הפלסטינים שוב לא משלמים על חשמל - אך בג"ץ עצר את ניתוקם

שנה אחרי החתימה החגיגית על הסדר חוב בהיקף 2.2 מיליארד שקל, חברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י) שוב מפגרת בתשלומים - ולטענת חברת החשמל היא חייבת לה כבר 200 מיליון שקל נוספים ■ לאחר שיגור שתי התרעות לפני ניתוק, עתרה חמ"י לבג"ץ וטענה לליקויים בנוהל הניתוקים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתימת ההסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית להסדרת החוב, ספטמבר 2016
חתימת ההסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית להסדרת החוב, ספטמבר 2016 צילום: דוברות האוצר

פחות משנה לאחר הטקס החגיגי שבו נחתמה הפשרה בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית, בכל הנוגע לחובותיה כלפי חברת החשמל - שוב הפלסטינים מפגרים אחר התשלומים השוטפים עבור החשמל שהם צורכים, וחוב חדש מתחיל להיווצר.

לחוב החדש אחראית חברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י), שמספקת את החשמל למזרח ירושלים וסביבתה, ובסך הכל ל–42% משטחי הגדה, לרבות רמאללה ויריחו.

לפי הערכות, החברה נקלעה לקשיים תזרימיים עקב בעיות גבייה בגדה. אלה הועמקו בעונת הקיץ החמה בשל הגידול בחיובים וכן בגלל הפער בין התעריפים שבהם רוכשת חמ"י את החשמל מחברת החשמל הישראלית ומשתנים לפי עומס וזמן (תעו"ז) — לבין התעריף האחיד שבו נמכר החשמל ללקוחות הפרטיים מעבר לקו הירוק.

חמ"י מעבירה לחברת החשמל מדי חודש 60–80 מיליון שקל, שאין בהם כדי לכסות את החיובים. למעשה, היא נמנעה מלשלם את מלוא החיובים החודשיים כבר מאז חתימת הסדר הפשרה בפסטמבר 2016.

תספורת של 30% הסדר החוב הפלסטיני לחברת החשמל, במיליוני שקלים

היקף החוב החדש נתון עדיין במחלוקת, ולפי הערכת חברת החשמל נע סביב 200 מיליון שקל. זאת, בנוסף לחוב ההיסטורי של כלל חברות החלוקה הפלסטיניות והרשות עצמה — בהיקף של 2.2 מיליארד שקל — שלגביו נחתם לפני שנה הסדר "תספורת" ופריסת החזרים.

במהלך אוגוסט שיגרה חברת החשמל לפלסטינים שתי התרעות לפני ניתוק אספקת החשמל. בתגובה פנתה חמ"י בבהילות לבג"ץ וביקשה את התערבותו. שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, נעתר לבקשת חמ"י והוציא שלשום בלילה צו ארעי במעמד צד אחד המונע את ניתוק זרם החשמל עד לדיון שיקיים בג"ץ במהלך החודשיים הקרובים.

"הבהרנו שנצמצם אספקה לאזור חברון"

התרעות הניתוק ששיגרה חברת החשמל נסמכו על אסדרה חדשה לניתוקי חשמל, שרק באחרונה אישרה ופירסמה רשות החשמל.

עד כה נמנע מחברת החשמל לבצע ניתוקים לחמ"י — היות שזאת חברת חלוקה ואספקה, ולא צרכנית קצה, ולכן אמת המידה לניתוקי חשמל לא חלה עליה.

בתיקון ראשון לאמת המידה, שאושר בדצמבר 2016, הרשות הרחיבה את תחולת המנותקים גם לחברות חלוקה. תיקון שני לאמת המידה, שאושר בחופזה רק בחודש שעבר, קבע כי תחולת התיקונים תהיה מיידית, וכי היא תותנה במתן "הודעה" בלבד לידי "גורמים מוסמכים" שלא פורטו במלואם.

באמצעות עורכי הדין מיכאל גינסבורג וענת קליין ממשרד גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג ושות', טענה חמ"י בעתירתה כי התיקון הראשון שנעשה באמת המידה החדשה אינו סביר, היות שהוא סותר את המשקל שנתנה בעבר המדינה לניתוקי חשמל לפלסטינים.

לטענת חמ"י, המדינה היא שהגדירה בעבר את הגבלות החשמל לאוכלוסייה הפלסטינית כמהלך הנושא "היבט ביטחוני מובהק, היורד לשורש יחסי החוץ והביטחון של המדינה". משכך, נטען בעתירה, לא ייתכן כי ניתוק חשמל ייעשה על דעת חברת החשמל לבדה וללא קבלת אישור מגורם מוסמך כלשהו; שהוא יותנה ביידוע בלבד, ללא תיאור תוכן ההודעה; וכי ההודעה תימסר לידי רשימת רשויות שלא הוגדרה מראש (למעט משרד האנרגיה ורשות החשמל).

לגבי התיקון השני, טענו עוה"ד גינסבורג וקליין כי הוא אושר במחטף לכאורה, היות שהתקבל שעות ספורות לאחר נעילת השימוע הציבורי שנערך לו —כלומר בלי שטענות חמ"י בשימוע נשקלו לגופן ובכובד ראש. לאור אלה, ביקשה חמ"י הוצאת צווים על תנאי נגד הסדר הניתוק החדש וצו ביניים שיקפיא את יישומו.

חברת החשמל אישרה כי שלחה בשבוע שעבר התרעה שנייה לפני נקיטת צעדים לצמצום אספקה בגין חובות שהצטברו מאז החתימה על ההסכם בספטמר 2016.

"בהתרעה הובהר כי המשמעות של אי־תשלום החובות היא כי בתחילת החודש הבא תצומצם אספקת החשמל לכפרים ולישובים באיזור חברון. חברת החשמל תפעל על פי החלטת בית המשפט".

560 מיליון שקל נמחקו

ההסתבכות המחודשת בסוגיית הגבייה של חובות החשמל הפלסטיניים מעמידה במבוכה את ממשלת ישראל, לאחר שרק בספטמבר 2016 בישרה על הסדר חוב שגובש בתום שלוש שנות משא ומתן.

במשרד האוצר דיווחו אז על כך שהרשות הפלסטינית תעביר 570 מיליון שקל לחברת החשמל באופן מיידי. באשר ליתרת החוב, בסך 796 מיליון שקל, סוכם כי תיפרס על פני 48 תשלומים חודשיים, אך בכפוך להסכם נוסף.

בפברואר האחרון חשף TheMarker כי במסגרת הסדר הפשרה הסכימה ישראל למחוק 560 מיליון שקל מהחוב, ולהשתתף בעצמה בהחזרים בסכום נוסף בסך 160 מיליון שקל.

ההחזר יבוצע באמצעות קיזוז העמלות שישראל גובה מהפלסטינים עבור הטיפול בכספי המסים שלהם. תשלום זה יועבר לרשות הפלסטינית כדי שהיא תעביר את הסכום — בעסקה סיבובית — לקופת חברת החשמל.

את הצ'ק הראשון שרשמה הרשות הפלסטינית לחברת החשמל בנובמבר האחרון, בסך 572 מיליון שקל, היא כיסתה באמצעות כספים ששיחררה לה ישראל שבוע לפני כן, בסך 1.14 מיליארד שקל.

מקור הכספים הוא ניכויי ביטוח לאומי ורפואי משכרם של עובדים פלסטינים בישראל (היטל השוואה ובול בריאות), שאותם עיכבה ישראל במשך תקופה. 

לצד ההיבטים הכספיים בהסדר החוב, הפשרה היתה אמורה להסדיר גם את ניהול משק האנרגיה בצד הפלסטיני, על היבטיו התפעוליים והמסחריים.

כך, בין היתר, סוכם על הקמת גוף שירכוש את החשמל מישראל באופן בלעדי, ויישא באחריות על התשלום לחברת החשמל. זאת, לאחר "ניקוי" השוק המקומי מתופעות דוגמת ספסרי חשמל וגניבות חשמל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker