחוק בישראל מאפשר לה לעשות זאת רק עם כלי רכב הרשומים כמוניות מורשות.

לעומת אובר, המתיימרת לאפשר לכל בעל רכב פרטי להפוך למעין נהג מונית, ויה מאיימת פחות על הכוחות הקיימים בענף ההסעות, אף שהיא יושבת על אותה המשבצת של מוניות השירות. הסיבה לכך היא שבניגוד לאובר, ויה צפויה לפעול בישראל — אם וכאשר זה יקרה — באמצעות זכיינים. כך, יוכלו ראשי ענף מוניות השירות המקרטע, בעיקר אלה שמחזיקים ברישיונות הפעלה לקווים לא פעילים או לא רווחיים, לנסות להצטרף אל המהפכה הטכנולוגית כנציגי ויה בישראל — שתתלבש על הפלטפורמה הישנה של ענף מוניות השירות. אבל כאמור, הדבר ידרוש תיקון נוסף של החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker